Wiadomości z Katowic

Najciekawsze telefony z obsługą 5G - które modele warto wybrać?

 • Dodano: 2020-07-14 12:30, aktualizacja: 2020-07-17 10:28

Sieć 5G wkracza do Polski. Co prawda na pobieranie danych z prędkością kilkuset MB/s czy korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości musimy jeszcze poczekać, jednak już teraz możemy wybrać oferty operatorów i telefony obsługujące sieć 5G np. na częstotliwości 2100 MHz, jak w przypadku Orange. . Jakie są obecnie dostępne modele telefonów z obsługą sieci 5G? Poniżej kilka najciekawszych propozycji.

Telefon obsługujący sieć 5G – co to znaczy?

Warto podkreślić, że dostępność telefonów obsługujących sieć 5G na rynku jest na razie dość skromna. Oferuje je zaledwie kilku producentów, najczęściej są to droższe i flagowe modele, choć zdarzają się wyjątki. Można się jednak spodziewać, że tylko kwestią czasu jest, aż obsługa 5G stanie się standardem nawet wśród tańszych telefonów.

W docelowej formie telefony będą obsługiwały różne częstotliwości sieci 5G. W Polsce nadal czekamy na aukcję tych częstotliwości, ale już teraz operatorzy oferują obsługę sieci np. na częstotliwości 2100 MHz, jak Orange. Więcej na temat częstotliwości i technologii sieci 5G można przeczytać tutaj: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/czestotliwosci-5g-co-warto-o-nich-wiedziec/.

Jednak aby skorzystać z tej sieci, nie wystarczy sam telefon – trzeba oczywiście znajdować się w jej zasięgu i mieć konkretną ofertę operatora.

Przegląd telefonów 5G

Wśród modeli smartfonów obsługujących 5G dostępnych obecnie na rynku do najciekawszych można z całą pewnością zaliczyć:

Samsung Galaxy S20+ 5G

Flagowy model marki Samsung to smartfon topowy pod każdym względem. Na początku uwagę zwraca jego ciekawy design: świetny wygląd i najwyższej jakości materiały robią dobre wrażenie.

Galaxy S20+ 5G to również niezwykle wydajne urządzenie – 8-rdzeniowy procesor Exynos 990, który wspiera aż 12 GB RAM, zapewnia płynne działanie i możliwość obsługi nawet najbardziej zaawansowanych gier oraz aplikacji. Nie można nie wspomnieć również o wyjątkowych możliwościach fotograficznych i wideo (w tym nagrywanie filmów w rozdzielczości 8K!).

Obsługa sieci 5G sprawia, że Samsung Galaxy S20+ 5G to właściwy wybór nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Najważniejsze informacje o modelu:

 • ekran 6,7 cala dynamic AMOLED o rozdzielczości 3200x1440;
 • aparat tylny poczwórny 64 + 12 + 12 + 0,3 Mpix, aparat przedni 10 Mpix;
 • 8-rdzieniowy procesor Exynos 990;
 • 12 GB pamięci operacyjnej RAM, 128 GB pamięci wbudowanej ROM;
 • bateria 4500 mAh.

Huawei P40 Pro 5G

Firma Huawei jest jednym z liderów rynku, jeśli chodzi o współtworzenie i prace nad rozwiązaniami dla sieci 5G. Nic zatem zaskakującego, że również wśród modeli chińskiego producenta bez trudu można znaleźć smartfony obsługujące sieć 5G.

Huawei P40 Pro 5G to kolejne wcielenie flagowej serii P. Telefon ten cechuje przede wszystkim fenomenalna jakość zdjęć, za którą odpowiada między innymi optyka legendarnej marki Leica. Oprócz tego P40 Pro 5G zwraca uwagę niebanalnym wyglądem – przede wszystkim praktycznie bezramkowym wyświetlaczem.

Oprócz obsługi sieci 5G warto wspomnieć też, że telefon wykorzystuje też nowy standard kart SIM, czyli eSIM (dostępny tylko w Orange). Wybierając ten model, trzeba jednak pamiętać, że nieco utrudnione może być korzystnie z usług Google’a ze względu na sankcje nałożone na producenta przez amerykańską administrację. Szczegóły modelu:

 • ekran 6,58 cala OLED o rozdzielczości 2640x1200;
 • aparat tylny potrójny 50 + 40 + 12 Mpix, aparat przedni 32 Mpix;
 • 8-rdzeniowy procesor Kirin 990;
 • 8 GB pamięci operacyjnej RAM, 256 GB pamięci wbudowanej ROM;
 • bateria 4200 mAh.

LG Velvet 5G Dual Screen

Smartfon LG Velvet, bardziej niż obsługą sieci 5G, zwraca uwagę swoją nietypową konstrukcją. Wyposażony jest on bowiem w specjalne rozkładane etui, w które wbudowany jest drugi, niezależny wyświetlacz, który umożliwia w trybie pełnoekranowym korzystanie równolegle z dwóch aplikacji i innych funkcjonalności telefonu. Jednak i bez tego gadżetu LG Velvet to niezwykle ciekawy wybór.

Pod względem designu wyróżnia się ze względu na zakrzywione brzegi wyświetlacza. Taka konstrukcja sprawia wrażenie, że ekran dokładniej wypełnia powierzchnię przedniego panelu i lepiej leży w dłoni. W testach LG Velvet 5G podkreśla się świetną jakość dźwięku, również z wbudowanych głośników, znakomity ekran OLED, bardzo dobrą stabilizację obrazu podczas nagrywania wideo oraz długi czas pracy na jednym ładowaniu. Obsługa sieci 5G jest również jednym z niezaprzeczalnych atutów tego modelu. Oto szczegóły:

 • ekran 6,8 cala OLED o rozdzielczości 2460x1080;
 • aparat tylny potrójny 48 + 8 + 5 Mpix, aparat przedni 16 Mpix;
 • 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 765G;
 • 6 GB pamięci operacyjnej RAM, 128 GB pamięci wbudowanej ROM;
 • bateria 4300 mAh.

Większą liczbę ciekawych modli smartfonów z obsługą sieci 5G można znaleźć pod linkiem: https://www.orange.pl/poradnik/recenzje-i-testy/telefony-z-5g-dostepne-w-orange/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.