Górny Śląsk - miejsce kształcenia i innowacji w medycynie?
Śląsk, kojarzony co prawda z przemysłem i charakterystyczną gwarą, jest również miejscem istotnym dla obecnej formy polskiej medycyny. To właśnie tutaj miała miejsce pionierska operacja przeszczepu serca wykonana przez prof. Zbigniewa Religę w 1987r. Obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny kształci przyszłych lekarzy na dwóch wydziałach - w Zabrzu i Katowicach. Kształcenie to nie kończy się oczywiście wraz z odebraniem przez absolwenta dyplomu czy tytułu specjalisty, a kontynuowane jest na licznych konferencjach naukowych dla lekarzy.
Ale dlaczego lekarze, skończywszy nierzadko 12-letni okres nauki na studiach i w trakcie specjalizacji muszą stale się dokształcać? Otóż medycyna jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki. Każdego roku wprowadzane są nowe leki, procedury i narzędzia. Do tych ostatnich należy kojarzony już od dawna z badaniem przewodu pokarmowego - gastro- i kolonoskopią - endoskop pozwalający na wprowadzenie do wnętrza ciała kamery, źródła światła, a nawet narzędzi pozwalających na wykonywanie coraz bardziej złożonych zabiegów bez przecinania skóry i ściany narządu.
Nowości w endoskopii
W temat kształcenia aktywnego zawodowo personelu medycznego idealnie wpisują się Posiedzenie Naukowe Grupy Endoskopii oraz Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, 47 Ogólnopolskie Dni Endoskopowe oraz 28 Ogólnopolska Sesja Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych w Katowicach, które miały miejsce w dniach 18-19 listopada 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy ulicy Sławika i Antalla 1 w Katowicach pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, oraz Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W trakcie Ogólnopolskich Dni Endoskopowych, poruszano wiele tematów bliskich lekarzom, pielęgniarkom i asystentom pracującym w gabinecie endoskopowym. W trakcie konferencji miały miejsce sesje dla lekarzy i pielęgniarek. Do tematów wystąpień należały typowe dla takich wydarzeń nowości w diagnostyce i leczeniu chorób, ale też prawo w medycynie czy zastosowanie sztucznej inteligencji w endoskopii.
Do partnerów wydarzenia należeli tacy potentaci na rynku technologii medycznych jak Olympus, Boston Scientific, Philips Healthineers czy Fujifilm. Nie zabrakło również strefy dla wystawców, którzy na swoich stoiskach mogli zaprezentować przedstawicielom zawodów medycznych szeroki wachlarz produktów, od nowych leków po narzędzia elektrochirurgiczne oraz endoskopy.
Lekarze kontra inżynierowie
Wśród wyżej wspomnianych EndoTrade z siedzibą w Warszawie. Firma ta zajmuje się sprzedażą, serwisem endoskopów i myjni endoskopowych oraz dystrybucją wszystkich niezbędnych do funkcjonowania pracowni endoskopowej części oraz akcesoriów. W skład jej zespołu wchodzą inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem w pracy ze sprzętem medycznym.
W trakcie demonstracji przeprowadzanych na stoisku firmy lekarze mogli przyjrzeć się dokładnie sprzętowi czy zadać pytania pracującym przy serwisie endoskopów specjalistom od technologii medycznych. Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość obejrzenia wnętrza endoskopu.
Jak podaje Mateusz Karpienia - członek zarządu EndoTrade - demonstracje cieszyły się sporym zainteresowaniem. Przedstawiciele zawodów medycznych mieli możliwość skonfrontowania swojej wiedzy klinicznej z doświadczeniem inżynierów odpowiedzialnych za zaplecze techniczne niezbędne do wykonywania procedur endoskopowych.
W trakcie trwania Ogólnopolskich Dni Endoskopowych uczestnicy mieli również czas na integrację w trakcie uroczystej kolacji oraz poznanie miasta. Organizator wydarzenia zamieścił na stronie listę godnych odwiedzenia punktów na mapie Katowic zachęcając gości do odwiedzania licznych muzeów, zobaczenia na żywo wydarzeń muzycznych i teatralnych oraz obejrzenia licznych murali zdobiących ściany budynków.