Wiadomości z Katowic

Sposób na efektowne pościelenie łóżka w sypialni

  • Dodano: 2020-04-28 07:45, aktualizacja: 2020-04-28 07:46

Hotelowe łóżka zawsze wyglądają idealnie. Podobnie jest z tymi, które oglądamy w katalogach. Dlaczego więc domowym sypialniom daleko do ideału? Efektownie pościelenie łóżka jest proste i zabiera tylko kilka minut. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak pościelić łóżko szybko

Czas, a właściwie jego brak, jest odpowiedzią na pytanie, czemu sypialnia nie wygląda jak spod przysłowiowej igły. Nie masz czasu? Musisz mieć sposób, jak estetycznie ułożyć pościel. Największym problemem przy ścieleniu łóżka jest wyrównanie kołdry, dlatego najlepiej jest w ogóle jej na łóżko nie kłaść. Wykorzystaj szufladę pod łóżkiem i tam schowaj kołdrę. Jeśli nie masz szuflady, rozważ postawienie w sypialni niedużej komody bądź kufra. Łóżko nakryj narzutą, wyrównaj ją na całej powierzchni i ułóż poduszki. Wzorem naszych babć i prababć możesz na środku łóżka posadzić lalkę lub pluszaka.

Ile poduszek ułożyć na łóżku, żeby było ładnie

Do spania zapewne wystarczy jedna (dwie w łóżku dwuosobowym), ale do efektownego pościelenia łóżka przyda się więcej. Minimum to cztery, ale jeśli masz więcej, to lepiej. Poduszki można układać według wielkości, zaczynając od największej położonej przy zagłówku. Można też ułożyć z nich kształtną piramidę (ale w poziomie). Jeśli poduszek jest więcej, to nie zawadzi położyć jednej na środku lub w nogach łóżka.
Dekoracyjne poduszki nie zawsze nadają się do spania właśnie ze względu na naszyte dekoracje. Dlatego kupując poduszki do sypialni, dobrze się zastanów, jaką funkcję będą pełnić.

Jaką pościel kupić do sypialni

Wybierając pościel 220x200 do sypialni, bierzemy pod uwagę jej właściwości praktyczne. Powinna być uszyta z naturalnej tkaniny przepuszczającej powietrze, nie powodować podrażnień. Najczęściej stawiamy na bawełnę, ale w sypialniach często można spotkać też pościel z lnu, jedwabiu lub satyny bawełnianej.
Jeśli pościel nie będzie na dzień chowana ani przykrywana narzutą, warto wybrać taką, która dobrze wpisze się w aranżację sypialni i będzie jej dodatkową dekoracją. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, pościel może być gładka lub dekorowana.

Jak złożyć kołdrę na łóżku

Najlepiej w ogóle nie składać. Kołdra pokrywająca równo całą powierzchnię łóżka wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie. To, na co warto zwrócić uwagę, to boki łóżka. One powinny być w całości widoczne. Jeśli pościel jest szersza od łóżka (taka zazwyczaj jest pościel 160 x 200 lub pościel 200 x 220), dobrze jest podwinąć jej boki pod spód, starając się zrobić to symetrycznie. Środek kołdry można wypełnić poduszkami.

Ile narzut potrzeba na jedno łóżko

Jedna to absolutnie minimum, ale jeśli zależy nam na efektowniejszej dekoracji, przydadzą się dwie lub trzy. Jedną narzutą przykrywamy całe łóżko, długą składamy w szeroki pas i przykrywamy tylko tylną część, tę na wysokości nóg. W tym miejscu można efektownie ułożyć dwie narzuty w podobnej lub mocno kontrastowej kolorystyce.

Efektownie pościelenie łóżka – o czym trzeba pamiętać

Największe nawet starania można zniweczyć ogólnym nieporządkiem w sypialni. W źle zaaranżowanym pomieszczeniu idealnie pościelone łóżko zginie, będzie niewidoczne. Dlatego, jeśli zależy nam na estetyce pomieszczenia, trzeba dbać nie tylko o wygląd łóżka. Jeśli na krzesłach zalegają ubrania, trzeba je schować. Podobnie szklanki stojące na parapecie powinny w końcu trafić do zmywarki. Wysuszone pranie warto uprasować i schować do garderoby. To drobiazgi, z którymi łatwo się rozprawić, a które sprawią, że sypialnia będzie wyglądała jak z żurnala.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.