Wiadomości z Katowic

Jak kupić dobrą lodówkę? Na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2020-08-26 12:45

Wybór nowej lodówki może być nie lada wyzwaniem, ponieważ w sklepach na klientów czeka mnóstwo modeli. Jaka lodówka dobrze sprawdzi się w małej kuchni? Czy lepiej wybrać tę dwudrzwiową, a może Side by Side? Jakie powinna mieć funkcje? To tylko niektóre pytania, jakie pojawiają się przy wyborze tego AGD. Czym powinna cechować się najlepsza lodówka?

Najlepsza lodówka – czyli jaka?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika, ponieważ każdy z nas może mieć w stosunku do niej nieco inne wymagania.

Do kuchni z meblami na wymiar często wybierane są lodówki do zabudowy, które można estetycznie wkomponować w aranżację wnętrza. Dla dużej rodziny najlepsza lodówka to taka, która ma dużą pojemność. Z kolei dla wygodnickich sprawdzi się model wyposażony w funkcję No Frost, która nie wymaga systematycznego rozmrażania zamrażarki.

Zatem, jaka lodówka będzie najlepsza? Aby znaleźć dla siebie odpowiedni model, warto zapoznać się bliżej z listą najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

Najlepsza lodówka – kluczowe parametry

Wielkość i pojemność

Najpopularniejsze lodówki to lodówki dwudrzwiowe – składające się z chłodziarki i zamrażalnika. To modele dostępne w różnych wysokościach, wśród których wyróżnia się modele o średniej wysokości około 145-155 cm oraz wysokie mające do 180-200 cm. Pojemność lodówek dwudrzwiowych zależy od ich wielkości – chłodziarka ma zwykle od 200 do 300 litrów, natomiast zamrażarka od 40 do 100 litrów.

Lodówki jednodrzwiowe, podblatowe, w których zamrażarka stanowi wydzieloną część w chłodziarce, polecane są dla singli. To także najlepsza lodówka przeznaczona do małej kuchni, w której nie można zastosować większego modelu. Ich pojemność to około 80-90 litrów.

Ciekawa propozycja to także lodówki Side by Side, które świetnie sprawdzą się dla dużej rodziny. Ich charakterystyczną cechą są podwójne drzwi otwierane na boki. To szerokie i wysokie modele z przeszło 300-litrowymi chłodziarkami oraz z zamrażarkami o pojemności 150-200 litrów.

Agregat i termostat

Większość lodówek dostępnych w sprzedaży ma jeden agregat i jeden termostat. Wtedy agregat zasila jednocześnie chłodziarkę i zamrażarkę, a termostat reguluje temperaturę w całym sprzęcie.

W sprzedaży można jednak znaleźć też modele wyposażone w dwa agregaty i dwa termostaty – wtedy chłodziarka i zamrażarka pracują niezależnie, lecz taka lodówka jest bardziej energochłonna. Inna opcja to jeden agregat i dwa termostaty, które powalają na osobne ustawienie temperatury w chłodziarce i zamrażarce.

Klasa energetyczna

Bardzo ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie lodówki, jest jej klasa energetyczna. Jaka lodówka jest najbardziej energooszczędna? Dokładne informacje o zużyciu energii można znaleźć na etykiecie energetycznej, która powinna być dołączona do każdego urządzenia.

Najmniej energii zużywają lodówki oznaczone literą A. Ranking lodówek energooszczędnych otwiera model A+++, za nim znajduje się A++, a potem A+, dlatego to właśnie na nich warto skupić swoje poszukiwania.

Na etykiecie energetycznej można też przeczytać informacje o średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej w kWh.

Poziom hałasu

Niski poziom hałasu lodówki również ma duże znaczenie. Informacje na ten temat można znaleźć na etykiecie energetycznej, co ułatwia porównanie dostępnych modeli.

Funkcje

Lodówka może także posiadać dodatkowe funkcje, na przykład:

No Frost – to lodówka bezszronowa, która zapobiega osadzaniu się szronu, dlatego nie trzeba regularnie jej rozmrażać.

Automatyczne odszraniane zamrażarki – funkcja ułatwiająca jej rozmrożenie.

Powłoki antybakteryjne – ograniczają rozwój bakterii, na przykład przez zastosowanie związków srebra.

Wymuszona cyrkulacja powietrza – przyspiesza chłodzenie żywności.

Kostkarka do lodu i dystrybutor wody – lodówka produkuje kostki lodu i pozwala na nalewanie wody.

Nie trzeba jednak kontrolować parametrów każdego urządzenia w sklepie po kolei – najlepiej sprawdzić aktualny ranking lodówek, który w jednym miejscu podaje najważniejsze informacje o wielu modelach.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • koldiusz

    My mamy electroluxa. Niedawno kupiony zresztą. Trochę większa (multispace) od poprzedniczki, ale to kwestia powiększenia się rodziny w międzyczasie ;-)

  • Ilonka

    Zawsze warto skupić się na czołowych producentach, ja kupiłam zeszłoroczny model LG i dostałam dość spory rabat i dokupiłam iRobota. Teraz i lodówka i robot sprzątający mają opcję połączenia z wifi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.