Wiadomości z Katowic

Niezwykłe zastosowania stali corten w nowoczesnym wydaniu

  • Dodano: 2020-03-27 20:30

Elewacje budynków w rdzawym kolorze przykuwają uwagę praktycznie każdego, kto obok nich przechodzi. Efekt taki można uzyskać dzięki stali corten, która zaczęła być coraz częściej stosowana podczas budowy domów, biurowców, czy też konstrukcji stalowych. Co to jest stal corten? Jakie są jej rodzaje i jakie ma zastosowanie? 

Co to jest stal corten?

Stal corten to rodzaj stali odpornej na korozję atmosferyczną, a więc zaliczana jest do rodzaju trudnordzewiejących. Jej skład chemiczny został tak dobrany, aby powstająca na niej naturalna powłoka z patyny charakteryzowała się rdzawym kolorem. Bardzo ciekawe jest to, że tworzy się ona poprzez reakcję tlenu z tlenkiem miedzi, który się znajduje na stali. 

Powłoka ta jest niezwykle szczelna i trwała, dzięki czemu zatrzymuje ona korozję, gdyż tlen nie wchodzi w reakcję z blachą. Zaletą takiego materiału jest to, że nie ulega on rdzewieniu nawet po wielu latach, a ponadto jest odporny na wysokie wartości temperatury. Warto także dodać, że blacha corten nie wymaga dodatkowej obróbki ani zabiegów konserwacyjnych, przez co może być szybciej użyta podczas stawiania różnego rodzaju konstrukcji. 

Stal kortenowską można również ciąć, wiercić w niej dziury oraz spawać, bez najmniejszych obaw o jakiekolwiek zniszczenie, dlatego że powłoka patyny praktycznie natychmiastowo pokryje miejsce obróbki. Blacha corten ma jeszcze jedna, najważniejszą zaletę - względy estetyczne. Charakteryzuje się oryginalnym wybarwieniem powierzchni, przez co zwraca na siebie szczególną uwagę. 

Jakie są rodzaje stali corten?

Stal corten, a właściwie Cor-Ten, można podzielić na dwa rodzaje, które najczęściej są wykorzystywane w budownictwie. Pierwszym z nich jest blacha Cor-Ten A, która jest stopem A242. Natomiast drugim rodzajem jest Cor-Ten B, a więc stop A588 i A606, w cienkich arkuszach. 

Blacha corten produkowana jest w cienkich arkuszach o grubości od 0,5 mm do 100 mm, natomiast ich szerokość to około 2 m. Cieńsze arkusze walcuje się na zimno, natomiast grubsze na gorąco. W przypadku zamówienia niestandardowego formatu wycina się go z kręgu pod dany wymiar. Ze stali corten produkowane są między innymi rury, kształtowniki, a także różnego rodzaju siatki. 

Jakie zastosowanie ma blacha corten?

Blacha corten znajduje swoje zastosowanie głównie w panelach elewacyjnych, okładzinach kominów, wykonuje się z niej też lampy i obiekty małej architektury. Charakterystyczny wygląd sprawia, że jest ona wykorzystywana na coraz szerszym polu, dzięki czemu można podziwiać różnego rodzaju konstrukcje, które na pierwszy rzut oka wydają się rdzawe. 

Obecny rozwój technologii sprawił, że powszechnie stosowane maszyny do cięcia blachy pozwalają z tego materiału wyciąć dowolny kształt. Jednym z najnowszych sposobów wykorzystania stali kortenowskiej jest tworzenie z niej balustrad, które później znajdą się na mostach, czy ogrodzeniach działkowych.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Andrzej

    Bzdury piszecie - podajcie chociaż jeden kontakt gdzie można kupić rury, kształtowniki z cortenu - dostępny jest tylko w postaci blach...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.