Wiadomości z Katowic

Widły do wózka widłowego - jak odpowiednio je dobrać?

  • Dodano: 2020-06-12 10:45, aktualizacja: 2020-06-15 12:36

Nadszedł czas, by wymienić widły w wózku widłowym? Są popękane, uszkodzone a może po prostu potrzebujesz elementów o większej lub mniejszej długości? Zobacz, jak dzięki niniejszemu artykułowi łatwo dobierzesz właściwe widły do wózków widłowych! Zapraszamy!

Dlaczego widły są tak ważne?

Widły do wózków widłowych są jednym z elementów, które podobnie jak cały pojazd podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, który sprawuje pieczę nad wszystkimi rodzajami urządzeń transportu bliskiego. Widły, to tak jak łyżki czy podbieraki, wymienny osprzęt do wózka widłowego, który należy regularnie konserwować i dbać o jego stan techniczny. Uszkodzenia powstałe na widłach w trakcie ich eksploatacji, odkształcenia czy nawet zbyt duże "zużycie" mogą być przyczyną do cofnięcia zgody na dalsze użytkowanie pojazdu ze względów bezpieczeństwa.

A dlaczego stan techniczny wideł do wózków widłowych jest tak ważny? Części te odpowiadają bezpośrednio za utrzymanie ładunków podczas transportu i unoszenia, stanowiąc ich "podporę". Uszkodzone, np. pęknięte widły mogą doprowadzić do upadku ładunku oraz dużych strat finansowych.

Jakie informacje są potrzebne, by kupić widły widły do wózka?

jakie-informacje-sa-potrzebne-zeby-kupic-widly

Pomimo iż wielu osobom zakup wideł wydaje się bardzo skomplikowany, wystarczy zaledwie kilka informacji, by prawidłowo dobrać te elementy. Podstawowym wyznacznikiem określającym to, jakie wymiary elementów będą potrzebne jest klasa karetki wideł. Tradycyjne widły do wózka widłowego produkowane są dla pięciu klas karetki (w tym każda karetka posiada 2 typy: A i B).

Zatem podczas zakupu wideł należy podać:

  • klasę karetki wideł;
  • typ karetki;
  • oczekiwaną długość wideł;
  • oczekiwaną grubość wideł;
  • a także - sposób, w jaki montowana ma być widła.

W jaki sposób pozyskać te informacje? Najlepiej będzie klasę oraz typ karetki wideł odczytać bezpośrednio z dokumentacji, która została po poprzednich elementach - w tym przypadku te dane nie zmieniają się. Jak można wyliczyć klasę karetki wideł? Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Nie zmienia się również sposób montażu wideł, natomiast warto dobrać odpowiednią, niezbędną długość oraz szerokość elementów, która pozwoli na bezpieczny transport ładunków.

Sposoby montażu wideł

Jeśli chodzi o montaż wideł, to istnieje kilka jego sposobów. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • widły zawieszane na karetce;
  • widły przykręcane do karetki;
  • widły z zaczepem;
  • widły bez zaczepów;
  • widły wysuwane.

Bardzo ważne, przede wszystkim, aby każde widły, bez względu na rodzaj były montowane solidnie i bezpiecznie - tak aby uniknąć ich zmiany pozycji czy wygięcia się w trakcie obsługi ładunków.

Nowe widły do wózka widłowego

Jeśli myślicie, że wystarczy wybrać odpowiednie rozmiarem widły do wózka i na tym kończy się procedura zakupu - jesteście w błędzie. Przede wszystkim nowo zakupione widły powinny pochodzić z wiarygodnego źródła, spełniać normy ISO 2330 w zakresie wykonania oraz posiadać Świadectwo Zgodności - czyli dokument dołączany do wideł po ich zakupie.

Świadectwo Zgodności powinno zawierać dokładnie te same informacje, które muszą być wybite na nowych widłach do wózków widłowych, czyli:

  • numery seryjne;
  • data oraz miejsce produkcji elementu;
  • udźwig widły (każda widła posiada swój indywidualny dopuszczalny udźwig maksymalny, wózek może mieć zamontowane jedynie dwie widły o takim samym udźwigu, a suma wspomnianych udźwigów powinna być równa maksymalnemu udźwigowi urządzenia).

Przed zakupem warto również sprawdzić jakość wykonania wideł - czy nie posiadają uszczerbków, rys, wygięć lub ubytków.

Kontrola jakości wideł

kontrola-jakosci-widel

W celu zachowania najwyższej jakości wideł, a tym samym bezpiecznej obsługi ładunków należy dbać o prawidłowy stan techniczny wideł do wózków widłowych. Bez względu na odbywające się co jakiś czas kontrole UDT, konserwator wózków widłowych powinien wyrywkowo sprawdzać stan techniczny urządzeń w firmie.


Jak powinna wyglądać kontrola jakości wideł do wózka widłowego? Poza oczywistym - czyli uszkodzeniami, które widać już na pierwszy rzut oka, warto sprawdzić:

  • stopień zużycia widły. Aby go zmierzyć należy użyć suwmiarki. Dopuszczalny jest ubytek nie większy niż 10% oryginalnej grubości widły (o ie nie jest to więcej niż 5 mm);
  • odchylenie wideł względem osi, które nie powinno przekraczać 0,5% długości kła lub wysokości trzony wideł;
  • kąt rozwarcia wideł - nie powinien różnić się od początkowej wartości rozwarcia o więcej niż 3%.

Więcej informacjo o tym, co jeszcze warto sprawdzić znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

Potrzebujesz kupić i wymienić widły do wózka widłowego lecz nie wiesz jak się za to zabrać? Skontaktuj się z dowolnym profesjonalnym serwisem wózków widłowych (np. takim jak tu, czy tutaj). Doświadczeni specjaliści pomogą Ci dobrać idealne widły do widlaka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.