Wiadomości z Katowic

Czym jest geometria kół?

  • Dodano: 2020-02-26 11:15

Sprawny pojazd to pełne bezpieczeństwo na drodze, to najwyższa jakość jazdy, to trwałość samochodu. Jednym z elementów, na jakie na pewno powinniśmy zwrócić niezwykle dużą uwagę są koła. Sama ich wymiana w odpowiedniej porze roku to jedno, ale geometria kół to druga, niezwykle istotna kwestia, którą trzeba mieć w pełni na uwadze, jeśli chcemy jeździć bez obaw o narażenie zdrowia i życia nas oraz innych uczestników ruchu.

Choć wiele o niej słyszymy, to czy wiemy czym faktycznie geometria kół jest? Czy każdy warsztat samochodowy jest w stanie nam taką usługę zaoferować? Jak wygląda odpowiednie ustawienie kół w samochodzie? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć w tym właśnie artykule.

Ustawienie geometrii kół jest czynnością, o jakiej pamiętać powinien tak naprawdę każdy kierowca. Dzięki odpowiedniemu wyregulowaniu ich, można zwiększyć zarówno samo bezpieczeństwo jazdy, komfort kierowania, jak również i mniejsze zużycie paliwa, dzięki mniejszym oporom. Jeśli geometria kół jest ustawiona odpowiednio, opony dłużej cieszą się dobrą jakością, a układ kierowniczy i zawieszenie ma przedłużony swój żywot.

Czym właściwie geometria kół jest?

Jest to odpowiednie ustawienie kół w samochodzie, w którym to bierze się pod uwagę kilka ustawień, w tym przede wszystkim zbieżność kół. Nie wystarczy jedynie raz taką geometrię przeprowadzić, ale należy regularnie to kontrolować i korygować, jeśli jest taka konieczność. Dla każdego modelu auta istnieją odpowiednie dane fabryczne, które to ustalone są przez producenta samochodu i na nie właśnie należy zwracać uwagę. Warsztat samochodowy www.cemot.pl/oferta/serwis-kol-i-opon, który w swojej ofercie posiada taką geometrię, doskonale wie jakie rozwiązania zastosować, by jazda samochodem była miła, bezpieczna i wygodna, bez obaw, że nasze koła zupełnie nie są dostosowane do jazdy. Ale dlaczego tak naprawdę ta geometria kół się zmienia, jeśli mamy ją ustawioną odpowiednio? Wszystko wynika z faktu, że auto jest użytkowane, a elementy zawieszenia ulegają zużyciu. Pod wpływem jazdy po dziurach, przy kolizji lub wypadku, wszystko może ulec zmianie. Koła są zintegrowane z układem zawieszenia i z układem kierowniczym i tak naprawdę wiele elementów ma na siebie bardzo duży wpływ, który w konsekwencji działa właśnie na pojawiające się rozbieżności. Stąd też nie powodu słyszymy, że auto należy regularnie oddawać do kontroli właśnie pod kątem geometrii kół.

Wpływ niewłaściwej geometrii na jazdę samochodem

Jeśli nie dbamy o to, aby auto miało odpowiednią geometrię kół, a więc nie kontrolujemy tego stanu regularnie, może mieć to ogromny wpływ na komfort jazdy, jak również i na nasze bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Co dzieje się więc z autem przy niewłaściwie przeprowadzonej geometrii kół? Samochód taki nie jest w stanie jechać na wprost, bowiem w momencie puszczania kierownicy, ściągane jest ono na jedną ze stron. Takie działanie jest bardzo niebezpieczne, dlatego też trzeba od razu to skontrolować. Nie zawsze może to być bowiem wina kół, ale na przykład pęknięcie drążka kierowniczego, uszkodzenie końcówki drążka lub zablokowanie się tłoczka w zacisku hamulca. Wybierając odpowiedni warsztat samochodowy, ten z pewnością będzie w stanie pomóc nam rozwiązać problem i naprawić awarię tak, aby cały układ kierowniczy działał poprawnie. Co jednak jeszcze powoduje zła geometria kół? Zużywa się bieżnik opon w sposób nierównomierny, co wpływa znacząco na niszczenie się opon i krótszą ich eksploatację. Zdecydowanie bardziej zużywają się elementy zawieszenia, jak również i zużycie elementów układu kierowniczego. Co ciekawe, zła geometria kół ma bardzo duże znaczenie dla zwiększonego spalania, co związane jest z dodatkowymi oporami w czasie jazdy samochodem. Jeśli nasze koła nie są ustawione dobrze, nasz komfort jazdy również automatycznie się zmniejsza, a to z kolei ma ogromny wpływ i na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie na drodze, to z całą pewnością powinniśmy troszczyć się o to, by nasze auto było w pełni sprawne i odpowiednio przygotowane do jazdy na każdym kilometrze drogi. Tak istotne znaczenie ma to, by w kwestii kół, regularnie odwiedzać warsztat samochodowy, który takie usługi świadczy, by mieć pewność, że są one ustawione odpowiednio, a same opony zapewnią nam pełne bezpieczeństwo na drodze.

Jaki warsztat samochodowy wybrać?

Nie każdy warsztat samochodowy jest w stanie zagwarantować nam to samo, dlatego tak ważne jest to, abyśmy wybrali miejsce, które będzie w stanie w pełni zapewnić nam najwyższą jakość usług, szybkie terminy i atrakcyjne ceny. Jeśli to wszystko będzie ze sobą odpowiednio połączone, to z całą pewnością będziemy w pełni zadowoleni z wyboru takiego właśnie miejsca. Kiedy oddajemy nasz samochód do naprawy, musimy mieć zaufanie do ludzi, którzy się nim zajmą. Geometrię kół nie oferuje każdy warsztat, dlatego też sprawdźmy oferty i opinie, a dopiero potem postawimy na miejsce, w którym taka praca zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.