Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Pilot uniwersalny - czym jest i jak działa?

  • Dodano: 2019-03-27 10:15

Oglądałeś film komediowy „Klik i robisz, co chcesz”? A może śledzisz nowinki technologiczne i dlatego zainteresowała Cię koncepcja pilota uniwersalnego? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czy rzeczywiście współpracuje ze wszystkimi sprzętami elektronicznymi. Jakie działania dzięki niemu wykonasz? I co z urządzeniami RTV, które kupisz później niż pilot?

Pilot uniwersalny - wiedza podstawowa

Nazwa pilota uniwersalnego sugeruje, że tym nowoczesnym urządzeniem można kontrolować wszystkie sprzęty elektroniczne, do których sterowania wykorzystuje się piloty. Czy rzeczywiście tak jest? A może są jakieś haczyki?

Podczas gdy klasyczny pilot współpracuje wyłącznie z jednym urządzeniem - tym, do którego został dołączony - model uniwersalny rzeczywiście umożliwia sterowanie różnymi. Nie tylko działa „poza markami”, czyli włączysz lub wyłączysz nim sprzęty odmiennych producentów, ale także umożliwia kontrolowanie: telewizora, odtwarzacza DVD, dekodera, odtwarzacza Blu-Ray, konsoli, wieży, soundbara i innych. Poznaj wszystkie urządzenia, do których wykorzystasz pilot uniwersalny.

Na czym polega działanie pilota uniwersalnego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa klasyczny pilot i dlaczego jest kompatybilny wyłącznie z jednym, konkretnym urządzeniem. Otóż ma on wbudowany zestaw kodów identyczny z tym, który został zaimplementowany w urządzeniu (np. telewizorze). Innych kodów nie rozpoznaje, więc nie przyda Ci się do ściszania wieży czy wyłączania konsoli do gier.

Jak się pewne domyślasz, pilot uniwersalny ma wbudowane różnorodne kody sterowania, co czyni do spójnym z różnymi urządzeniami. Uwaga jednak! Taki nowoczesny pilot dzieli się na dwa rodzaje, które są nieco odmienne pod względem funkcjonalności.

Pilot uniwersalny preprogramowany i inteligentny

Pilot uniwersalny preprogramowany to taki, w którym producent odgórnie umieścił różne rodzaje kodów. Wybrał urządzenia najpopularniejsze: telewizor, dekoder czy wieżę. Niestety brakuje w nim sprzętów powstałych później (po jego produkcji) oraz należących do nowszej generacji. Może okazać się nieprzydatny, jeśli za parę lat dokupisz nowoczesną konsolę czy monitor. Ważne: podczas przeglądania modeli koniecznie czytaj ich specyfikacje i upewnij się, że wybranym pilotem uniwersalnym możesz zastąpić te już posiadane.

Pilot uniwersalny inteligentny także zawiera podstawowe rodzaje kodów spójnych z popularnymi urządzeniami. Ale nie tylko! Odznacza się pamięcią, na którą możesz wgrać nowe kody. Zrobisz to za pośrednictwem podczerwieni lub aplikacji. Zbliż pilot do nowego sprzętu i sczytaj jego kody.

Komu przyda się pilot uniwersalny?

Pilot o zastosowaniu uniwersalnym jest chętnie wybierany przed osoby planujące rozbudowę zestawu kina domowego bądź już posiadające rozliczne urządzenia RTV. Użytkowanie go jest wygodne i zapobiega konieczności uczenia się rozkładu każdego pilota z osobna. Mniej wydasz na baterie, a także nigdy nie będziesz musiał szukać zguby.

Warto wiedzieć, że poza pilotami uniwersalnymi „do wszystkiego” istnieją też piloty uniwersalne do telewizorów. Ich działanie zawęża się do kompatybilności z różnymi modelami TV, ale także sprzętami podłączonymi do niego (np. adapterem).

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.