Wiadomości z Katowic

Szkolenia HR – jakie warto rozważyć?

  • Dodano: 2021-11-15 07:15, aktualizacja: 2021-11-17 08:50

HR (Human Resources) to jedna z dziedzin, które zyskują na znaczeniu. Firmy coraz częściej dostrzegają korzyści, jakie wynikają z inwestowania w kwalifikacje pracowników, a także ich dobre relacje z kierownictwem i firmą. Działy HR nie powinny jednak zapominać o rozwoju w swoich szeregach. Temu służą między innymi rozmaite kursy i szkolenia HR. Które z nich są godne uwagi i dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym zajmuje się dział HR?

Nazwę Human Resources zazwyczaj tłumaczy się na język polski jako „zasoby ludzkie”. Dział HR nazywa się natomiast działem zarządzania zasobami ludzkimi. Czasami utożsamia się go z tradycyjnymi „kadrami”, ale HR to znacznie więcej niż prowadzenie dokumentacji pracowników, podpisywanie umów czy rozliczanie urlopów. HR ma w założeniu odpowiadać za relacje pomiędzy firmą a personelem, a jednocześnie skupiać się na wykorzystaniu pełni możliwości pracownika. Co to oznacza w praktyce? Obowiązki działu HR mogą być zróżnicowane, ale najczęściej obejmują:

  • poszukiwanie nowych pracowników i przeprowadzanie rekrutacji,
  • wdrażanie pracowników w struktury firmy,
  • dbanie o środowisko pracy,
  • zarządzanie szkoleniem pracowników,
  • realizacja rozmaitych zadań związanych z motywowaniem pracowników, zwiększaniem ich produktywności i wykorzystywaniem potencjału,
  • budowanie wizerunku pracodawcy,
  • badanie i prognozowanie wydajności zespołu,
  • a także typowe zadania kadrowo-płacowe (tzw. twardy HR) jak: przygotowywanie umów, naliczanie wynagrodzeń, rozmaite zadania administracyjne, a także czuwanie nad przestrzeganiem przez firmę prawa pracy.

Kompetencje działu HR są więc bardzo szerokie, a ich pracownicy powinni dbać o ciągłe poszerzanie swoich umiejętności i uaktualnianie wiedzy.

Czym są szkolenia HR i dla kogo są przeznaczone?

To właśnie te umiejętności można pozyskać lub udoskonalić na szkoleniach i kursach HR. Co to takiego? To rozmaite programy dedykowane pracownikom działów zarządzania zasobami ludzkimi. Może w nich w zasadzie uczestniczyć każdy, ale najczęściej są przeznaczone dla pracowników działów HR oraz kandydatów na tego typu stanowiska. Szkolenia HR bywają również bardzo pomocne w firmach, które chcą rozszerzyć kompetencje działów kadrowo-płacowych i bardziej skupić się na zasobach ludzkich. Listę tego typu szkoleń HR oraz kursów, warsztatów dla działów HR, a nawet konferencji znajdziemy na https://eventis.pl/wydarzenia/kadry-human-resources, gdzie zgromadzono szkolenia od ponad 700 firm szkoleniowych z całej Polski.

Kursy HR są bardzo zróżnicowane. W większości są to krótkie programy zaplanowane na nie więcej niż kilkanaście godzin dydaktycznych i omawiające pojedyncze zagadnienia związane z obowiązkami HR-owców. Pozwalają poszerzyć kompetencje w zakresie konkretnych zadań i wyzwań stojących przed specjalistami HR. Często omawiają też zmiany w przepisach prawa, które są istotne dla działów zarządzania zasobami ludzkimi. Można jednak również znaleźć nieco bardziej rozbudowane tematy pomagające HR-owcom na przykład wyspecjalizować się w określonej dziedzinie.

Właściciele firm powinni pamiętać, że szkolenia HR są bardzo ważne. Inwestując w kompetencje tego ciału, wspiera się bowiem tak naprawdę cały personel.

