Wiadomości z Katowic

Petsitter – jak wybrać opiekuna swojego dla psa?

 • Dodano: 2022-09-26 15:00

Petsitting cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników czworonogów. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne dla psich i kocich rodziców, ale i samych zwierzaków. Doświadczony opiekun bywa pomocny w kryzysowych sytuacjach, ale też służy wsparciem na co dzień. Opiekuje się zarówno psami, jak i innymi milusińskimi, dysponując często bogatą ofertą. Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno się dziwić, że petsitterów spotyka się coraz częściej nie tylko w dużych miastach. 

Kim jest petsitter?

Co to jest petsitter i jak dokładnie wygląda jego praca? Jeszcze do niedawna zawód ten kojarzony był z dodatkowym zatrudnieniem, wykonywanym poza regularnymi godzinami pracy. Obecnie jednak branża ta przeżywa prawdziwy rozkwit, a petsitting stał się nie tylko sposobem na czerpanie korzyści finansowych z hobby, ale i sposobem na życie. 

To zajęcie idealne dla wszystkich osób kochających czworonogi. Tym zresztą obowiązkowo cechować się musi dobry petsitter. Ponadto powinien też dobrze rozumieć swoich podopiecznych i bez większych problemów odczytywać ich potrzeby. Wielu profesjonalnych opiekunów może się pochwalić odpowiednim wykształceniem i ukończonymi kursami kierunkowymi. Zwiększa to ich wiarygodność i przyciąga klientów gotowych zapłacić wyższe stawki za usługi osoby dobrze przygotowanej do swoich zadań. 

Zakres usług świadczonych przez petsitterów bywa bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od ich doświadczenia, ale też konkretnej sytuacji i potrzeb. Na prośbę psich rodziców opiekun może zabrać czworonoga na krótki spacer, ale także np.: 

 • opiekować się nim podczas kilkudniowej nieobecności rodziny, 
 • karmić i podawać świeżą wodę, 
 • bawić się, 
 • wprowadzać elementy tresury, 
 • podawać leki, 
 • sprzątać nieczystości, 
 • wozić do weterynarza. 

Ponadto wielu petsitterów prowadzi także domowy hotel dla psa. Od standardowych, wielkich psich hoteli różni je to, że w jednym momencie zwykle znajduje się w nich niewielu pupili. Dzięki temu każdy może cieszyć się uwagą opiekuna i traktowany jest w indywidualny sposób. Miejsca takie organizowane są najczęściej w zwykłych domach. Dzięki temu czworonogi nie są tam zwykle zamykane w kojcach i czują się komfortowo. 

Jak poznać profesjonalistę?

W internecie jest wiele ogłoszeń dotyczących opieki nad zwierzętami. Czasem psi rodzic może mieć problem z odróżnieniem amatora chcącego dorobić sobie do pensji z zawodowym opiekunem, który naprawdę wie, co robi. Jest jednak kilka elementów, które wyróżniają prawdziwych profesjonalistów: 

 • doświadczenie – petsitter, który zajmuje się tym od dłuższego czasu, może mieć większą wiedzę na temat odpowiedniego zajmowania się zwierzakami. Przeżył już niejedno i wie, jak zjednać sobie podopiecznego i prawidłowo z nim postępować; 
 • referencje – dobry petsitter zawsze ma referencje od poprzednich klientów. Dowodem na to może być jego profil w mediach społecznościowych, własna strona internetowa czy opinie na rozmaitych portalach branżowych; 
 • rozległa wiedza na temat zwierząt – przed zostawieniem komuś psa warto wypytać go o to, jak zamierza się nim zajmować. To proste pytanie często pozwala zorientować się, czy petsitter wie, jakiego zadania się podejmuje. Warto też zadać pytanie dotyczące konkretnej rasy, z którą będzie miał do czynienia; 
 • stawka – doświadczeni i odpowiedzialni petsitterzy cenieni wśród psich rodziców zwykle mają nieco wyższe stawki. Oczywiście nie chodzi o to, żeby niepotrzebnie przepłacać. Na podejrzanie tanie oferty warto jednak uważać.  

