Wiadomości z Katowic

Jak wygląda leczenie niepłodności?

  • Dodano: 2020-10-15 14:00

Leczenie niepłodności to bardzo indywidualny proces, ponieważ różne są przyczyny jej występowania. Z tego względu każda para jest traktowana indywidualnie, a lekarz na spotkaniu konsultacyjnym zaleca odpowiedni plan działania, przeznaczony dla konkretnej osoby. Dzięki temu można osiągnąć świetne wyniki leczenia, których skutkiem może być nawet naturalne zapłodnienie.

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Badania wskazują, że problemy z płodnością występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i mogą dotyczyć aż 15-20 procent par w Polsce. Na szczęście w wielu wypadkach dokładne określenie przyczyny oraz wprowadzenie planu naprawczego pozwalają na cofnięcie niepłodności i poczęcie dziecka w sposób naturalny. W przypadku kobiet do głównych powodów niemożności zajścia w ciążę należą zaburzenia hormonalne i niedrożność jajowodów, a także występowanie endometriozy. Płodności szkodzi również zły tryb życia, kiepska dieta i nadużywanie używek, a także nadmierny stres, również ten, którego powodem jest brak skuteczności w staraniach o dziecko. 

W przypadku mężczyzn przyczyną niepłodności najczęściej są problemy z ejakulatem, wykrywane na etapie badania nasienia. Istotna jest żywotność i ruchliwość plemników, która może być zaburzona przez stres, zły tryb życia, ucisk jąder, ich przegrzewanie czy zbyt obcisła bielizna. Powodem problemów mogą być również uszkodzenia jąder, zarówno w wyniku urazu mechanicznego, jak i przebytych w przeszłości chorób. 

Leczenie niepłodności - jak wygląda?

Leczenie niepłodności rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, który poprosi o wyniki badań oraz dotychczasową historię medyczną. W przypadku kobiet niezwykle ważna jest również kontrola długości cyklu. Sposób leczenia niepłodności jest zależny od przyczyn jej wystąpienia. Może to być jedynie zmiana trybu życia oraz dokładne określenie dni płodnych. W przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne może być podanie odpowiednich dawek hormonów, które ustabilizują cykl u kobiet oraz poprawią jakość nasienia u mężczyzn. Niedrożność jajników lub nasieniowodów można usunąć operacyjnie. W innych przypadkach niezbędne jest podjęcie leczenia farmakologicznego

Kto ustala sposób leczenia niepłodności?

Metoda leczenia niepłodności jest ustalana przez lekarza przy współpracy z parą starającą się o dziecko. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań i konsultacji możliwe jest określenie indywidualnego planu działania, dopasowanego do konkretnego przypadku. Takie podejście sprawia, że często po podjęciu pierwszego etapu realizacji planu, możliwe staje się naturalne poczęcie i szczęśliwe narodziny dziecka. Dlatego warto korzystać z wiedzy specjalistów. Takich można znaleźć w Klinice Leczenia Płodności ZIęba w Katowicach

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.