Wiadomości z Katowic

Jak działa zarządca nieruchomości?

  • Dodano: 2022-07-20 11:15

Wiele mówi się o tym, że w kompetencjach zarządców nieruchomości jest przede wszystkim wykonywanie zadań powierzonych przez właściciela nieruchomości, na przykład reprezentantów wspólnot mieszkaniowych. Taka osoba ma za zadanie kompleksową obsługę, w tym monitowanie i analizowanie czynników wpływających na racjonalne decyzje. Czy na tym jednak działania kończą się? A może licencjonowani zarządcy nieruchomości mogą jeszcze więcej?

1. Zarządca nieruchomości - kim jest?

2. Wymagania co do zarządcy

3. Prawa i obowiązki zarządcy

Warto zastanowić się, jakie wymagania powinien spełniać zarządca nieruchomości. Katowice są na tyle dużym miastem, że dają pewne pole manewru w wyborze takiej osoby, dlatego warto temu procesowi poświęcić nieco uwagi.

Zarządca nieruchomości - kim jest?

Kim właściwie jest osoba, której specjalizację stanowi zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi. Katowice to miasto, na którego mapie znajdziesz kilka firm świadczących tego rodzaju usługi. Oddelegowany do tych zadań człowiek ma podejmować decyzje i działania zmierzające do utrzymania swoich nieruchomości w stanie niepogorszonym, a także inwestowanie w dany obiekt.

Wymagania co do zarządcy

Do 2014 roku do administrowania nieruchomościami niezbędne było wykształcenie, praktyka zawodowa oraz licencja. Obecnie nie są to warunki konieczne i w zarządzaniu nieruchomościami może wyspecjalizować się każdy wyznaczony przez właściciela lub wspólnotę, pod warunkiem podpisania odpowiedniej umowy. Musi to być jednak ktoś niekarany, z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Warto oczywiście postawić na wieloletnie doświadczenie zarządców licencjonowanych.

Prawa i obowiązki zarządcy

Przy administrowaniu nieruchomościami pojawia się szereg wyzwań, którym musi sprostać zarządca nieruchomości - Katowice nie są tu wyjątkiem, temat dotyczy także mniejszych miejscowości: począwszy od nowoczesnej zabudowy komercyjnej po bloki mieszkalne stworzone lata temu. Zwłaszcza jednak w przypadku nowego budownictwa racjonalne prowadzenie gospodarki daną nieruchomością pozwala optymalizować koszty, a nawet zwiększyć zyski i konkurencyjność na rynku nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomościami to de facto wykonywanie wszelkich czynności mających na celu reprezentowanie właściciela. Oznacza to, że zarządca może zawierać umowy z dostawcami usług, windykować zaległości w opłatach czy zwoływać zebrania. Zobligowany jest również do prowadzenia dokumentacji finansowej i technicznej oraz przygotowywania i wdrażania uchwał.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.