Wiadomości z Katowic

Jak walczyć z bólem stawów?

  • Dodano: 2022-05-24 09:30, aktualizacja: 2022-05-24 13:00

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach naprawdę poważnym problemem staje się ból stawów. Niestety, jest on coraz bardziej powszechny nawet wśród stosunkowo młodych osób. W wielu przypadkach bierze się on z nieodpowiedniego stylu życia. Na szczęście jest to problem, z którym możemy sobie poradzić. 

Codzienne błędy

Tak naprawdę często geneza bólu tkwi w naszym codziennym życiu. Ból pleców czy karku najczęściej jest powiązany z siedzeniem w złej pozycji. Dziś wiele osób pracuje zdalnie lub wykonuje pracę biurową. Następnie podczas czasu wolnego siedzimy oglądając filmy czy seriale, siedzimy podczas czytania, jedzenia, oglądania telewizjiąŚ Dlatego też siedzenie w niewłaściwy sposób może prowadzić do wielu poważnych problemów, których możemy nie być nawet świadomi.

Często bywa tak, że ból pojawia się dopiero po jakimś czasie. Może być tak, że pozycja, w której siedzimy nie dawała się nam we znaki w młodości. Teraz jednak nasz organizm nie jest już tak sprawny i rozciągnięty i dlatego zaczyna dawać nam sygnały ostrzegawcze w postaci bólu. Dlatego pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego fotela, a także jego odpowiednim uregulowaniu. Ważne jest również postawienie przed sobą monitora na odpowiedniej wysokości. 

Powszechnym błędem podczas siedzenia jest zakładanie nogi na nogę. Generalnie siedzieć powinniśmy w pozycji prostej, pamiętając przy tym o nie garbieniu się.

Zdiagnozuj przyczynę

Nie zawsze jednak ból stawów jest naszym błędem. Może być on również wynikiem urazu lub choroby. W takich sytuacjach musimy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, co dokładnie nam dolega oraz dowiedzieć się, w jaki sposób pozbyć się bólu. Może okazać się, że wystarczy nam maść na ból stawów, jednak nie zawsze będzie to wystarczający środek, jeśli przyczyna ma głębsze podłoże niż zwykły uraz. 

Przewlekłe dolegliwości mogą być symptomem poważnych chorób, takich jak choroba zwyrodnienia stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. W dodatku zdarza się również tak, że ból nie jest związany z układem kostno-stawowym. Wówczas możliwe, że przyczyną jest borelioza, choroba Epsteina-Barra czy też gorączka reumatyczna. 
Właśnie dlatego przewlekłego bólu stawów nie powinno się marginalizować. Jeśli jest to problem, który doskwiera nam od dłuższego czasu, to koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Może okazać się, że wykryjemy chorobę na tyle wcześnie, aby być w stanie odpowiednio szybko zareagować i zmniejszyć potencjalne ryzyko. 

Leczenie bólu stawów

Jeśli chodzi o leczenie, to wiele zależy od samej genezy bólu. Może się okazać, że wystarczy nam maść, która uśmierzy ból. Podobnie zadziałać mogą plastry rozgrzewające. Czasem jednak będziemy musieli zmienić naszą codzienną dietę, a także zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia. Korzystne bywa pływanie oraz jazda na rowerze. Jeśli jednak ból związany jest z chorobą, to konieczne będzie jej wyleczenie – tutaj już wiele zależy od lekarza oraz samego rodzaju problemu. Wówczas musimy nastawić się na to, że maść, dieta czy więcej ruchu mogą nie pomóc, konieczne będą inne działania. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.