Wiadomości z Katowic

Podjadanie – jak sobie z nim poradzić ?

  • Dodano: 2022-04-04 05:15, aktualizacja: 2022-04-04 05:27

Podjadanie może wynikać w wielu czynników. Najważniejszym jednak jest brak odpowiednio zbilansowanej diety. Jeśli na naszym talerzu pojawiają się produkty ubogie odżywczo, efektem będzie niepohamowana chęć na podjadanie między posiłkami. Zbyt mała ilość błonnika, źle skomponowane posiłki, niedobory witamin i minerałów mogą znacząco wpływać na chęć sięgnięcia po coś dodatkowego na ząb, a najczęściej wybieramy wtedy niezdrowe przekąski i słodycze. Warto więc zadbać o prawidłową dietę, aby ograniczyć napady na podjadanie.

Dieta a podjadanie

Dieta niskoenergetyczna, nieodpowiednia dieta odchudzająca oraz wszelkie głodówki mogą spowodować zwiększenie ochoty na jedzenie, ponieważ organizm domaga się zwiększonej energii z powodu wykończenia. Jeśli zmagasz się z napadami na podjadanie, to zwiększ kaloryczność diety.

Stres a podjadanie

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn podjadania. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniej metody radzenia sobie ze stresem, to częściej będziemy sięgać po przekąski między posiłkami. Stres bywa destruktywny. Potrafi zniszczyć efekty każdej diety, a nawet wpędzić nas w nadwagę. Dodatkowo nie jest on bez znaczenia dla zdrowia organizmu. Warto więc znaleźć skuteczny sposób radzenia sobie ze stresem. Spacer, medytacja, kilka stron ulubionej książki mogą zdziałać cuda. Unikniesz tym samym podjadania z korzyścią dla zdrowia.

Stały dostęp energii dla organizmu a podjadanie

Jeśli zadbasz o stały dostęp energii dla organizmu, łatwiej będzie ci powstrzymać się od podjadania między posiłkami. Warto skorzystać także z suplementów diety, które pomogą zmniejszyć nadmierny apetyt na rynku jest wiele różnego rodzaju produktów https://www.ogloszenia24m.pl/zdrowie-i-uroda/leki-bez-recepty/ Zadbaj o pełnowartościowe śniadanie i jedz pozostałe posiłki regularnie. Nie zapominaj o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Regeneracja organizmu jest bardzo ważna.

Restrykcje dietetyczne i ich wpływ na napady na podjadanie

Nie wykreślaj z swojej diety ulubionych produktów. Wystarczy umiar a restrykcje mogą powodować odwrotny efekt – stres i ciągłe myślenie o jedzeniu. Mogą mieć również wpływ na zwiększoną ochotę na wykluczone produkty. Warto zostawić je w diecie, ale w mniejszych ilościach, aby dieta była jak najbardziej odżywcza.

Zdrowa dieta a napady na podjadanie

Jeśli mimo dobrze zbilansowanej diety, nadal masz ochotę na podjadanie, być może twój organizm boryka się z niedoborem witamin i minerałów. Nawet najlepsza dieta nie jest w stanie naprawić szybko takich niedoborów. Warto więc zbadać poziom witamin i minerałów. Być może niezbędna będzie suplementacja do czasu uzupełnienia niedoborów. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli stosujesz odpowiednią dietę a nadal masz niepohamowany apetyt na podjadanie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.