Wiadomości z Katowic

Post-pandemiczne trendy mieszkaniowe, czyli nowe inwestycje w Katowicach

  • Dodano: 2021-08-04 11:30

Pandemia Covid-19 przemeblowała wiele dziedzin naszego życia. Skutki lockdownu nie ominęły także rynku mieszkaniowego i trendów w budownictwie. Jak projektowane są obecnie nowe apartamenty? Czy nowe inwestycje w Katowicach zmieniły się przez koronawirusa?

Jednym z najwyraźniejszych post-pandemicznych trendów na rynku nieruchomości jest rosnące znaczenie dodatkowych prywatnych przestrzeni zewnętrznych mieszkań, takich jak balkony, tarasy czy ogródki. Przez pewien czas były to jedyne miejsca, w których wiele osób mogło przebywać na zewnątrz. Pozwoliło to dostrzec zalety ich posiadania.  Korzystały z nich również dzieci spędzające czas w domu oraz osoby pracujące zdalnie. Według danych Murapol Architects Drive standardowa wielkość projektowanego balkonu to 4,5 mkw. 

W czasie pandemii na znaczeniu zyskały też mieszkania, w których możemy zaaranżować kilka oddzielnych stanowisk pracy oraz miejsce do wypoczynku. Jest to skutek konieczności połączenia możliwości nauki zdalnej dzieci z pracą w domu obojga rodziców.

Katowice jako stolica regionu o strategicznym znaczeniu gospodarczym, są dla firm deweloperskich atrakcyjnym miejscem do budowania nowych inwestycji. Potencjał tutejszego rynku pracy jest wysoki. Polskie i zagraniczne firmy dostrzegają rozwój miasta, jak i całego Śląska. Doceniają jego zaplecze edukacyjne, coraz częściej lokując tutaj siedziby czy oddziały swoich firm. Nasza spółka również kontynuuje inwestycje w Katowicach. Jednak nie wszyscy związani zawodowo ze stolicą Śląska wybierają mieszkania w tym mieście. Dobrze rozwinięta komunikacja w Aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w mniejszych miejscowościach regionu – w Gliwicach, Mikołowie, Sosnowcu czy Siewierzu. Dostrzegamy, że tego  typu tendencje zostały wzmocnione przez pandemię, dlatego realizując nasze strategiczne założenie dywersyfikacji geograficznej, dostarczamy nieruchomości również na rynki w mniejszych ośrodkach miejskich – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży Murapol SA.  

Nowe inwestycje w Katowicach. Jak wybrać mieszkanie?

Według badań konsumenckich przeprowadzonych przez spółkę Murapol kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalu jest właśnie jego lokalizacja. Taką odpowiedź w ankiecie wskazało 49,9% badanych. Rozglądając się za nowym lokum, musimy więc dokonać podstawowego wyboru, jakim jest dzielnica, w której poszukamy mieszkania. Katowice oferują lokale w nowych inwestycjach, dostępne zarówno w centrum miasta, jak i w spokojniejszych, oddalonych od centrum miejscach. Warto również poszukać osiedla, które łączy obie cechy – sąsiedztwo zielonej okolicy i wygodny, szybki dojazd do innych części aglomeracji. Taką inwestycją jest np. osiedle Murapol Dębowe Tarasy, przy ul. J. Baildona.

Nowe inwestycje w Katowicach. Jak zmieniają się ceny?

Drugim kluczowym czynnikiem przy wyborze mieszkania, wskazanym we wspomnianym badaniu, przez 35,4% kupujących jest cena. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2021 roku ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o 5% w stosunku do poprzedniego roku. Za metr kwadratowy zapłacimy teraz średnio 7 371 zł. Więcej za nowe mieszkania trzeba zapłacić w: Warszawie, Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Deweloperzy przewidują, że wysoki popyt na rynku mieszkaniowym się utrzyma. Nowe inwestycje w Katowicach są obecnie kupowane przez klientów indywidualnych, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe, ale także przez osoby chcące ulokować wolny kapitał. Nieruchomości są wciąż uznawane za dobry sposób inwestowania. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.