Wiadomości z Katowic

Kosiarki do trawy - jak prawidłowo konserwować, aby kosiarka posłużyła przez długie lata?

  • Dodano: 2023-03-09 13:15

Konserwacje oraz zabezpieczenie sprzętu do koszenia trawy najlepiej wykonać po ostatnim jesiennym pokosie. Nie znaczy to jednak, że kosiarki nie wymagają przeprowadzenia regularnej konserwacji. Zadbane urządzenia posłużą przez kilka sezonów i z pewnością nie ulegną awarii w trakcie koszenia. Ponadto pozwolą na właściwe i równomierne przycięcie trawy. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o sprzęt do koszenia trawy bez względu na rodzaj silnika. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie czynności należy wykonać, aby tego typu urządzenia były niezawodne podczas prac w ogrodzie.

Ogólne czyszczenie

Bez względu na rodzaj silnika, sprzęt do koszenia trawy wymaga regularnego przeglądu i konserwacji. Zarówno kosiarki elektryczne, jak i spalinowe bądź akumulatorowe w trakcie prac serwisowych powinny być przeprowadzone przy wyłączonym silniku. Sprawny sprzęt do koszenia zużywa o wiele mniej paliwa bądź energii elektrycznej. Regularne wykonywanie czynności czyszczących zapobiega powstaniu korozji. Do usunięcia resztek trawy najlepiej wykorzystać sprężone powietrze. Można również oczyścić urządzenie szczotką. Pozwoli to na bardzo dokładne usunięcie resztek trawy z noży tnących lub nawet ziemi z trudno dostępnych szczelin. Nie wskazane jest używanie wody. Spowoduje to nieodwracalne uszkodzenia, a nawet zalanie silnika.

Kosiarki spalinowe

Prawidłowa praca spalinowej kosiarki do trawy zależy od wielu czynników. Sprawne funkcjonowanie filtra powietrza zapewnia płynną pracę gaźnika. Dzięki temu łatwo uruchomić oraz wykorzystać pełną moc silnika. Nie należy czyścić filtra sprężonym powietrzem ani żadnymi płynnymi substancjami. Regularne kontrole świecy zapłonowej zapewnią właściwą pracę silnika. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia usuwamy z niej drucianą szczotką. Najlepiej przed każdym sezonem wymienić:

  • filtr paliwa,
  • świece zapłonowe.

Wymiana oleju powinna nastąpić po 25 godzinach pracy. Działanie silnika powoduje, że olej traci swoje właściwości, nie mogąc w efektywny sposób smarować oraz chłodzić elementów silnika. Po ostatnim koszeniu trawy należy całkowicie opróżnić zbiornik paliwa. Do następnego sezonu pozostawiamy ją w pozycji poziomej.

Kosiarki elektryczne

Konserwacja kosiarki elektrycznej to przede wszystkim zabezpieczenie obwodów elektrycznych silnika. Po zdjęciu obudowy należy dokładnie oczyścić urządzenie szczotką lub za pomocą specjalnego środka do urządzeń elektrycznych. Ze względu na specyficzną budowę, tego typu kosiarki wymagają dokładnego oczyszczenia. Zalegające resztki trawy powodują jej niszczenie. Należy zabezpieczyć ją poprzez nałożenie podwójnej warstwy preparatu ochronnego na obudowę kosiarki. W taki sposób unikniemy korozji, a nawet wszelkiego rodzaju pęknięć. Przechowujemy kosiarki elektryczne w pozycji pionowej.

Ochrona ostrzy

Sprawne funkcjonowanie kosiarek oraz precyzyjne przycinanie trawy zależy od stanu ostrzy. Trawnik przycięty tępym sprzętem wygląda bardzo nieefektownie. Dochodzi nawet do wyrywania trawy z korzeniami. Należy bacznie sprawdzać każdorazowo ich ostrość. W razie potrzeby wyważyć nóż tnący. Praca z niewyważonymi nożami może spowodować uszkodzenie silnika kosiarki. W tracie koszenia często niezauważalnie najeżdżamy na kamienie. Wówczas powstają odkształcenia noży. Metalowe ostrze narażone jest na korozję. Aby, temu zapobiec należy po zakończeniu pracy zawsze dokładnie wyczyścić i przetrzeć ostrze suchą ściereczką. Wskazane jest zastosowanie preparatu ochronnego przed rdzą. Po zabezpieczeniu i konserwacji przechowujemy kosiarki w suchym miejscu.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.