Wiadomości z Katowic

Kto do mnie dzwonił? Informacje o numerach w internecie

  • Dodano: 2021-11-30 06:00, aktualizacja: 2021-12-01 13:16

Każdego miesiąca większość z nas wykonuje lub odbiera setki połączeń telefonicznych. Jest to trend i norma światowa, która świadczy o powszechności dostępu do urządzeń telekomunikacyjnych. Tak ogromny zasięg to zarówno wielkie możliwości, jak i zagrożenia, o których jeszcze kilkanaście lat nie słyszał nikt z nas. Nasze bezpieczeństwo może być zachwiane nawet przez zwykłe połączenie telefoniczne, które pochodzi z nieznanego numeru. Jak się przed tym chronić? W niektórych przypadkach pomóc może nam internet,

Nieznany numer - zmieniony identyfikator bliskiej osoby czy zagrożenie?

Na temat połączeń z nieznanych numerów napisano już naprawdę sporo - doskonałym przykładem może być tutaj chociażby serwis https://infonumer.pl. Z takim połączeniem miał do czynienia przynajmniej raz chyba każdy użytkownik sieci. Nieznany numer to po prostu identyfikator, który nie jest powiązany z żadnym z kontaktów w pamięci naszego urządzenia. Oczywiście może się zdarzyć, że staniemy się celem ataku, oszustwa lub próby wyłudzenia - nieuczciwi dzwoniący potrafią być niezwykle przekonujący i niejednokrotnie podszywają się pod przedstawicieli banków czy bliskie nam osoby. W ich arsenale znajdują się także zaawansowane techniki negocjacyjne i inne narzędzia, które mają osłabić nasze obiekcje i uśpić czujność. Ogromna większość takich połączeń jest jednak zupełnie bezpieczna i obejmuje zazwyczaj kontakty usługowe - dzwonią przedstawiciele firm, operatorów sieci komórkowej czy banków, z których usług aktualnie korzystamy. Może się również zdarzyć, że z nieznanego nam numeru korzysta bliska lub znana nam osoba, której identyfikator został zmieniony (lub straciła do niego dostęp na przykład w wyniku kradzieży). Czy da się sprawdzić właściciela takiego numeru? Z pomocą w niektórych przypadkach przyjść nam może internet. 

Gdzie szukać informacji o nieznanych numerach?

Pomóc może nam już sama wyszukiwarka - dość często sprawdzanym numerem jest na przykład 503200240. W wynikach wyszukiwania dowiemy się, czy wpisywany numer jest połączony z jakąś firmą, instytucją lub osobą, która upubliczniła go w sieci. W innych przypadkach warto udać się pod adresy, które są bazami komentarzy i opinii o danych identyfikatorach. Znajdziemy tam chociażby informacje o potencjalnej przydatności lub potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z danym numerem. Dzięki temu możemy dodać go do listy kontaktów lub zablokować - pozwoli nam to na uniknięcie podobnego stresu w przyszłości. Więcej informacji na ten temat bez trudu znaleźć można w internecie - na przykład pod wspomnianym już adresem infonumer.pl.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.