Wiadomości z Katowic

Jak wybrać bank? 5 zasad bezpieczeństwa

  • Dodano: 2019-12-09 08:30, aktualizacja: 2019-12-09 08:37

Możemy potrzebować ekstra gotówki na różne cele. Może to być zakup komputera, nowe opony zimowe do auta lub dowolny, inny cel, na który szybko potrzebujemy dodatkowych środków. Możemy skorzystać z szerokiej oferty kredytowej banków, aby w łatwy i bezpieczny sposób pozyskać niezbędne środki na nieprzewidziane wydatki. W jaki sposób wybrać bank, aby kredyt nie okazał się workiem pełnym niespodzianek? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty kredytu.

Diabeł tkwi w szczegółach. Poznaj je

Przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy warto przyjrzeć się ofertom różnych firm oferujących ten produkt finansowy. Najbezpieczniejszymi kredytodawcami są podmioty znajdujące się w stosownych rejestrach Komisji Nadzoru Finansowego, której kontroli podlegają. Wśród tych instytucji najpowszechniejsze są baki, które mają szeroką ofertę tego typu produktów. Kiedy już wybierzemy ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom, powinniśmy przyjrzeć się kilku kluczowym elementom.

1. RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Określa realny koszt, jaki poniesiemy w ciągu roku, korzystając z danej oferty. Uwzględnia oprocentowanie kredytu, a także wszystkie dodatkowe koszty, jakie w związku z nim ponosimy – prowizję banku, ubezpieczenie, koszty obsługi itd. Im wyższa RRSO, tym więcej będziemy musieli zwrócić do banku, a tym samym – gorsza oferta. Jest kluczowym wskaźnikiem, pozwalającym na obiektywne porównanie ofert między bankami.

2. Wysokość raty i okres kredytowania

Porównując oferty, należy zwrócić uwagę na wysokość rat oraz ich ilość. W przypadku, gdy bank oferuje niższą ratę, może to oznaczać wydłużony okres spłaty zobowiązania, a to podnosi całkowity koszt kredytu gotówkowego.

3. Prowizja od kredytu

Jest to wyrażona procentowo kwota, którą bank pobierze od udzielonego świadczenia. Prowizja banku może być stała, z góry określona w ofercie lub podlegać negocjacji. Wtedy warto porozmawiać z pracownikiem na ten temat i spróbować zyskać korzystniejsze warunki.

4. Ubezpieczenie kredytu

Koniecznie należy się przyjrzeć, jakie są wymogi dotyczące ubezpieczenia. Czy jest ono obowiązkowe, jaki zakres obejmuje oraz jak znacząco wpłynie to na finalny koszt kredytu gotówkowego. Warto także dopytać o możliwość rezygnacji z ubezpieczenia i konsekwencji, jakie się z tym wiążą. Bezdyskusyjnie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dokładnie poznać, co obejmuje oraz - przede wszystkim – wyłączenia.

5. Dokładne warunki promocji

Należy wnikliwie przeczytać treść umowy, ponieważ mogą się tam czaić kosztowne niespodzianki. Przyjrzyjmy się, czy promocyjne oprocentowanie obowiązuje podczas całego okresu obowiązywania umowy, czy jest ograniczone czasowo. Istotne jest także to, czy aby skorzystać z promocji jesteśmy zobowiązani do posiadania innych produktów banku lub spełnić dodatkowe warunki.

Decydując się na kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku, należy dopasować go do swoich potrzeb, możliwości oraz dokładnie przeczytać umowę, aby w pełni świadomie podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.