Wiadomości z Katowic

Ile dostąnę za złomowanie auta?

  • Dodano: 2022-05-17 08:45, aktualizacja: 2022-05-17 08:59

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile dostanie pieniędzy za złomowanie samochodu. Jest to w pełni zrozumiałe, w końcu każdy z nas chce znaleźć najlepszą ofertę. Cena złom zależna jest od wielu czynników, a złomowiska oferują ceny w oparciu o aktualny kurs złomu, ale liczą się również inne czynniki, o których powiemy w dalszej części artykułu. Sprawdźmy zatem, czy złomowanie pojazdu jest opłacalne i na jakiej podstawie wyceniane są samochody na złomowisku.

Czy za złomowanie się płaci?

Od dobrych 7 lat nie obowiązuje opłata recyklingowa będąca podatkiem od złomowanego auta. Każdy kierowca, który złomował samochód musiał ponieść pewien dodatkowy koszt. Obecnie złomowanie samochodów jest bardziej opłacalne dla obu stron - zarówno złomowiska, jak i osoby sprzedającej auto.

Od czego zależy cena auta?

Każdy szrot samochodowy posiada własny cennik złomowania ustalany na podstawie lokalizacji auto skupu, konkurencji, aktualnych cen złomu czy stanu technicznego skupowanego samochodu. Istnieje jednak pewna zasada, która obowiązuje w każdym szrocie - im auto cięższe, tym więcej za nie otrzymamy na skupie. Wśród innych czynników mających wpływ na cenę należy wymienić rok produkcji auta, jego stan technicznych czy liczbę elementów, które można zdemontować i później odsprzedać. Właśnie dlatego najbardziej opłaca się złomować auta ciężarowe i specjalistyczne pojazdy np. autobusy czy ciągniki rolnicze.
 

W przypadku aut osobowych należy się liczyć z tym, że skup samochodu nie będzie sposobem na zarobek,  a jedynie odzyskanie pewnej kwoty włożonej w auto.

Kiedy udać się na złom?

Możemy podać kilka sytuacji, w których sprzedaż auta na złom jest bardziej uzasadniona. Pierwszą z nich jest szkoda całkowita samochodu lub uszkodzenie, którego naprawa będzie kosztować nas więcej niż sam samochód. W takich przypadkach pewna kwota zostanie odzyskana z ubezpieczenia, a pozostałą część kwoty wypłaci nam szrot.
 

Drugim często spotykanym przypadkiem jest zezłomowanie niesprawnego pojazdu, którego utrzymanie i opłacanie OC/AC jest nieopłacane. Auto, które od dłuższego czasu nam nie służy, najczęściej z powodu licznych usterek mechanicznych, powinno być przekazane na skup. Ubezpieczenie auta w Polsce jest drogie i nie każdego stać na jego opłacenie, zwłaszcza gdy chodzi o niesprawny pojazd.
 

Z pomocy skupów aut korzystają również osoby mające problem ze sprzedażą swojego samochodu. Sprzedaż auta w nienajlepszym stanie wizualnym i technicznym nie jest łatwa. Gdy trafi się potencjalny klient, często po oględzinach auta rezygnuje albo dochodzi do negocjacji, które kończą się fiaskiem. Sprzedaż auta na złom pozwala uniknąć stresu i zaoszczędzić sporo czasu.

Ile otrzymasz za złomowanie auta?

Za samochód kompletny uznaje się pojazd, którego masa w momencie oddania wynosi minimum 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Naturalnie kasacji można również poddać auta zdemontowane. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie auta do stacji demontażu pojazdów, w takich miejscach odzyskuje się najwięcej części, dzięki czemu skup jest w stanie zaoferować wyższą stawkę. Pamiętaj, że ceny można negocjować! Nie są one sztywno ustalone przez prawo i nie są jednakowe dla wszystkich aut, więc łatwo podjąć negocjacje.
 

W normalnych czasach, za kg masy auta można otrzymać do 40 gr, a w przypadku aut dostawczych do 60 gr. Skupy w różnych województwach oferują różne ceny, nawet w ramach jednego miasta ceny w skupie mogą różnić się o 10%, dlatego warto wykonać kilka telefonów i sprawdzić oferty różnych złomowisk.

Za auto o masie 2 ton, można średnio zarobić od 470 do 600 zł.

Na Dolnym Śląsku złomowiskiem oferującym jedne z najwyższych stawek jest firma Adaxs ze Strzegomia obsługująca klientów z całego województwa. Doświadczeni pracownicy firm są w stanie dokonać wyceny samochodu przez telefon. Złomowisko zajmuje się skupem aut w każdym stanie technicznym, niezależnie od kraju produkcji, marki czy rocznika. Zachęcamy do zaznajomienia się z ich ofertą i złomowania aut w legalny sposób.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.