Wiadomości z Katowic

Przydatne zwroty dla opiekunek seniorów w języku niemieckim

  • Dodano: 2021-02-11 10:00

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech wymaga znajomości języka. Nie oznacza to jednak, że kandydatka na opiekunkę musi znać niemiecki – może się go nauczyć przed wyjazdem za granicę na darmowym kursie. Jakie zwroty i słówka są przydatne podczas pracy jako opiekunka seniora?

Aby zacząć pracę jako opiekunka seniora, należy mieć pewne umiejętności i posiadać określone predyspozycje zawodowe. Konieczne są znajomość zasad opieki oraz języka niemieckiego. Przydatne cechy opiekunki to: empatia, sympatia dla osób starszych, łatwość adaptacji do nowych sytuacji, łatwość nawiązywania kontaktów i cierpliwość. Nie jest wymagane posiadanie konkretnego wykształcenia – np. medycznego. Przed wyjazdem do pracy w ramach Akademii Promedica24 opiekunki biorą udział w szkoleniu adaptacyjnym, systemie szkoleń z zakresu opieki oraz kursach niemieckiego – w tym nauce języka niemieckiego dla początkujących opiekunek oraz kursach doszkalających. Opiekunki mają także dostęp do darmowej bazy do nauki języka, w skład której wchodzą: lekcje języka online oraz fiszki oraz bazy wiedzy dotyczącej opieki: filmy instruktażowe, artykuły, poradniki.

Zatem opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga znajomości języka niemieckiego, ale nie trzeba go znać, zgłaszając chęć podjęcia pracy – wszystkiego można się nauczyć przed wyjazdem.

Nauka języka niemieckiego dla początkujących opiekunek

Promedica24 oferuje skuteczną naukę języka niemieckiego dla opiekunek. Istnieje możliwość wzięcia udziału w kursie niemieckiego zupełnie od podstaw. Program został przygotowany w sposób uwzględniający zwroty potrzebne w pracy opiekunki. Kurs trwa ok. 60 godzin. Prowadzi go wykwalifikowany lektor w dogodnej dla opiekunki lokalizacji. Z uwagi na trwającą pandemię, niektóre kursy odbywają się online. Osoby znające język również mogą skorzystać z kursów językowych dla osób średniozaawansowanych, w celu powtórki najważniejszego słownictwa.

Innym sposobem nauki są darmowe lekcje online. Materiał tego kursu został podzielony na 2 części – poziom podstawowy i średniozaawansowany/zaawansowany. Każda lekcja trwa kilkanaście minut. Po jej zakończeniu jest możliwość rozwiązania krótkiego testu sprawdzającego zdobytą wiedzę. Kurs obejmuje naukę języka niemieckiego dla opiekunek z wymową.

Promedica24 zapewnia także naukę słownictwa w formie fiszek online. Dzięki nim można nauczyć się ważnych słów potrzebnych w pracy. Co ważne, uczyć można się wtedy, kiedy ma się czas i chęć. System zapamiętuje wyniki i dostosowuje kolejne zwroty/słowa do umiejętności danej osoby.

Najlepszą metodą nauki jest połączenie wszystkich tych 3 sposobów. Najważniejsze w nauce każdego języka obcego jest systematyczne powtarzanie materiału.

Podstawowe zwroty niemieckie dla opiekunek

Od czego zacząć naukę niemieckiego? Na początku warto poznać podstawowe zwroty związane z powitaniem, pożegnaniem, samopoczuciem oraz pielęgnacją.

Jak się pan/pani czuje? / co u Pana / Pani słychać? Wie geht es Ihnen?
Dziękuje, czuje się dobrze. Danke, es geht mir gut.

Wszystko w porządku. Alles in Ordnung.
Źle się czuję. Es geht mir schlecht.
Już lepiej się czuję. Es geht mir schon besser.
Co Pana/Panią boli? Was tut Ihnen weh?

Przydatne słownictwo

W pracy opiekunki osób starszych przyda się znajomość słów związanych z nazwami przyborów kuchennych, czasowników związanych z pracami domowymi, słówka związane z posiłkami, rodziną.


Nadal czujesz się niepewnie z językiem niemieckim, ale chcesz podjąć pracę jako opiekunka osób starszych? Sprawdź oferty pracy w Niemczech, gdzie znajomość języka nie jest wymagana lub tylko na podstawowym poziomie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.