Wiadomości z Katowic

Efektywna nauka = korepetycje. Dlaczego?

  • Dodano: 2019-03-11 10:15

Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi nadrobienie szkolnych zaległości, czy przygotowanie się do egzaminów lub olimpiad. Korepetycje są idealnym rozwiązaniem dla uczniów, którzy potrzebują wzbogacić swoją wiedzę. I to na każdym poziomie edukacji! Dlaczego warto w nie zainwestować?

Nie ma co się oszukiwać - w szkole trudno mówić o indywidualnym podejściu. Nawet najlepszy nauczyciel, mając w klasie ok. trzydziestu uczniów, nie jest w stanie każdemu poświęcić odpowiedniej ilości czasu. Swój sposób nauczania zawsze dostosowuje do „średniej” wiedzy wszystkich uczniów. A na tym tracą zarówno ci, co wyrastają ponad przeciętną, jak też tacy, co od niej odstają.

Najczęściej właśnie oni potrzebują dodatkowych lekcji. Jedni po to, by poszerzyć swoją wiedzę w danej dziedzinie i lepiej przygotować się do olimpiad przedmiotowych lub kuratoryjnych egzaminów, m.in. sprawdzianów wiedzy w szkole podstawowej, testów gimnazjalnych i matury. Drudzy muszą się zgłosić po takie wsparcie, żeby nadrobić zaległości i przyswoić omawiany w szkole materiał.

To, czego potrzebujesz

I tym sposobem dochodzimy do pierwszej - i w zasadzie kluczowej - przewagi nauczania indywidualnego nad tym w szkole. Bez względu na to, czy mówimy o korepetycjach z matematyki, biologii, języka polskiego, czy jakiegokolwiek innego przedmiotu - korepetytor może dostosować swój poziom nauczania idealnie do poziomu wiedzy ucznia, nie musi patrzeć na średni poziom klasy. Może na bieżąco monitorować postępy i odpowiednio nakierowywać.

Co więcej, w przeciwieństwie do szkolnych belfrów, korepetytor nie musi iść zgodnie z odgórnie ustalonym przez ministerstwo programem nauczania. Może skupić się dokładnie na tym, co najbardziej potrzebne.

Tam, gdzie i kiedy chcesz

Inną ważną kwestią jest to, że prywatne lekcje odbywają się w dogodnym dla ucznia czasie. Nie ważne, czy jest to późny wieczór w środku tygodnia, czy poranna godzina w weekend - dobry korepetytor, mając na względzie ograniczony czas, jakim dysponuje młody uczeń, dostosuje się do niego. To wygodne szczególnie dla tych, którzy przygotowują się do matury z kilku przedmiotów i mają często napięty grafik.

Z myślą o nich powstało także nowe rozwiązanie. Dziś coraz większą popularnością cieszą się bowiem - obok nauczania w domu i profesjonalnych centrach edukacji - korepetycje online. Prowadzone w zaciszu domowym, bez konieczności dojazdów, a jednocześnie przegotowywania się do wizyty korepetytora w domu - są często najbardziej komfortowym rozwiązaniem.

Takie zajęcia oferuje m.in. centrum „Edun Korepetycje”. O szczegółach można na przeczytać na stronie www.edun.pl.

W przyjaznej atmosferze

O tym, jak duże znaczenie w efektywności nauczania ma osoba, która przekazuje wiedzę, nikogo nie trzeba przekonywać. Każdy z pewnością na swojej edukacyjnej drodze spotkał niestety belfra, który nie potrafił nawiązać kontaktu z uczniami, a co się z tym wiąże - skutecznie nauczać.

W przypadku prywatnych lekcji, relacje między korepetytorem a uczniem są najczęściej oparte na dialogu i współpracy, przebiegają w przyjaznej atmosferze. To ma wielkie znaczenie szczególnie dla tych niepewnych siebie i nieśmiałych. Mogą dopytywać o wszystkie nieścisłości, bez obaw, że zostaną wyśmiani.

Ponadto dobry korepetytor potrafi nie tylko przekazywać wiedzę, ale odpowiednio motywować do nauki. I to przy wykorzystaniu innowacyjnych metod nauczania, które sprawiają, że korepetycje dają efekt już w krótkim okresie. Korepetytorzy to też często pasjonaci, którzy potrafią pokazać uczniom znaczenie danego przedmiotu z zupełnie innej strony niż tradycyjna szkoła.

Spróbuj

Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany, czy korepetycje są dla Ciebie/Twojego dziecka - spróbuj! Wybierając korepetycje w centrum edukacji, nie musisz od razu decydować się na podpisanie umowy na wiele miesięcy. Możesz skorzystać z darmowej lekcji próbnej, aby poznać formy nauczania i sprawdzić, czy jest to właśnie to, czego szukałeś.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • koala

    To po co szkoła ? Dla mnie korepetycje to patologia. Korepetytorami są często nauczyciele z tej samej placówki do której uczęszcza korepetytowany.

  • RMCS Artur Dańczak

    Efektywne uczenie to grupa 7 osobowa (9 +/- 2).Dlaczego warsztaty, grupy językowe organizuje się do 10 osób?Patologią jest wymaganie od trenera efektywnego uczenia w grupie powyżej 30 osób.Patologiczną sytuacje mamy w szkole:1) uczniowie nie są dobierani pod względem swych umiejętności zdolności i możliwości - to tak jakby wprowadzić obowiązkową naukę gry na skrzypcach dla osób obsługujących np młot pneumatyczny (pomijając słuch wątpię aby po dniu pracy młotem ktoś utrzymał smyczek) 2) skoro uczniowie to przypadkowy zespół osób o odmiennych preferencjach poznawczych, to nie ma powodu aby dobierać do takiej grupy nauczyciela - w sumie dla jakiejś podgrupy tej grupy nauczyciel będzie dobry.- czym liczniejsza klasa tym większa szansa na dopasowanie nauczyciel uczeń.Korepetycje pozwalają zindywidualizować proces kształcenia. Nauczyciel może dobrać metody i treści odpowiednie dla ucznia. Jak długo będzie się ludziom wmawiać że mogą wszystko i wszyscy jesteśmy tak samo uzdolnieni w każdej dziedzinie tak długo potrzebne a nawet niezbędne są korepetycje, korepetytorzy i nauczania poza systemowe.Artur DańczakNauczyciel

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.