Strategie tradingu długoterminowego są w zasadzie tak samo popularne wśród graczy na swiecie jak krótkoterminowe, jednak jeśli przychodzi do kontraktów na różnice kursowe (CFD), wygląda na to, że tu jednak traderzy częściej skłaniają się do inwestowania krótkoterminowego. Ma to ścisły związek z lewarowaniem, co wyjaśnimy dalej, ale nie jest to jedyny powód. Zarówno długo- jak i krótkoterminowy trading przynosi zyski inwestorom obracającym CFD.
Trading długoterminowy (z ang. long-term) w kontraktach CFD, choć cieszy się mniejszą popularnością od kroótkoterminowego, ma też swoich zwolenników. Podstawą tutaj jest zrozumieć i zaakceptować fakt, że koszty transakcyjne będą wysokie, ale też tego typu długie inwestycje zwykle dążą do duzo większych zysków, niż inwestycje krótkoterminowe. Inwestor zakłada, że wartość otwartych długich pozycji z czasem wzrośnie i zniweluje poniesione koszty.
Jedna z niewątpliwych zalet transakcji długoterminowych są zmiany w ruchu cen na rynku. Ceny jednak rzadko poruszają się drastycznie w górę czy w dół, nawet na niestabilnych rynkach są granice, jak może zachować sie cena w ciągu jednego dnia. Zatem, podczas gdy nie należy oczekiwać wielkich zmian w krótkim okresie, na przyklad w ciągu jednego dnia czy tygodnia - to jednak na przestrzeni np 2-3 miesięcy szansa na duży ruch w cenach instrumentów finansowych jest bardzo wysoka. Wtedy wprawni inwestorzy mogą osiągnąć całkiem przyzwoite zyski z odsetek. Raczej rzadko zdarza się, że trader gra długoterminowo mając pozycje otwarte nawet rok, niemniej jednak są takie przypadki.
Ważne jest ustawienie zlecenia Stop Loss we właściwym miejscu, tak żeby zminimalizować ryzyko wymuszonego zamknięcia naszej długiej pozycji zbyt wcześnie, co może sie zdarzyć na skutek codziennej, naturalnej fluktuacji rynków.
Znacznie bardziej popularny jest trading krótkoterminowy (z ang. short-term). Są to raczej transakcje trwające po kilka godzin, niż kilka dni, ze względu nie tylko na koszty (zwłaszcza w przypadku gdy pozycje są otwarte przez noc), ale też mechanizm tego rodzaju transakcji. Dużo zależy od instrumentów jakimi akurat obraca trader i ich płynności, ale też od naturalnych ruchów rynku. Przy tradingu krótkoterminowym niezbędna jest umiejętność sprawnego analizowania wykresów. Innymi słowy, analiza techniczna, a także błyskawiczna reakcja na ruchy cen to klucz do sukcesu na krótkich pozycjach. Zlecenia Stop Loss oraz Stop Loss Kroczący także są tu wręcz niezbędne - wielu “short-term” traderów opiera swoje strategie właśnie o te zlecenia. Zamknięcie pozycji przed końcem dnia handlowego i zabranie zysku “do domu” to często jeden z głównych powodów, dla których pozycje krótkie cieszą sie powodzeniem.
Niektórzy brokerzy CFD, tacy jak CMC Markets, oferują kontrakty ekspresowe, z okresem wygasania już od ok. 30 sekund, do 1 godziny. Taka skala okresów wygasania pozwala inwestorom na wykorzystanie nawet najmniejszych wahań w cenach na rynku.
Najczęstszą krótkoterminową strategią w handlu CFD jest day trading, czyli inwestowanie w obrębie jednego dnia, który polega na otwieraniu wielu krótkich (trwających zwykle od 30 minut do kilku godzin) pozyciji w ciągu dnia i koniecznie zamknięcie ich przed końcem dziennej sesji inwestora - nawet mimo tego, że teoretycznie mogłyby wegenerować większy zysk nocą czy następnego dnia.
Handlując kontraktami CFD krótkoterminowo, warto skupić się tylko na kilku aktywach - czy będą to akcje, czy waluty (Forex), czy np. ropa albo miedź. Najlepiej wybrać najpłynniejsze instrumenty oraz zwrócić uwagę na wysokość spread’u. Dla przykładu, z walut największą pynnością oznacza sie para EUR/USD (co nikogo w zasadzie nie powinno dziwić), a z metali najczęściej jest to złoto, ze zbóż natomiast - pszenica i kukurydza.
Mimo tego, że powszechnie uważa się trading krótkoterminowy za bezpieczniejszy, warto zwrócić uwagę na to, że niekoniecznie będzie to mniej ryzykowna strategia niż handel długoterminowy. Wiele tu zależy od wnikliwej obserwacji rynku i ruchów cen instrumentów oraz od indywidualnych umiejętności tradera i ilości czasu, jaką poświęca on na hadel i z jaką systematycznością analizuje wykresy. Plusem inwestowania krótkoterminowego są atrakcyjne koszty, a plusem “long-term” tradingu jest możliwość maksymalnego wykorzystania ruchów cen na naszą korzyść. Każdy trader musi zdecydować, co będzie dla niego lepsze i jaką metodę wybrać.