Wiadomości z Katowic

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne proponują towarzystwa ubezpieczeniowe?

  • Dodano: 2022-03-10 06:00, aktualizacja: 2022-03-10 06:13

Podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC pojazdu. Każdy właściciel samochodu, motocykla, przyczepki itp. zobligowany jest do jego posiadania. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują jednak szereg różnorodnej, dodatkowej ochrony. Jakie więc propozycje padają w tym zakresie?

Najpopularniejsze ubezpieczenia dodatkowe 

Najczęściej wybieranym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest autocasco. Jego zadaniem jest ochrona właściciela pojazdu przed poniesieniem dużych kosztów finansowych, w związku z naprawą pojazdu, w sytuacji m.in. gdy to on był sprawcą wypadku czy kolizji. To, w jakich sytuacjach będzie ono obowiązywało, zależy od wybranego wariantu. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje swoim klientom zazwyczaj kilka opcji. Wyboru można dokonać od mini casco (czyli znacznie uproszczona wersja pełnego AC, która chroni np. tylko w przypadku kradzieży całego pojazdu, ale nie zadziała w odniesieniu do poszczególnych części), poprzez wersję optymalną, gdzie dodanych jest kilka ryzyk, aż do pełnej ochrony — All Risk, w której znajduje się wszystko to, co nie jest wyłączone od odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia. 

Kolejną opcją do wyboru jest assistance. Podstawą tej dodatkowej opcji jest holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia do najbliższego warsztatu lub miejsca wskazanego przez Ubezpieczającego. Jaki dokładnie będzie limit kilometrów, gdzie będzie ono obejmować (Polska, czy Polska+Europa) zależy od wybranego wariantu. Popularną praktyką jest w ostatnim czasie dodawanie jego podstawowej wersji do ubezpieczenia OC, co wchodzi już w wysokość tej składki (np. 100 km po wypadku na terenie Polski). 

Wśród najpopularniejszych ubezpieczeń dodatkowych znalazło się także ubezpieczenie NNW. Jego ochrona obejmuje kierowcę i pasażerów, w przypadku śmierci lub doznania uszczerbku na zdrowiu. Sumy ubezpieczenia zaczynają się już od 5 000 zł, a wówczas składka wynosi około kilkunastu złotych. 

Inne propozycje ubezpieczeń dodatkowych 

Wskazane powyżej propozycje są tymi, które najczęściej wybierają właściciele pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe idą jednak o krok dalej i w swojej ofercie posiadają dużo większe możliwości ochrony. Można tutaj wskazać na ochronę zniżek, ubezpieczenie szyb czy opon. W tych ramach znajduje się także Zielona Karta, która jest wymagana do przekroczenia granicy 13 określonych państw, w tym m.in. Rosji, Albanii czy Ukrainy. 

Każdy właściciel pojazdu sam decyduje, czy chciałby wzbogacić ochronę swojego pojazdu o opcje dodatkowe. Jeżeli mamy wybrany zakres, który chcielibyśmy mieć na polisie, musimy znaleźć towarzystwo, które go proponuje. Bowiem nie zawsze każdy zakład ma wszystkie te wskazane powyżej opcje do wyboru w swoich wariantach. Warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie komunikacyjne znajduje się w ofercie danego towarzystwa, zanim przystąpimy do kalkulacji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (2)    dodaj »

  • wujo

    Moim zdaniem na ubezpieczeniach nie ma co oszczędzać a ważne żeby miały dobre warunki. U mnie też ergo hestia się sprawdza.

  • helka

    ja mam podstawowe samochodowe w ergo hestia i już dwa razy w ciagu 5 lat uratowali mi skórę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.