Wiadomości z Katowic

Duża wada wzroku. Sprawdź, czy kwalifikujesz się na laserową korekcję wzroku

  • Dodano: 2022-07-27 14:00, aktualizacja: 2022-07-31 11:51

Twoja wada wzroku skutecznie utrudnia Ci życie i sprawia, że nie czujesz się komfortowo w codziennych sytuacjach? Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest laserowa korekcja wzroku. Jakie wady można skorygować tą metodą?

Laserowa korekcja wzroku – dawniej i dziś

Dzieci czy dorośli – wada wzroku to problem, który może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Niekiedy zdarza się, że jej pojawienie się wynika z różnych czynników środowiskowych lub genetycznych. Innym razem wada wzroku może wystąpić w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu. Gdy problem zaczyna coraz bardziej utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak choćby czytanie książek, korzystanie ze smartfona czy dostrzeganie obiektów znajdujących się w pewnej odległości, wówczas konieczne staje się sięgnięcie po okulary lub soczewki kontaktowe. Pamiętaj jednak, że alternatywą może być laserowa korekcja wzroku. 

Co ciekawe, lasery zaczęły być stosowane w okulistyce już w latach 80. XX wieku. Początkowo były to urządzenia o dużych gabarytach, które niekiedy zajmowały całe pomieszczenia. Z czasem jednak się to zmieniło – dziś lasery są nie tylko o wiele mniejsze, ale też stały się standardem w renomowanych klinikach, takich jak Optegra (https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku) i służą do korygowania różnych wad wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – przed zabiegiem

Co do zasady, istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku, przy czym należy pamiętać, że o wybraniu konkretnej metody ostatecznie decyduje lekarz. Na jego decyzję wpływa m.in. to, jaką wadę wzroku ma Pacjent, jaki jest jego ogólny stan zdrowia czy efekty, których oczekuje po zabiegu. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej, lekarz wraz z optometrystą przeprowadzają wiele badań, np.: mierzą ciśnienie wewnątrzgałkowe, średnicę rogówek, szerokość źrenic, wykonują topografię i tomografię rogówek oraz badanie dna oka.  

Laserowa korekcja wzroku – jaką wadę można skorygować?

Krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm to powszechnie występujące wady wzroku, które z powodzeniem można skorygować za pomocą lasera. Każda z nich wynika z niewłaściwego kształtu rogówki oka (wada refrakcyjna) lub z nieprawidłowej długości gałek ocznych (wada osiowa), ale może występować też połączenie wady osiowej i refrakcyjnej. Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na takim wymodelowaniu kształtu rogówki, by światło wpadające do oka zawsze załamywało się na siatkówce.

  • krótkowzroczność – światło załamuje się przed siatkówką
  • nadwzroczność – światło załamuje się za siatkówką
  • astygmatyzm – światło załamuje się w różnych odległościach od siatkówki, ponieważ rogówka ma nietypowy kształt.

Laserowa korekcja wzroku – do jakiej wady?

Zastanawiasz się, czy nie masz zbyt dużej wady wzroku, żeby skorygować ją za pomocą lasera? Bezpieczny, mało inwazyjny i szybki zabieg można wykonać w następujących przypadkach:

  • krótkowzroczność – do -12 dioptrii; 
  • nadwzroczność – do +6 dioptrii;
  • astygmatyzm – do 6 dioptrii.

Na tym jednak nie koniec. Przy pomocy lasera można bowiem skorygować także kombinację powyższych wad, a także prezbiopię, czyli starczowzroczność, która jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się organizmu.
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.