Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Orteza stawu kolanowego - jaką i gdzie kupić?

  • Dodano: 2019-06-06 08:30, aktualizacja: 2019-06-06 08:41

Orteza stawu kolanowego to inaczej stabilizator stawu. Jest to tylko jeden z jego rodzajów, ponieważ inne ortezy przeznaczone są do ochrony kolana, inne do odcinków: szyjnego, barkowego, łokciowego.

Niezależnie od tego, jaka orteza jest w danym momencie potrzeba, wybierając konkretny jej model warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Poniżej krótkie omówienie tych, dedykowanych stawowi kolanowemu.

  1. Do czego służy orteza?
  2. Ortezy - typy i zastosowanie
  3. Jak wybierać, gdzie kupować?

Do czego służy orteza?

Orteza to aparat ortopedyczny, którego celem jest stabilizacja stawu lub określonego odcinka ciała. Obecnie bardzo często zastępuje ona opatrunek gipsowy. Zadaniem ortezy jest stabilizacja, unieruchomienie stawów kończyn, które uległy różnego rodzaju urazom. Ortezy stosuje się przede wszystkim przy skręceniach, zwichnięciach stawów lub zerwaniach więzadeł. Orteza przede wszystkim pełni funkcje rehabilitacyjne. Nie wolno mylić jej z protezą, która zastępuje brakującą część ciała lub narządu. W przypadku stawu kolanowego przede wszystkim jednak nie wolno mylić ortezy z elastyczną opaską na kolano. Ta ostatnia nie pełni bowiem żadnych funkcji rehabilitacyjnych i stabilizujących, a jedynie kompresyjne. 

Ortezy - typy i zastosowanie

Wyróżnia się przede wszystkim trzy typy ortez:

  • ortezy jedno- lub dwuszynowe stosowane przede wszystkim zaraz po wystąpieniu kontuzji w celu unieruchomienia stawu i przeciwdziałania dalszym jego uszkodzeniom; po operacji kolana (stabilizacja i zabezpieczenie na przykład po rekonstrukcji ACL) oraz w procesie rehabilitacji po tego typu zabiegu;
  • sportowe i elastyczne stosowane w celu zabezpieczenia po przebytych kontuzjach, przeciwdziałające ich odnowieniu, stosowane w późniejszych etapach rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych;
  • ortezy na rzepkę (np. przy chondromalacji rzepki).

Jak wybierać, gdzie kupować?

Ortezy nie są co prawda tak drogie jak inne typy sprzętu rehabilitacyjnego, natomiast ich koszt może być odczuwalny dla portfela pacjenta. W takiej sytuacji warto skorzystać ze sprawdzonych internetowych sklepów ze sprzętem medycznym (np. https://www.akson.pl/), które często mają ceny konkurencyjne w stosunku do sklepów stacjonarnych. Innym rozwiązaniem jest także możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu medycznego (szczególnie gdy mowa o ortezach pooperacyjnych, które potrzebne są jedynie przez krótki czas). Niezależnie od tego, przed zakupem któregokolwiek typu ortezy nalży skonsultować się z ortopedą. Warto także skorzystać z pomocy fachowców w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. W tej chwili nawet sklepy internetowe oferują możliwość konsultacji ze specjalistami, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego modelu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.