Wiadomości z Katowic

Sadzonki jabłoni - odmiany letnie. Jak wybrać odpowiednią sadzonkę?

  • Dodano: 2022-06-07 06:00, aktualizacja: 2022-06-08 07:29

Dobrej jakości sadzonki jabłoni to skuteczny sposób na rozpoczęcie lub rozwinięcie przydomowego sadu. To niewymagające drzewa owocowe, które charakteryzują się efektywnym kwitnieniem oraz obfitymi plonami. Na jakie letnie odmiany jabłoni warto się zdecydować oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich sadzonek? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Dobrej jakości sadzonki jabłoni to skuteczny sposób na rozpoczęcie lub rozwinięcie przydomowego sadu. To niewymagające drzewa owocowe, które charakteryzują się efektywnym kwitnieniem oraz obfitymi plonami. Na jakie letnie odmiany jabłoni warto się zdecydować oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich sadzonek? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki. 

Odmiany sadzonek jabłoni

Jabłoń to jedna z najczęściej spotykanych rodzajów drzew owocowych w naszych sadach, które cechuje bujne kwitnienie oraz obfite plony. Jest to gatunek posiadający wiele odmian, które różnią się pomiędzy sobą, chociażby ze względu na porę dojrzewania. Wyróżniamy:

  • letnie odmiany,
  • jesienne odmiany,
  • zimowe odmiany.

Dodatkowo wszystkie gatunki różnić się mogą również ze względu na smak, odporność na choroby, ilość plonów, a także kolor czy wygląd. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z wymaganiami poszczególnych odmian oraz ich charakterystyką.

Owoce jabłoni to prawdziwe bogactwo wielu cennych minerałów i mikroelementów. Mają pozytywny wpływ na organizm oraz pozwalają zachować szczupłą sylwetkę. Spożywane najczęściej na surowo, mają również wiele zastosowań w kuchni podczas tworzenia przetworów, ciast i deserów. Aby jednak mogły cieszyć nas swoimi plonami, należy wybrać dobrej jakości sadzonki oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, a także ochronie przed różnymi szkodnikami oraz chorobami. Drzewo jabłoni z natury jest stosunkowo odporne, niemniej jednak pozbawiając je odpowiednich warunków, może gorzej się rozwijać. Szczególnie popularne wśród sadowników są wczesne, czyli letnie odmiany sadzonek.

Letnie odmiany jabłoni

Letnie drzewka jabłonie to gatunki o stosunkowo szybkim kwitnieniu i owocowaniu, dzięki którym możemy cieszyć się ich owocami zdecydowanie szybciej. Do najpopularniejszych odmian z pewnością możemy zakwalifikować:

  • Jabłoń Oliwka żółta (Papierówka)- należy do najbardziej znanych odmian w Polsce, owocuje bardzo wcześnie oraz obficie w połowie lipca. Posiada charakterystyczne jasno-żółte owoce o białym, mięsistym środku. Doskonałe do jedzenia na surowo oraz do tworzenia przetworów.
  • Jabłoń Close (Klos) - jest to odmiana owocująca w lipcu. Niewysoka, doskonale sprawdzi się w przydomowych ogródkach. Mrozoodporna, o wiele lepiej rośnie na wilgotnych i żyznych glebach. Zielono żółte owoce z lekkim rumieńcem są bardzo smaczne i niezwykle soczyste.
  • Jabłoń Ananas Berżenicki- to odmiana owocująca w sierpniu. Bardzo prosta w pielęgnacji, doskonale sprawdzi się w przypadku upraw amatorskich. Odporna na mróz, choroby oraz szkodniki dobrze poradzi sobie również w nieco trudniejszych warunkach.
  • Jabłoń Piros- owocuje w połowie sierpnia. To odmiana niemiecka, cechująca się obfitymi plonami. Szczególnie polecana ze względu na smak owoców oraz szybkie zbiory.

Jakie sadzonki jabłoni wybrać?

Podczas poszukiwań odpowiednich sadzonek jabłoni, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dlatego też, jeśli chcemy stosunkowo szybko cieszyć się pierwszymi owocami, warto wybrać drzewka przynajmniej 2-letnie. Oprócz tego dobrze rozwinięte rośliny powinny mieć minimum 100 cm wzrostu oraz posiadać gładką i nienaruszoną korę, oraz pień. Zwróćmy uwagę także na pędy i pierwsze liście, ponieważ mogą one świadczyć o tym, że wybrana przez nas roślinka jest zdrowa i z pewnością się przyjmie. Niewielu sadowników wie, jakie znaczenie ma rodzaj podkładki, na której jabłoń została zaszczepiona. My w pełni polecamy wybór podkładek półkarłowych P14, M7, P60, M26, MM106 oraz P22, M9 oraz P59 w przypadku małych ogródków.

Wybierając odpowiednie sadzonki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wygląd. Czy wyglądają na zdrowe oraz są pozbawione śladów chorób, oraz pasożytów. Niemniej jednak nierzadko trudno to stwierdzić, co szczególnie widoczne jest w przypadku osób niedoświadczonych. Dlatego też warto znaleźć godną zaufania szkółkę, która zagwarantuje najwyższą jakość roślin. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się oferty zakupu sadzonek za pośrednictwem Internetu. To korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę możliwość zakupu wybranych odmian drzewek, z uwzględnieniem wielkości sadzonek oraz wielu innych kwestii. Wszystkie z nich pakowane są w sposób bezpieczny i nienaruszający ich stanu, z dostawą do domu. Szukając ofert zakupu online, szczególnie polecamy sklep internetowy Podkarpackie Sady, który można znaleźć pod adresem https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie. To idealne oferty dla prawdziwych pasjonatów ogrodnictwa, którzy z pewnością znajdą tutaj wszystkie interesujące ich rośliny oraz ich odmiany. 

Sadzonki jabłoni dla wymagających

Drzewa jabłoni to najchętniej wybierane rośliny do przydomowych sadów oraz ogrodów. Niewielkich rozmiarów, o bujnym kwitnieniu i wielu smacznych owocach, z pewnością doskonale sprawdzą się w każdym miejscu. Jednak aby były to drzewka zdrowe i silne, należy zadbać o wybór sprawdzonych miejsc zakupu. Nie warto decydować się na sadzonki w marketach oraz niesprawdzonych sklepach. Najlepiej znaleźć sprawdzone oferty szkółek o odpowiedniej renomie na rynku. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.