Doświadczony petsitter? Pethomer służy pomocą

Gdzie można znaleźć wiarygodnego i cieszącego się dobrą opinią opiekuna psa? Pethomer to największy w Polsce serwis łączący petsitterów z psimi rodzicami. Bez zarzutu działa w wielu większych miastach, np. Katowicach, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Bydgoszczy czy Krakowie. Cieszy się popularnością, bo weryfikuje wszystkich użytkowników. Dzięki temu czworonogi trafiają pod opiekę zaufanych i odpowiedzialnych osób.

Portal Pethomer.com ułatwia znalezienie petsittera również dzięki temu, że każdy psi rodzic może ocenić tam opiekuna, z którym współpracował. Sprawia to, że zaufane osoby dostępne są na wyciągnięcie ręki, a publiczne komentarze świadczą o ich rzetelności i doświadczeniu. Ponadto w serwisie widoczne są też stawki za dane usługi, więc warunki współpracy zawsze są jasne.  

Ile kosztuje pomoc petsittera?

Petsitting nie jest usługą, którą da się łatwo i jednoznacznie wycenić. Stawka podawana przez opiekuna może się zmieniać w zależności od zakresu świadczonych usług, okoliczności oraz oczekiwań psich rodziców. Nawet w przypadku pojedynczego spaceru cena może zależeć od m.in.: 

 • miasta, 
 • daty i godziny, 
 • wielkości psa, 
 • długości spaceru, 
 • życzeń dodatkowych rodziców (np. zabranie pupila w konkretne miejsce, określone zabawy itp.).

Jeszcze więcej zmiennych pojawia się w przypadku kilkudniowej opieki w domu psa lub skorzystaniu z psiego hotelu petsittera. Nie brak opiekunów, którzy za dodatkową opłatą np. podlewają kwiaty, odkurzają albo zabierają czworonogi na zaplanowane wizyty u weterynarza. Najczęściej cenniki w takich sytuacjach są ustalane indywidualnie. 

Petsitter – cennik

Ile kosztuje wyprowadzanie psa? Pethomer w Katowicach rzetelnie prezentuje stawki proponowane przez petsitterów. W przypadku pojedynczego spaceru w Warszawie ceny wahają się od 25 zł do 50 zł. Podobnie wyceniane jest też szybkie karmienie, ale droższa jest już opieka dzienna. W jej ramach najczęściej obowiązuje szerszy pakiet usług, za które zapłacić trzeba ok. 50-100 zł. Podobnie wyglądają stawki za psie hotele na jedną noc, choć w tym przypadku wiele zależy od lokalizacji. 

Dlaczego warto zatrudnić petsittera?

Profesjonalny petsitter może być pomocny nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli rodzina nie może zająć się pupilem na czas wyjazdu, a nie ma możliwości zabrać go ze sobą, taki opiekun okazuje się prawdziwym wybawieniem. Często też bywa pomocny podczas awaryjnych zdarzeń, takich jak np. choroba uniemożliwiająca wychodzenie z domu czy nawet wstanie z łóżka. 

Część zwierzaków nie lubi zmian miejsca pobytu i najlepiej czuje się w swoim domu. Gdy wywiezienie ich na kilka dni do krewnych okazuje się niemożliwe, regularne wizyty petsittera mogą być niezastąpione. Ponadto gwarantują spokój ducha psim rodzicom, bo wielu opiekunów oferuje codzienne wysyłanie zdjęć i filmów pokazujących pupili. 

Petsitter nie tylko dla psów

Czy petsitter oferuje wyłącznie karmienie, opiekę i wyprowadzanie psa? Pethomer w swojej ofercie ma również usługi skierowane do miłośników kotów. Na życzenie rodziców, opiekun może odwiedzać czworonoga, karmić go i zabawiać. Regularne doglądanie ich przez profesjonalistę podczas nieobecności rodziców na pewno przyniesie wiele korzyści i nie będzie wymagało angażowania rodziny, sąsiadów czy znajomych. Nie brak też osób zajmujących się innymi zwierzętami domowymi – często nawet przy okazji odwiedzania psa lub kota.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.