Wiadomości z Katowic

Gdzie wykorzystuje się dźwigi?

  • Dodano: 2019-08-23 09:45

Dźwigi – maszyny, bez których nie odbędzie się żadna inwestycja budowlana. Mają rozmaite parametry, ale jedną wspólną cechę. Potrafią przenosić ciężkie, wielkogabarytowe elementy a także pracować w płaszczyźnie pionowej. Umożliwiają szybkie i sprawne postawienie wysokich konstrukcji.

Dźwig czy żuraw?

Dźwigi i żurawie widzimy na każdej budowie. Ale czym się różnią? O wyjaśnienie poprosiliśmy właściciela firmy MAX-BUD1 ze Świętochłowic: „Potocznie posługujemy się określeniami dźwig i żuraw. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją. Dźwig zainstalowany jest na specjalnej platformie przejezdnej, którą można połączyć z samochodem ciężarowym lub na platformie szynowej. Wyposażony jest w układ poziomowania i stabilizacji. Zaletą ich jest możliwość szybkiej alokacji miejsca pracy, ale niestety mają mniejszy udźwigi zasięg pracy od żurawi.” Żuraw natomiast jest maszyną nieruchomą i bardziej masywną, a miejsce jego instalacji na budowie musi być bardzo dobrze zaplanowane. Może być to miejsce na ziemi, na dachu bądź na ścianie budynku. Wyróżnia się od dźwigu wysokością, na jakiej może pracować. Otóż jest w stanie podnieść stalowe elementy na wysokość nawet 100 metrów a udźwig największych żurawi wynosi aż 80 000 kg.

Dźwig na budowie

Dźwigi są wykorzystane zarówno przy tych mniejszych jak i całkiem poważnych inwestycjach budowlanych. Bez nich nie zbudowałoby się mostów, wiaduktów ani autostrad. Nie powstałyby dworce ani wieżowce. Używa się je także podczas prac montażowych i przeładunkowych. Stosowane są przy tynkowaniu budynków, wstawianiu okien w blokach, przy rozładunku i przenoszeniu palet z kostką brukową, cegłami czy dachówkami a także przy przenoszeniu ich na wyższe kondygnacje. Wspomagają również prace przy stawianiu szkieletu budynku oraz pracach wykończeniowych lub naprawczych na wysokich piętrach.

Inne zadania dźwigów

Dźwigi wykorzystywane są nie tylko przy wielkich inwestycjach budowlanych. Służą również do usuwania starych, niebezpiecznych gałęzi lub do montażu dachu czy budowy altany bądź szklarni. Jest też bardzo przydatny przy naprawie oświetlenia ulicznego.

Wynajem dźwigu

Zakup nowego dźwigu to ogromna inwestycja, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest jego wynajem. Pozwala to efektywną pracę i spore oszczędności. Wynajmując dźwig, warto postawić na doświadczoną firmę świadczącą usługi dźwigowe, która cieszy się dobrą renomą w branży. Firma taka na ogół dysponuje sprzętem o różnych parametrach – udźwigach i wysokościach podnoszenia. Możemy wypożyczyć maszynę dokładnie dopasowaną do naszych potrzeb, nawet razem z operatorem.

Usługi dźwigowe oferowane są obecnie już nie tylko przedsiębiorcom i firmom różnego rodzaju, ale także osobom prywatnym. W obydwu przypadkach zakres oferowanych usług jest dokładnie taki sam.
 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.