Wiadomości z Katowic

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

  • Dodano: 2021-12-23 07:15, aktualizacja: 2021-12-23 07:24

Klimatyzator w biurze lub mieszkaniu to inwestycja w podwyższony komfort życia. Aby móc cieszyć się tym komfortem przez dłuższy czas, należy zadbać o sprawność klimatyzatora, m.in. sprawdzając jego szczelność. Dowiedz się, w jaki sposób i z jaką częstotliwością należy sprawdzać szczelność klimatyzacji.

Dlaczego należy sprawdzać szczelność klimatyzacji?

Z powodu nieszczelności pojawiającej się w systemie klimatyzacyjnym może dochodzić do ubytków czynnika chłodzącego. W takim wypadku efektywność jego pracy spadnie. Inną poważną konsekwencją nieszczelności może być ubytek oleju smarnego, który może doprowadzić do poważniejszych usterek klimatyzatora. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji jest zatem gwarancją jego sprawnego i efektywnego działania.

Metody sprawdzenia szczelności klimatyzacji

Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji. W niektórych przypadkach można dostrzec to już przy pobieżnych oględzinach – jeśli zauważalne będą tłuste plamy lub ogniska rdzy, wówczas można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać nieszczelność. Innym amatorskim sposobem jest wykorzystanie środków pieniących się i pokrycie nimi miejsc potencjalnego wycieku – jeśli zaczną pojawiać się pęcherze z powietrzem, będzie to oznaczało wyciek.

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji poprzez pomiar ciśnienia

Ta metoda wymaga użycia manometru. Z jego pomocą sprawdza się ciśnienie czynnika chłodzącego w całym układzie klimatyzatora. Zbyt niska wartość będzie oznaczać wyciek. Jest to metoda stosowana przez profesjonalnych serwisantów. Samodzielne sprawdzenie może skutkować niezamierzonym spuszczeniem czynnika chłodzącego z układu.

Sprawdzenie szczelności poprzez pomiary wycieku

Metoda ta polega na wykryciu przez profesjonalnego serwisanta nieszczelnych miejsc przy użyciu certyfikowanego przyrządu pomiarowego. W przypadku braku czynnika chłodzącego wiadome jest, że układ jest nieszczelny, jednak żeby zlokalizować miejsce wycieku napełnia się go azotem lub innym gazem szlachetnym.

Jak naprawić nieszczelność klimatyzacji

Naprawa nieszczelności klimatyzacji wymaga wytworzeniu w układzie próżni za pomocą pompy próżniowej. Wraz z powietrzem wydostanie się z niego wilgoć. Następnie wypróżniony układ wypełnia się czynnikiem chłodzącym.

Kiedy i jak często sprawdzać szczelność klimatyzacji?

Klimatyzator powinien być sprawdzony pod kątem szczelności po raz pierwszy w momencie pierwszego uruchomienia. Optymalna częstotliwość przeglądów to 2 razy do roku. Profesjonalny serwis klimatyzacji w Bielsku-Białej oferuje firma DG Cold.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.