Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Jak holować auto sprawnie i bezpiecznie? - doradza firma z Krakowa

  • Dodano: 2020-01-30 15:45

Większość kierowców stanęła kiedyś (lub stanie) przed koniecznością holowania samochodu. Warto zrobić wszystko, żeby nie być w takiej chwili bezradnym. Powinniśmy zawczasu dowiedzieć się jak najwięcej o holowaniu samochodu, a także zapisać sobie numer kontaktowy do sprawdzonej firmy zajmującej się pomocą drogową. Nie będzie nas to kosztować wiele, a jednak na drodze będziemy czuć się zdecydowanie pewniej.

Zapoznajmy się z przepisami ruchu drogowego

Być może w trudnej sytuacji zdecydujemy się na samodzielne holowanie samochodu. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że będziemy znać aktualne przepisy (na wszelki wypadek warto jest je odświeżyć). Dobrze jest również dokładnie przestudiować instrukcję obsługi naszego samochodu (znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego holowania). Pamiętajmy, że nie każdy pojazd nadaje się do holowania. Żeby było to możliwe, musi mieć on sprawny układ hamulcowy, sprawny układ kierowniczy, konieczne jest ponadto działające oświetlenie zewnętrzne. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest także posiadanie ważnego ubezpieczenia OC (obowiązuje ono zarówno holującego, jak i holowanego). Jeżeli auto, które chcemy holować nie spełnia tych założeń, nie mamy innego wyboru jak tylko wezwać pomoc drogową, która przetransportuje pojazd na lawecie.

“Samodzielne holowanie nie jest możliwe jeżeli samochód posiada automatyczną skrzynię biegów, stały napęd na dwie osie, zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne, napęd elektryczny i hybrydowy.” - Doradzam Piotr z firmy http://pomoc-drogowa-krakow.pl/

Wyobraźmy sobie sytuację, że samochód zepsuł się nam na autostradzie. Wówczas (nawet jeżeli w innych warunkach byłoby to możliwe) nie możemy go holować. Nie mamy innego wyjścia jak tylko zadzwonić po pomoc drogową. Dodatkowo nawet pomoc drogowa nie może bez przeszkód holować samochodu po autostradzie. Może to zrobić jedynie do najbliższego zjazdu.

Pamiętajmy, że holowane auto musi być odpowiednio oznakowane. W tym wypadku konieczne jest umieszczenie odblaskowego trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie z tyłu.

Holowanie samochodu osobowego krok po kroku

Holowanie samochodu osobowego może wydawać się trudne osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Jeżeli jednak będziemy trzymać się pewnych zasad, nie powinniśmy mieć poważniejszych problemów. Przede wszystkim musimy posiadać linkę holowniczą o długości od czterech do sześciu metrów. Odpowiednia linka powinna mieć naprzemienne białe i czerwone paski.

Linka nie jest jedyną metodą holowania. Istnieje możliwość wykorzystania sztywnego holu. Ważne jednak, żeby jego długość nie przekraczała trzech metrów. Pamiętajmy, żeby linkę holowniczą zamontować w samochodzie holującym (w żadnym wypadku nie powinno się jej mocować do haka holowniczego). Auta należy połączyć w taki sposób, żeby ich rozłączenie podczas jazdy nie było możliwe.

Podczas jazdy zarówno samochód holujący, jak i holowany powinny mieć włączone światła mijania (nie używamy w takich sytuacjach świateł awaryjnych, czy tych przeznaczonych do jazdy dziennej). Każde auto musi mieć kluczyki w stacyjce. Równie istotne jest, żeby kierowcy mogli się ze sobą bez przeszkód porozumiewać. W trakcie holowania nie możemy przekraczać dozwolonej prędkości. W przypadku, gdy znajdujemy się na terenie zabudowanym, możemy jechać z prędkością trzydziestu kilometrów na godzinę. Jeżeli poruszamy się poza terenem zabudowanym, możemy pozwolić sobie na nieco szybszą jazdę – nie szybszą jednak niż sześćdziesiąt kilometrów na godzinę. Kiedy holujemy samochód, zdecydowanie powinniśmy poszukać dróg jak najmniej uczęszczanych. Pamiętajmy, że możemy stanowić zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Firmy oferujące pomoc w holowaniu aut

Nawet jeżeli nasz samochód nadaje się do holowania, nie możemy mieć pewności, że będzie tak z innymi autami. Jeżeli chcemy uniknąć zaskakujących sytuacji, zanim wyruszymy w trasę, poszukajmy dobrej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Możemy mieć pewność, że uratuje nas ona w niejednej kryzysowej sytuacji i pozwoli zaoszczędzić wiele stresu.

----

Praca w Krakowie i Katowicach Sprawdź aktualne oferty na MegaPraca.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.