Logopeda jest specjalistą, którego najczęściej kojarzymy z leczeniem wad umowy u dzieci. Praca logopedy jest jednak dużo bardziej złożona i obejmuje również diagnozowanie i eliminowanie wszelkich problemów, które zaburzają komunikację językową dziecka, a także jego rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny.
Jakimi problemami zajmuje się logopeda?
Zakres leczenia logopedycznego obejmuje leczenie i profilaktykę zaburzeń mowy i głosy, a u najmłodszych także terapię ssania, karmienia i połykania. Do logopedów zgłaszają się również rodzice dzieci, u których zdiagnozowana została dysleksja, dysgrafia, czy dysortografia. Z tego względu logopedię uważa się za dziedzinę interdyscyplinarną, łączącą elementy medycyny, psychologii i pedagogiki.
Jakie objawy należy koniecznie skonsultować z logopedą?
Jeszcze do niedawna wśród rodziców dominowało przekonanie, że pewne zaburzenia w rozwoju komunikacji językowej dziecka to etap przejściowy, który minie z czasem. Niestety lekceważenie pewnych objawów może prowadzić do dużo poważniejszych problemów w przyszłości. O opóźnieniu rozwoju mowy możemy mówić już w przypadku trzyletnich dzieci, które nie potrafią wypowiadać się w sposób zrozumiały dla wszystkich. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dziecko potrafi unieść język do podniebienia. Jeżeli ma z tym problem istnieje podejrzenie, że jego wędzidełko podjęzykowe jest zbyt krótkie
Czy wszystkie zaburzenia mowy można leczyć?
Z całą pewnością tak. Logopeda zajmuje się również leczeniem bardzo często występujących zaburzeń mowy, takich rotacyzm, czyli nieprawidłowe wymawianie zgłoski R oraz seplenienie. Tego typu wady wymowy często uważane są cechę charakterystyczną dziecka, mogą być jednak wyeliminowane z pomocą specjalisty i zaoszczędzić dziecku problemów z rówieśnikami na różnych etapach rozwoju.
W czym jeszcze może pomóc naszym dzieciom logopeda?
Pomoc logopedy jest nieoceniona w terapii dzieci cierpiących na dysleksję, dysortografię i dysgrafię, a także tych, których rozwój psychosomatyczny i emocjonalny przebiega znacznie wolniej niż u rówieśników. Na wizytę kontrolną do logopedy warto wybrać się także z noworodkiem, aby sprawdzić, czy prawidłowo oddycha, ssie i połyka. Nieprawidłowości tych funkcji mogą w przyszłości stać się przyczyną wad wymowy. Gabinety logopedów możemy znaleźć w wielu placówkach medycznych, szkołach, a także w przychodniach prywatnych. Warto jednak poszukać specjalisty, który cieszy się dobrą opinią rodziców i posiada odpowiednie podejście do dzieci.
Poradnia logopedyczna w Katowicach: https://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/szpital-geriatryczny-im-jana-pawla-ii/poradnie/poradnia-logopedyczna