Wiadomości z Katowic

Czym są i gdzie się stosuje maty filtracyjne?

  • Dodano: 2020-03-29 21:00, aktualizacja: 2020-03-29 22:29

W obecnych czasach coraz częściej można usłyszeć o przekroczonych normach smogu, który zalega nad polskimi miastami. Niestety, ale nasz kraj znajduje się na niechlubnym podium pod względem zanieczyszczonego powietrza, które jego mieszkańcy muszą wdychać. Problem jest bardzo poważny, jednak istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z nich są maty filtracyjne. Co to jest? Gdzie się je stosuje?

Co to jest mata filtracyjna? 

Mata filtracyjna zbudowana jest ze specjalnych włókien syntetycznych, których zadaniem jest odfiltrowywanie zanieczyszczeń wydostających się na zewnątrz. Zastosowana do ich wiązania proces technologiczny sprawia, że maty mają bardzo dużą ilość włókien na metr kwadratowy przy oczywiście określonym ciężarze. Ponadto niska różnica ciśnień, a także wysokie możliwości zbierania zanieczyszczeń sprawiają, że maty filtracyjne są szczególnie przydatne w procesie oczyszczania powietrza zarówno dolotowego, jak i wylotowego. 

Mata filtracyjna ma zapewnić przede wszystkim wstępną filtrację powietrza, które następnie doprowadzane jest do urządzenia. W ten sposób eliminowane są różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Bardzo często wykorzystuje się je także w wentylatorach i klimatyzatorach, a także sprężarkach oraz szafach sterowniczych i klimakonwektorach. Bardzo dużą zaletą maty filtrującej jest jej wysoka skuteczność działania, dzięki czemu zminimalizowane jest, praktycznie do zera, ryzyko uszkodzenia podzespołów danego urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu medium, między innymi włóknina filtracyjna podłogowa, sufitowa i papierowa. 

Czy warto stosować maty filtracyjne? 

Stosowanie mat filtracyjnych jest bardzo istotne z punktu widzenia osób znajdujących się wewnątrz pomieszczenia, czy budynku. Ich funkcjonowanie korzystnie wpływa między innymi na zdrowie oraz samopoczucie tych ludzi. Obserwując jakość powietrza, a także jego wpływ na ludzi podczas okresu grzewczego nie ma więc wątpliwości, że takie medium jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ponadto zdarza się także, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na pracę maszyn, niszcząc niekiedy ich podzespoły. Dlatego też, między innymi z tego względu, we wszystkich zakładach niezbędne jest stosowanie urządzeń do klimatyzacji, oczyszczania i wentylacji powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z mat filtrujących, które zapewniają wysoką jakość powietrza. 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.