Wiadomości z Katowic

Jak wygląda rynek nieruchomości w Katowicach?

  • Dodano: 2019-08-23 08:45, aktualizacja: 2019-08-23 08:53

Spodek i górnictwo – to najczęstsze skojarzenia związane z Katowicami. Tymczasem mało kto wie, że to miasto jest również największym rynkiem nieruchomości na Górnym Śląsku, jest tu mnóstwo parków, a władze każdego roku inwestują miliony złotych w infrastrukturę.


                    

Mury z historią

W jednym z największych portali nieruchomości znajduje się ponad 2600 ogłoszeń o sprzedaży mieszkań w Katowicach. Mniej więcej połowa z nich pochodzi z rynku wtórnego. Te oferty dotyczą lokali z różnych typów budownictwa. Na przykład, charakterystyczne dla tego regionu są familoki, czyli ceglane budynki wielorodzinne, pierwotnie przeznaczone głównie dla górników i hutników. Mimo iż mogą kojarzyć się z niskim standardem, to część z nich została odrestaurowana i stanowi okazję do komfortowego zamieszkania w miejscach niezwykłych pod względem historii i architektury. Tak jest na przykład na katowickim Nikiszowcu. To modna i chętnie odwiedzana przez turystów dzielnica, wyróżniająca się charakterystycznym układem urbanistycznym i typowo śląską zabudową. Odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne, festiwale sztuki i jarmarki. Nic zatem dziwnego, że tutejsze klimatyczne mieszkania są chętnie kupowane jako inwestycja pod wynajem.

Apartamenty z widokiem na zieleń

Między Nikiszowcem a katowickim rynkiem rozciąga się Dolina Trzech Stawów. Na jej lewym brzegu powstaje sporo apartamentowców. To miejsce pożądane przez nabywców, w otoczeniu zieleni, z licznymi miejscami do rekreacji, a jednocześnie położone bardzo blisko centrum. W 2018 roku rozpoczęła się tu budowa osiedla Murapol Apartamenty Trzy Stawy. Inwestycja składa się z dwóch 8-piętrowych budynków, oferujących łącznie 243 lokale. O skali popytu może świadczyć fakt, że obecnie w inwestycji zostało  jedynie kilkanaście wolnych mieszkań.

Ceny w Katowicach

Nieruchomości w Katowicach zawsze wyróżniały się stosunkowo przystępnymi cenami, choć od kilku lat można obserwować wyraźnie wzrostową tendencję. Według danych NBP z pierwszego kwartału 2019 roku średnia cena ofertowa metra kwadratowego na rynku wtórnym wynosiła około 5000 zł. Na rynku pierwotnym aktualna średnia to około 6400 zł. To niemało, choć wciąż o ponad 30% taniej niż w Warszawie. W tym kontekście korzystnie wypada inwestycja Murapol Nowy Bażantów, gdzie blisko 40-metrowe mieszkanie kosztuje około 242 000 zł. Ta okolica jest nie tylko jedną z najbardziej zielonych na mapie miasta, ale również zapewnia dobrą komunikację z centrum.

Filtry antysmogowe w standardzie

Jeśli chodzi o lokalizację, to w Katowicach powstają również nowe mieszkania w samym sercu wielkomiejskiej infrastruktury. Tak jest w przypadku osiedla Murapol Dębowe Tarasy przy ulicy Baildona. W tej inwestycji w standardzie wyposażenia lokali znajduje się pakiet antysmogowy z filtrami, które oczyszczają powietrze w mieszkaniach. Ten sam deweloper wprowadził to rozwiązanie również w innej swojej inwestycji w Katowicach – Murapol Śląskie Ogrody przy ulicy Bytkowskiej.

Rynek nieruchomości w Katowicach niewątpliwie rozwija się bardzo dynamicznie. Podejmując decyzję o zamieszkaniu na Górnym Śląsku, na pewno warto wziąć pod uwagę zakup lokalu właśnie tutaj i lepiej nie odkładać decyzji na później, gdyż ceny rosną z roku na rok.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.