Co roku na świecie produkuje się ponad 50 milionów ton elektrośmieci. Statystycznie każdy człowiek wytwarza ich więc 7 kg. Odpady elektroniczne i elektryczne zatruwają środowisko i szkodzą zdrowiu ludzi. Co można z tym zrobić? Na szczęście sporo! Oto proste wskazówki, jak być eko. Do zastosowania od zaraz!
Co robisz z zepsutą lodówką? Zniszczonym samochodzikiem na akumulator? Starym telefonem komórkowym? Część z nas popełnia kardynalny błąd i wyrzuca je do śmietnika. Niektórzy, zupełnie niepotrzebnie, gromadzą w domu, piwnicy czy w garażu.
Jeśli też masz w szafie szufladę albo pudło ze starymi telefonami i innymi gadżetami elektronicznymi, z którymi ciężko Ci się rozstać, najwyższy czas to zrobić! Jak się pozbyć e-śmieci i jak zmienić nawyki, aby gromadzić ich mniej?
Zalewają nas elektrośmieci. Recykling jest zbyt mały!
Jeśli 50 milionów ton elektrośmieci, które jako ludzkość wytwarzamy rocznie, usypać na wysokość wieży Eiffla, to obok siebie stanęłoby 4,5 tysiąca takich wież. Według danych ONZ w 2050 roku wyprodukujemy rekordową ilość aż 120 milionów ton elektrośmieci. Toksyczne odpady dosłownie nas zaleją – chyba że zaczniemy dawać im drugie i trzecie życie, a więc odpowiedzialniej podchodzić do ich recyklingu i ponownego wykorzystania.
Co to elektrośmieci? To zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne. Do tej grupy odpadów zaliczamy więc:
- duże AGD, jak lodówki czy pralki, i małe – czajniki, suszarki, tostery;
- RTV – jak telewizory;
- sprzęt IT i telekomunikacyjny: tablety, laptopy, telefony, komputery stacjonarne, monitory;
- zabawki dziecięce i gadżety elektroniczne;
- panele fotowoltaiczne;
- świetlówki, ledy, baterie itd.
Elektrośmieci zalegają w każdym domu. Recyklingowi na świecie podlega statystycznie tylko 17% ich liczby. W Europie przetwarza się ich sporo więcej – od 30 do nawet 80%, ale ciągle mamy tu sporo do zrobienia.
Oddaj elektrośmieci do punktu
Co zrobić z odpadami elektronicznymi? Trzymanie ich w domu to bardzo zły pomysł. Wyrzucenie do śmietnika – równie kiepski. Elektrośmieci NIE WOLNO wyrzucać do odpadów zmieszanych ani do żadnego innego kontenera na śmieci.
Dlaczego? Ponieważ substancje, które zawierają, są bardzo toksyczne i szkodliwe dla człowieka i przyrody.
Co znajduje się w elektrośmieciach?
- Rtęć (w bateriach alkalicznych i niektórych świetlówkach): może powodować otępienie i inne choroby mózgu oraz problemy z układem nerwowym;
- ołów (m.in. w telefonach komórkowych): powoduje zaburzenie pracy nerek, wątroby i układu nerwowego, zawały serca;
- azbest (materiał izolacyjny w wielu sprzętach): wywołuje raka płuc;
- kadm (baterie): pierwiastek rakotwórczy;
- związki bromu (w komputerach): działają niekorzystnie na układ nerwowy.
Substancje te mogą wydostać się z uszkodzonej baterii, pękniętej świetlówki, zepsutego kineskopu czy nieszczelnej obudowy lodówki. Właśnie dlatego to tak ważne, aby elektrośmieci oddawać do specjalnych punktów. Zostaną w ten sposób bezpiecznie zutylizowane lub poddane recyklingowi.
Gdzie oddać elektrośmieci? Oto lista miejsc, z których możesz skorzystać!
- Sklepy ze sprzętem RTV i AGD przyjmą od Ciebie stare urządzenie, kiedy kupisz u nich nowe. Niektóre sklepy wielkopowierzchniowe prowadzą zbiórkę elektrośmieci nawet dla osób, które nie są ich klientami.
- PSZOKI, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Muszą one znajdować się w każdej gminie i od jej mieszkańców nie pobierają opłat za oddanie takich śmieci, jak odpady wielkogabarytowe, budowlane, remontowe czy właśnie elektrośmieci. Adres najbliższego PSZOK-u znajdziesz na stronie Twojego urzędu gminy lub miasta.
- Pojemniki do zbierania zużytych baterii można znaleźć w wielu sklepach (nawet spożywczych), punktach usługowych czy urzędach.
- Zbiórkę elektrośmieci prowadzi wiele firm specjalizujących się w utylizacji i recyklingu odpadów elektronicznych. Mają one swoje mapy punktów odbioru, a część przyjeżdża także do domów, np. po zużyte lodówki czy pralki.
Zamiast kupować nowy sprzęt, możesz go wynająć
Oddanie elektrośmieci do punktu zbiórki to tylko połowa problemu. Druga, równie ważna – to po prostu zmniejszenie ilość odpadów elektronicznych.
Jak to zrobić? Postaw na świadomą konsumpcję. Czy naprawdę musisz mieć nowy telewizor, gdy stary jest jeszcze w dobrym stanie? Czy zepsutą pralkę nie lepiej naprawić w specjalistycznym serwisie, zamiast kupować nową – często gorszą i szybciej się psującą? I wreszcie – czy nie lepiej postawić na sprzęt z drugiej ręki, zamiast przepłacać za nowy?
Dowiedz się więcej o zaletach wynajmu smartfonów w PHOX
Rozwiązaniem, które zdobywa serca świadomych konsumentów, jest też wynajem. Wynajmujemy nie tylko mieszkania, ale także rowery, hulajnogi, samochody. Na abonament możesz dziś mieć pralkę czy telewizor. Szybko rosnącą kategorią jest również wynajem telefonów.
Dlaczego warto wypożyczyć telefon zamiast go kupować? Wynajem smartfonów to prosty sposób, by być bardziej eko i żyć świadomie, nie przyczyniając się do nadmiernej konsumpcji. To także najlepsza możliwość, by cieszyć się możliwościami najnowszych modeli telefonów bez konieczności wydawania fortuny na ich zakup!
Możesz więc mieć w kieszeni najnowszego iPhone’a 14 czy Samsunga Galaxy S23 i nie płacić za jego zakup kwoty, która sięgać może 7 czy 8 tysięcy zł. Zamiast tego co miesiąc płacisz rozsądnej wielkości abonament. A jeśli chcesz zrezygnować z telefonu lub zamienić go na model, robisz to w dowolnej chwili. Nie produkujesz kolejnych elektrośmieci i nie martwisz się o naprawę sprzętu, bo masz ją w cenie abonamentu.
Chcesz wiedzieć więcej o wynajmie telefonów? Zajrzyj na stronę Phox.pl!