Polecane szkolenia i kursy HR – w co warto zainwestować?

W jakie kursy HR dla pracowników warto zainwestować? Wiele zależy od konkretnych potrzeb firmy. Do najpopularniejszych należą jednak szkolenia HR poruszające tematykę:

  • prawa pracy – najważniejszych zagadnień i najnowszych zmian w prawie,
  • onboardingu – efektywnych procesów wdrażania i adaptacji nowych pracowników,
  • rekrutacji – poszukiwania nowych pracowników, prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, headhuntingu,
  • HR Business Partner – dotyczącą umiejętności i narzędzi wykorzystywanych w coraz powszechniejszej roli HR Business Partnera (HRBP),
  • szkoleń – organizacji i zarządzania, a także ewaluacji czy audytu procesu szkoleń,
  • lean management – „szczupłego” zarządzania, czyli technik stosowanych w coraz większej ilości firm chcących zwiększać efektywność i zmniejszać koszty,
  • czasu pracy – rozliczania czasu pracy zgodnie ze specyfiką niektórych zawodów (np. kierowców).

Warto przy tym pamiętać, że są to programy nie tylko dla firm i ich personelu. Kurs HR może być przydatny również dla osób chcących rozpocząć karierę na tym polu lub po prostu poszerzyć swoje kompetencje w celu zwiększenia konkurencyjności. Z kolei przedsiębiorcy mogą również inwestować w zamknięte szkolenia HR przeznaczone tylko dla pracowników ich firmy i poruszające indywidualnie ustalony zestaw zagadnień, co pomaga idealnie dopasować program kursu do potrzeb.

Gdzie szukać szkoleń?

Do niedawna szkolenia mogliśmy znaleźć przede wszystkim w dużych miastach. Prym w tym względzie wiodły Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Katowice (zobacz kursy i szkolenia w Katowicach na https://eventis.pl/szkolenia/katowice), Bydgoszcz, Szczecin, Lublin czy Rzeszów. Szkolenia oczywiście można było i w dalszym ciągu można zaleźć również w mniejszych miastach, ale wraz z przyjściem epidemii koronawirusa liczba szkoleń stacjonarnych zdecydowanie spadła, a co za tym idzie ich dostępność, zwłaszcza w mniejszych miastach. Rynek jednak nie cierpi próżni, dlatego w miejsce szkoleń stacjonarnych pojawiły się bardzo liczne kursy i szkolenia online. Dzisiaj szkolenia online oraz kursy internetowe znajdziemy na niemalże każdy temat, co więcej, często w atrakcyjniejszej cenie niż ich stacjonarne odpowiedniki. Nie powinno to dziwić, szkolenie online nie wymaga wynajmowania sali konferencyjnej, sprzętu do prowadzenia prezentacji czy też zapewniania wyżywienia i serwisu kawowego dla uczestników.

Szkolenia online sprawiły, że dostęp do wiedzy i najlepszych praktyk zarządzania w biznesie jest dużo większy niż jeszcze kilka miesięcy temu. Taka forma przekazywania wiedzy cieszy się stale rosnącą efektywnością, dzięki wykorzystaniu szeregu narzędzi umożliwiających współpracę zdalną. Podczas współczesnych szkoleń online wykorzystuje się nie tylko programy do wideokonferencji, ale też do współpracy grupowej, takie jak Miro oferujące dzielenie się obszarem roboczym, który może być używany jednocześnie przez wielu użytkowników pracujących nad wspólnym zadaniem, ćwiczeniem czy projektem. Nowoczesne technologie sprawiły, że szkolenia online cieszą się równie wysoką oceną uczestników, co ich stacjonarne odpowiedniki.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Anka

    W jaki sposób przekonać pracodawcę żeby inwestował w szkolenia pracowników? ma ktos jakiś pomysł?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.