Wiadomości z Katowic

In vitro - czy warto skorzystać z tej metody leczenia niepłodności?

  • Dodano: 2020-08-24 09:00

Choć w obecnych czasach wiele par nie decyduje się na posiadanie potomstwa – zdecydowana większość w dalszym ciągu ma nadzieje na to, że w pewnym momencie swojego życia staną się rodzicami. Zwykle decydujemy się na ten krok w momencie, gdy mamy stabilną sytuację finansową, stałego partnera i konkretne plany na przyszłość, w których pojawia się właśnie dziecko. W niektórych przypadkach może jednak okazać się, że naturalne próby poczęcia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i konieczne będzie skorzystanie z usług kliniki płodności. Coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z zabiegu in vitro.

Czym jest in vitro? 

Sam zabieg in vitro jest zapłodnieniem pozaustrojowym, czyli takim w którym cały proces odbywa się w laboratorium przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i wiedzy lekarzy. Choć mogłoby się wydawać, że jest to szybka procedura – samo przygotowanie się do niej wymaga dużej ilości czasu i czasami także nerwów. Konieczne jest podpisanie wielu formularzy zgody, przejście przez cały szereg badań i podjęcie decyzji dotyczącej tego czy faktycznie nadszedł już moment na skorzystanie z takiej właśnie formy leczenia niepłodności. 

Kliniki płodności stanowią ogromną nadzieje dla par, które przetestowały już wszystkie inne metody. A kiedy in vitro sprawdzi się najlepiej? Według badań na ten krok powinny zdecydować się kobiety, które zmagają się np. z endometriozą czy niedrożnością jajowodów. Jeżeli dana kobieta cierpi na któryś z tych problemów i od dłuższego czasu nie udaje jej się zajść w ciąże - leczenie niepłodności poprzez zabieg in vitro może być jej jedyną szansą na posiadanie potomstwa. 

Czy zabieg in vitro jest bezpieczny? 

Procedura ta przeprowadzana jest już od kilkudziesięciu lat i jest w 100% bezpieczna. Dodatkowo, wykazuje się dużą skutecznością i można się do niej stosunkowo łatwo przygotować. Pozostaje tutaj jeszcze aspekt mentalnego przygotowania się do zabiegu. W przypadku niektórych par konieczne może okazać się kilkukrotne powtarzanie in vitro – a czasami nawet ta procedura nie okaże się wystarczająca. Z tego właśnie względu przeprowadzane jest tak wiele testów, ankiet i badań, które mają wskazać lekarzom czy dana para bądź osoba jest odpowiednio przygotowana do zabiegu pod każdym względem. 

Pacjentka może zwiększyć swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo zarodka poprzez stosowanie się do zaleceń - przestrzeganie odpowiedniej diety, aktywność fizyczną, unikanie wszelkich używek. Zabieg należy przeprowadzić w klinice, która ma doświadczenie w zapłodnieniu in vitro. Jednym z takich miejsc jest Klinika Płodności Zięba w Katowicach: https://klinikaplodnoscizieba.pl/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.