Wiadomości z Katowic

Krótko o kołach zębatych jako częściach do maszyn

  • Dodano: 2018-04-03 17:45

Koła zębate to elementy, które były znane już w starożytności. Ich masowa produkcja rozpoczęła się jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to koła zębate stały się częściami wielu maszyn i urządzeń m.in. silników elektrycznych czy turbin.

Charakterystyka kół zębatych

W skład koła zębatego wchodzą: wieniec zębaty, piasta oraz łącznik. Warto jednak podkreślić, że w przypadku małych kół zębatych lub tych, które mają małą liczbę zębów, nie występuje łącznik. W takich wypadkach piastę zastępuje wieniec. Koła zębate, w których występuje taki układ nazywane są zębnikami.

Koła zębate są definiowane przez ich zęby. Liczba zębów powinna być zawsze liczbą dodatnią i całkowitą (nieważne czy mowa o uzębieniu wewnętrznym, czy zewnętrznym). Rodzaj uzębienia jest określany poprzez moduł, który definiuje stosunek podziałki p do liczby Pi. Warto w tym miejscu podkreślić, że wspomniany moduł jest wielkością znormalizowaną, a Polska Norma, która określa szeregi modułów to PN-78/M-88502.

Jak powstają koła zębate?

Najczęściej wykorzystywane są do tego dwie metody: po pierwsze – metoda podziałowa (kształtowa), po drugie – metoda obwiedniowa, w której wykorzystywany jest frez ślimakowy ze stali szybkotnącej.

Warto wiedzieć, że koła zębate można bezpośrednio wymierzyć już podczas samego procesu produkcji na frezarce obwiedniowej, musi być ona jednak wyposażona w specjalną sondę.

Koła zębate – zastosowanie

Warto zapamiętać, że koła zębate to części do maszyn, których podstawowym zadaniem jest przenoszenie ruchu, ale bez efektu poślizgu. Aby tak się stało, koła wykorzystują pracę zębów umieszczonych na dwóch zazębiających się obwodach.

Odpowiedni dobór kół zębatych ma duże znaczenie dla pracy maszyny, dlatego warto, aby tym zadaniem zajęli się specjaliści, czyli konstruktorzy, którzy muszą dokonać dokładnych obliczeń, aby dopasować rozwiązania do wymagań, zachowując przy tym maksymalną funkcjonalność.

Koła zębate są wykorzystywane w wielu branżach, m.in.: budowa maszyn, przemysł drukarski, technologia medyczna.

TWP Sp. z o.o.

Kościuszki 34

47-400 Racibórz

tel. 784 750 675

tel. 784 750 275

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.