Wiadomości z Katowic

Gliwice, Knurów, Zabrze - gdzie najlepiej zamieszkać?

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

Aglomeracja śląska przyciąga coraz więcej osób – na jej terenie znajduje się mnóstwo zakładów pracy, a granice poszczególnych miast często wydają się niemal płynne. Jedną z najpopularniejszych miejscowości aglomeracji są Gliwice. Osoby, które chciałyby zamieszkać w tym mieście, mają jednak też pewną alternatywę – np. w postaci Knurowa czy Zabrza.

 

Gliwice: zadowoleni mieszkańcy i wysokie ceny nieruchomości

Do Gliwic nie bez powodu chce się przeprowadzić coraz więcej osób – mieszkańcy tego miasta są zadowoleni z jego rozwoju, czują się w nim bezpiecznie i uważają, że jest to świetne miejsce do życia. Potwierdzają to wyniki badań CBOS, przeprowadzone jeszcze w 2018 r. Aż 90 proc. mieszkańców czuje się w Gliwicach bezpiecznie, 76 proc. pozytywnie ocenia komunikację miejską, a 75 proc. podoba się estetyka miasta.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Gliwice są położone na skraju aglomeracji śląskiej – dzięki temu jest tam spokojniej niż w innych miejscowościach do niej należących. Z drugiej strony z Gliwic wciąż można szybko i łatwo dojechać np. do Katowic czy innych ważnych ośrodków aglomeracji.

Mieszkańcy Gliwic cenią sobie swoje miasto jeszcze z jednego powodu. Chodzi o liczne parki i dużą liczbę terenów zielonych. Obecnie coraz więcej osób mieszkających w mieście chce móc chociaż częściowo obcować bezpośrednio z przyrodą.

Niestety, są też i pewne minusy. Za największy można uznaćŚ ceny nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż w Gliwicach osiągają znacznie wyższe ceny niż w bezpośrednio sąsiadujących miejscowościach. Nadal nie są to ceny katowickie (w stolicy aglomeracji za metr kwadratowy mieszkania należy zapłacić średnio nawet o 1000 zł więcej), jednak wciąż – stosunkowo wysokie. Średnia cena za mkw. mieszkania na sprzedaż w Gliwicach to ok. 4500 zł.

Alternatywą może być zakup nieruchomości w Knurowie lub Zabrzu

Osoby, które pracują w Gliwicach lub chciałyby zatrudnić się w jednej z tamtejszych firm, nie muszą jednak kupować mieszkania bezpośrednio w tym mieście. Jedną z atrakcyjnych alternatyw jest np. zakup nieruchomości w Knurowie – niewielkiej miejscowości położonej zaledwie ok. 10 km od Gliwic. Dojazd z Knurowa do największego miasta powiatu trwa zaledwie ok. 15 minut.

Zakup nieruchomości w Knurowie powinny rozważyć zwłaszcza te osoby, które cenią sobie spokój i wolą mieszkać w mniejszych miejscowościach. Podobnie jak w Gliwicach, mieszkańcy nie narzekają na brak terenów zielonych – część terenów Knurowa znajduje się nawet w obrębie parku krajobrazowego.

Z kolei osoby, które mimo wszystko wolałyby mieszkać w nieco większym mieście, ale wciąż – w tańszym niż Gliwice – powinny rozważyć zakup nieruchomości w Zabrzu, który bezpośrednio sąsiaduje z Gliwicami. Różnica w cenach nieruchomości jest ogromna, podczas gdy na terenie Zabrza również znajduje się wiele zakładów pracy, jest rozbudowana infrastruktura czy stosunkowo dobra komunikacja miejska. Należy jednak podkreślić, że w Zabrzu jest jednocześnie nieco mniej terenów zielonych niż w Gliwicach czy Knurowie.

Decyzję o tym, w którym z tych miast warto zamieszkać dobrze jednak podjąć po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet – tak, by nie sugerować się np. wyłącznie cenami nieruchomości.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.