Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Rozwód Katowice - ile kosztuje, ile się czeka, jak złożyć pozew?

 • Dodano: 2020-09-29 17:30

Do rozwodu można się przygotować. Możesz go nawet zaplanować biorąc pod uwagę koszty nie tylko finansowe. Wystarczy, że wcześniej dowiesz się, na co zwrócić uwagę, sprawdzisz ile kosztuje rozwód, ile się na niego czeka i jak skutecznie złożyć pozew rozwodowy w sądzie. Nie wystarczy pewnego dnia zadeklarować partnerowi chęci zakończenia małżeństwa. Jak w takim razie zaplanować rozwód w Katowicach?

W tym artykule poznasz listę najważniejszych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeżeli planujesz rozwód w Katowicach. Jeśli oprócz tego szukasz miejsca, z którego możesz czerpać aktualną wiedzę na temat rozwodu i tematyki rodzinnej, to koniecznie sprawdź artykuł pt.: Jak wziąć rozwód. Znajdziesz go na stronie Kancelarii Szaflarscy wśród bezpłatnej bazy wiedzy z artykułami, poradami i wskazówkami, w których radca prawny rozkłada na czynniki pierwsze tematy około rozwodowe.

Przeczytasz tam między innymi o separacji, szybkim rozwodzie bez orzekania o winie, o tym, jak złożyć pozew o rozwód w sądzie, na co zwrócić uwagę przy ustalaniu alimentów, podziale majątku i władzy rodzicielskiej. 

Dla Twojej wygody wszystko jest pokazane na czytelnych przykładach, dzięki którym rozwiążesz swoje wątpliwości. Pod każdym artykułem jest formularz, który ułatwi Ci kontakt, jeśli Twój problem będzie wymagał dodatkowej konsultacji.

Jak strategicznie podejść do rozwodu?

Krok: 1 Sprawdź ile kosztuje rozwód 

Rozwód to koszty. Nie tylko finansowe, ale i emocjonalne, bo w zależności od tego, jak podejdziesz ze swoim partnerem do sprawy, tak będzie przebiegało Wasze rozstanie. Niewiedza i brak Twojego doświadczenia może przyczynić się również do ograniczenia władzy rodzicielskiej lub zasądzenia sporych alimentów, nawet jeśli początkowo nikt o tym nie wspominał.

Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje rozwód? Usiądź z kartką papieru i zanotuj najważniejsze kwoty, które pozwolą Ci zaplanować budżet, który przeznaczysz na uporządkowanie życia prywatnego. Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt rozwodu zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. 

O jakich kosztach mowa?

 • Opłata sądowa to kwota rzędu 600 zł.
 • Jeśli chcesz skorzystać z pomocy radcy prawnego, to weź pod uwagę też opłatę skarbową od pełnomocnictwa, czyli 17 zł.
 • Radca prawny - wynagrodzenie kancelarii za poprowadzenie Twojej sprawy wyniesie około 2000 zł brutto, ale ostateczna kwota zależy od wielu czynników (np. wielkości miasta, zawiłości sprawy).
 • Podział majątku to koszt 1000 zł. Jednak, gdy strony, są zgodne co do podziału, mogą złożyć wspólnie wniosek i wtedy płacą 300 zł.
 • Wniosek o eksmisję małżonka (oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba) to koszt 200 zł.
 • Koszty mediacji bez udziału sądu, które wynoszą od 50 do 200 zł/h pracy mediatora.
 • Koszty biegłych i stawiennictwa świadków.
 • Koszty orzeczenia alimentów.
 • Opinia dotycząca małoletnich dzieci Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, która wynosi około 550 zł.
 • Kwota za skrócony odpis aktu małżeństwa to 22 zł.

Jeżeli sąd orzekając rozwód uzna za wyłącznie winnego jednego z małżonków, to na wniosek małżonka niewinnego, druga strona będzie musiała pokryć wszelkie koszty postępowania. To jednak nie koniec, bo jeśli strony nie są w stanie uiścić opłat sądowych mogą zwrócić się do sądu o zwolnienie z kosztów.

Krok 2: Dowiedz się ile trzeba czekać na rozwód w Twoim mieście

To ile się czeka na rozwód zależy od formy, w jakiej zdecydujesz się rozstać ze swoim partnerem. Brak porozumienia między stronami może wydłużyć ten czas. Dlatego w pierwszej kolejności określ, czy żądasz rozwodu bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem o winie.

Rozwód w Katowicach w tym 2 wariancie powinien zakończyć się na 3-4 rozprawach. Pamiętaj jednak, że ostateczny termin rozwiązania małżeństwa zależy od tego, jak bardzo złożona jest Twoja sprawa, od ilości świadków, konieczności podziału majątku, ustalenia opieki nad dziećmi, ilości wniosków rozwodowych, które wpłynęły w tym samym czasie do sądu. Musisz się przygotować na to, że odstęp między rozprawami może wynosić nawet 3 miesiące.

 

Krok 3: Złóż pozew w sądzie

Jak złożyć pozew o rozwód w Katowicach? Kwestia lokalizacji ma mniejsze znaczenie, bo procedura w każdym sądzie w Polsce jest taka sama. Dlatego swój wniosek rozwodowy powinieneś złożyć w formie pisemnej w 2 egzemplarzach w sądzie okręgowym. Jak wybrać sąd? Pozew składasz w sądzie okręgowym właściwym dla waszego ostatniego miejsca zamieszkania.

Twój pozew musi zawierać też dokładne dane stron, czyli imiona i nazwiska, adresy powoda i pozwanego, PESEL, dane pełnomocnika i oczywiście żądanie w formie, jakiej chcesz wnieść o rozwód (z orzeczeniem winy lub bez orzekania o winie). Do tego dołącz uzasadnienie, dane ewentualnych świadków i materiał dowodowy. 

Jeśli masz wątpliwości, związane z tym jakie dokumenty pomogą Ci w Twojej sprawie, to w każdej chwili możesz skorzystać z pomocy radcy prawnego Kancelarii Szaflarscy z Katowic, który doradzi Ci, co warto wykorzystać, a dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, czy Twój pozew o rozwód będzie skuteczny i kompletny.

Sprawy rodzinne to delikatna materia. Rozwód odbywa się w różnych okolicznościach, które wymagają od radcy prawnego dyskrecji i ludzkiego podejścia do prywatnych dramatów rodziny. Zwróć na to uwagę wybierając radcę prawnego, który będzie reprezentował Cię przed sądem w tym czasie.

Patron artykułu:

Kancelaria Radców Prawnych

Tomasz Szaflarski Jacek Szaflarski Spółka Jawna

ul. Ks. Bpa H. Bednorza 1

Katowice 40-384

tel.: (+48) 508 277 555

mail: kancelaria@szaflarscy.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.