Wiadomości z Katowic

Jak transportować ładunki ponadgabarytowe między różnymi krajami?

  • Dodano: 2022-08-11 14:00

Zarządzanie międzynarodowym transportem ponadnormatywnym wymaga znajomości przepisów prawa i doświadczenia, które pozwoli bezpiecznie i na czas dostarczyć przewożone ładunki. Proces logistyczny w przypadku transportu międzynarodowego jest trochę bardziej skomplikowany i wymaga dostosowania się do dodatkowych norm. Jak wygląda transport ładunków ponadgabarytowych między różnymi krajami? O czym należy pamiętać, kiedy organizuje się transport ponadnormatywny?

Specjalne naczepy 

Transport ponadgabarytowy korzysta ze wsparcia w postaci specjalistycznych naczep i innych pomocniczych elementów taboru samochodowego. W przypadku przewożenia ładunków nienormatywnych, które przekraczają dopuszczalne wymiary, wykorzystywane są naczepy niskopodwoziowe. Zazwyczaj firmy transportowe korzystają z następujących rodzajów naczep: 

  • platforma, która sprawdza się w przypadku przewozu ładunków o szerokości powyżej 2,45 m, umożliwiając przewóz maszyn rolniczych czy budowlanych o mniejszych gabarytach, 
  • naczepa typu Semi, która nadaje się do przewozu ładunków o szerokości większej niż 2,75 m (sprzętu budowlanego, maszyn rolniczych, konstrukcji stalowych czy urządzeń przemysłowych), 
  • naczepa typu Tiefbett dedykowana do przewozu ładunków o szerokości powyżej 3,2 m, czyli do transportu: elementów sprzętu dźwigowego, konstrukcji maszyn, linii produkcyjnych, żurawi czy nawet statków.

Kwestie prawne w kraju i za granicą 

Ustawodawca nakłada na przewoźnika określone wymagania, które mają skutkować bezpiecznym dostarczaniu ładunków na czas. Organizacja międzynarodowego transportu gabarytowego wymaga znajomości przepisów prawa drogowego z kraju docelowego i krajów mijanych po drodze. Niedostosowanie się do obowiązującego prawa powoduje utrudnienia w ruchu drogowym i może wiązać się z opóźnieniami i wzrostem kosztów całego przedsięwzięcia. Jednak znajomość prawa i dostosowanie się do niego nie jest wystarczające. Równie istotne jest zaplanowanie profesjonalne przebiegu trasy z uwzględnieniem przeszkód, które bezpośrednio wpływają na realizację i termin zlecenia. 

Pomoc profesjonalistów 

Pomoc profesjonalistów przy organizacji międzynarodowego transportu wielkogabarytowego jest nieoceniona. Doświadczeni spedytorzy i kierowcy wiedzą, jak zorganizować międzynarodowy transport ponadgabarytowy, optymalizując proces logistyczny z uwzględnieniem przepisów o ruchu drogowym. Firma spedycyjna i transportowa realizująca zlecenie dostosowuje swoje działania do indywidualnych potrzeb klienta, dbając o każdy etap przewozu ładunków ponadnormatywnych. 

Jak zatem widzisz zorganizowanie transportu gabarytowego między krajami jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem, nad którym powinni czuwać doświadczeni profesjonaliści. Jeżeli planujesz przewóz ładunków ponadgabarytowych do innego kraju - skontaktuj się z firmą transportową ZTE, która pomoże Ci zorganizować bezpieczny i terminowy przewóz. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.