Wiadomości z Katowic

Pompy zębate – zasada działania i zastosowania

  • Dodano: 2020-06-13 21:00, aktualizacja: 2020-06-24 21:09

Pompy mają wiele rodzajów, a najpowszechniej wykorzystywanym są pompy zębate. Mają one znacznie szersze zastosowanie niż ich zamienniki, czyli pompy dozujące, śrubowe, czy też beczkowe. Rodzaj zębaty stanowi aż 75% wszystkich pomp, jakie są dostępne aktualnie na rynku. To tylko utwierdza klienta w przekonaniu, że są one niezwykle trwałe, uniwersalne i praktyczne. Dowiedz się, czym dokładnie jest pompa zębata, jak działa i gdzie się ją wykorzystuje!

Co to jest pompa hydrauliczna zębata?

Pompa zębata jest urządzeniem wyporowym, którego konstrukcja, jak i praca opiera się na dwóch elementach wirujących zwanych kołami zębatymi. Odpowiedzialne są one za generowanie przepływu. Koła zębate połączone są specjalnymi wałami, z których jeden jest wałem napędzanym, a drugi wałem napędowym. Dzięki zmianie objętości oraz wolnej przestrzeni pomiędzy kołami ciecz jest zasysana i następnie transferowana w kierunku wylotu pompy zębatej.

Pompy zębate zazwyczaj wykorzystuje się w przypadku lekkich i lepkich płynów, jak chociażby oleje, syropy, czekolady, bitumy, czy też żywice i inne klejące się substancje. Warto dodać, że urządzenia te można podzielić na dwa podrodzaje - z zazębieniem zewnętrznym i wewnętrznym.

Pompa zębata o zazębieniu wewnętrznym

Pompy zębate o zazębieniu wewnętrznym działają na identycznej zasadzie jak modele o zazębieniu zewnętrznym. Koła zębate zbierają nagromadzoną ciecz wewnątrz komory ssawnej, a następnie przenoszą ją do komory tłocznej. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego rodzaju pomp, koła zębate znajdują się wewnątrz obudowy.

Pompa zębata o zazębieniu zewnętrznym

Pompa zębata o zazębieniu zewnętrznym składa się z dwóch kół zębatych, które są jednakowego rozmiaru. Ich osadzenie w obudowie jest bardzo ciasne. Jak już zostało wspomniane, dalsza zasada działania jest identyczna, a więc koła zbierają ciecz, która następnie jest transferowana do komory ssawnej.

Pompy zębate w centralnych układach smarowania

Zębata pompa centralnego smarowania najczęściej występuje w modelu tłokowym lub elektrycznym. Ich wykorzystanie najczęściej zalecane jest w przypadku konieczności tłoczenia lepkich substancji. Pompy centralnego smarowania występują ponadto w wersjach olejowych i smarowych, różniących się przełożeniami i pojemnością zbiorników. Nadają się one idealnie do pracy w bardzo trudnych warunkach jak na przykład w elektrowniach wiatrowych.

Nie oznacza to wcale, że zakres zastosowania pompy centralnego smarowania jest ograniczony. Bardzo często można je zobaczyć także w małych pojazdach użytkowych, wózkach widłowych, czy też maszynach rolniczych. W centralnych układach smarowania różnią się one pod względem konstrukcji, w zależności od zastosowanego środka smarnego i rodzaju układu smarowania.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.