Zatrzymanie dokonywane w ramach postępowania karnego z pewnością nie jest przyjemne dla żadnej osoby. Zatrzymany ma jednak prawo do złożenia wyjaśnień oraz kontaktu ze swoim adwokatem. Czy prawnik może w takiej sytuacji pomóc jakoś swojemu klientowi?
Zatrzymanie w procedurze karnej
Z zatrzymaniem w postępowaniu karnym mamy do czynienia, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że osoba podejrzana popełniła przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości, albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi. Policja zatrzymuje osobę podejrzaną, jeśli przestępstwo, o którym mowa powyżej, zostało popełnione przy użyciu broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu, a zachodzi obawa, że ponownie popełni ona przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby wspólnie zamieszkującej, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi.
Zatrzymanie jest czasowym pozbawieniem wolności danej osoby i wiąże się z jej izolacją. Zatrzymany posiada jednak pewne uprawnienia, w tym prawo do kontaktu ze swoim adwokatem.
Pomoc adwokata przy zatrzymaniu
Zatrzymany ma prawo do kontaktu z prawnikiem, jeśli się na to zdecyduje policja lub prokurator nie mogą mu tego zabronić. Adwokat może być bardzo skutecznym pomocnikiem w takim przypadku, ponieważ może obiektywnie ocenić okoliczności danej sprawy i to czy zatrzymanie było dopuszczalne i niezbędne.
Pamiętajmy, że zatrzymanie może zostać zakwestionowane w drodze zażalenia. Zgodnie z treścią art. 246 Kodeksu postępowania karnego zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania. Zażalenie przekazuje się niezwłocznie sądowi rejonowemu miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania, który również niezwłocznie je rozpoznaje. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności zatrzymania sąd zarządza natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego. W wypadku stwierdzenia bezzasadności, nielegalności lub nieprawidłowości zatrzymania sąd zawiadamia o tym prokuratora i organ przełożony nad organem, który dokonał zatrzymania. W razie zbiegu zażaleń na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie można rozpoznać je łącznie. Pomimo, iż prawo do wniesienia zażalenia przysługuje bezpośrednio samemu zatrzymanemu to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie, gdy skorzysta on w tym zakresie ze wsparcia adwokata, który sporządzi właściwe pismo i zainicjuje odpowiednie postępowanie.
Już na etapie zatrzymania adwokat może dokonać wstępnej analizy prawnej sprawy i obrać taktykę procesową, jeśli jest prawdopodobne, że trafi ona do sądu. W przypadku, gdy rzeczywiście doszło do popełnienia czynu zabronionego działanie adwokata może być wręcz nieocenione – istnieje szansa na zmniejszenie wymiaru potencjalnej kary, jednak wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego.
Podsumowanie
Adwokat może pomóc osobie zatrzymanej na różne sposoby, na czele z możliwością uchylenie dokonanego zatrzymania i uwolnienia osoby podejrzanej o popełnienie czynu zabronionego. Zatrzymany nie ma oczywiście obowiązku kontaktowania się z adwokatem, jednak w praktyce zawsze jest to dobry pomysł i postulowane rozwiązanie.
Artykuł przygotowany przez ZaufanyAdwokat.pl we współpracy z Kancelaria Adwokacka Anna Szychułda-Baran.
Kancelaria Adwokacka Anna Szychułda-Baran
Sprawy Karne Warszawa
Rozbrat 34/36 lok. 71,
00-429 Warszawa
Telefon: +48 884 800 695
E-mail: adwokat@szychuldabaran.pl