Wiadomości z Katowic

Wszystko, co musisz wiedzieć o kołpakach samochodowych!

  • Dodano: 2020-01-21 09:00

Nie wiesz, jak dobrać kołpaki samochodowe? A może zastanawiasz się, czy wybrać te oryginalne, czy ich tańsze, uniwersalne odpowiedniki? Przeczytaj nasz artykuł – rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Czy warto inwestować w kołpaki?

Zastanawiasz się, czy kołpaki samochodowe są dla Ciebie? Jak najbardziej – jeśli chcesz upiększyć swoje auto, a jednocześnie jeździć na odpornych, acz niezbyt stylowych felgach stalowych. Współczesne modele kołpaków wyglądają naprawdę dobrze, a przy tym dostępne są w tak wielu wariantach, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Kołpaki warto stosować też ze względów czysto praktycznych. Chronią felgi przed przykrymi konsekwencjami bliskiego spotkania z krawężnikiem, dodatkowo zabezpieczając je – a także śruby i elementy zawieszenia koła – przed brudem i korozją.

Czy warto więc inwestować w kołpaki? Jak najbardziej! Niewielkim kosztem odmienisz wygląd swojego auta i jednocześnie zabezpieczysz koła.

Rodzaje kołpaków samochodowych

Podstawowo, rozróżnić można kołpaki oryginalne – z logiem marki, kosztujące przeważnie kilkadziesiąt złotych za sztukę – oraz kołpaki uniwersalne, wyróżniające się znacznie przystępniejszymi cenami. Sprawdź, czym różnią się te dwa rodzaje kołpaków i które będą lepszym wyborem w Twoim przypadku!

Kołpaki oryginalne

Oryginalne kołpaki stworzone są z myślą o konkretnym modelu auta. Tworzą je producenci danego samochodu, więc każdy egzemplarz markowego kołpaka przyozdobiony jest jego logiem. Do największych zalet kołpaków oryginalnych można zaliczyć:

  • wysoką jakość wykonania i wytrzymałość,
  • skuteczne mocowanie, dzięki któremu mało prawdopodobne jest ich zgubienie,
  • dopasowanie do stylu konkretnego modelu auta.

Ich największą wadą jest cena – za cały komplet oryginalnych kołpaków zapłacisz kilkaset złotych. Dlatego też większość kierowców decyduje się na tańszą alternatywę – kołpaki uniwersalne.

Kołpaki uniwersalne

Główną zaletą kołpaków uniwersalnych jest ich cena – często za cały ich komplet zapłacisz tyle, ile za jeden kołpak oryginalny. Ponadto, ich wybór jest naprawdę szeroki – na rynku znajdziesz modele o różnych kształtach i we wszystkich kolorach tęczy. Dzięki nim możesz naprawdę wyróżnić i spersonalizować swoje auto!

Niższa cena kołpaków uniwersalnych nie oznacza ponadto, że odbiegają one jakością od swoich oryginalnych odpowiedników.  „Przy produkcji kołpaków stawiamy na nowoczesne technologie i najlepsze materiały, bacznie przyglądamy się też aktualnym trendom” – mówi przedstawiciel firmy Olszewski, polskiego producenta kołpaków samochodowych – „dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom produkty trwałe i solidne, a jednocześnie o modnym designie.”

Z ostrożnością należy podchodzić jedynie do bardzo tanich, często spotykanych w marketach kołpaków chińskich – zarówno ich wytrzymałość, jak i mocowanie mogą pozostawiać sporo do życzenia.

Jak dobrać kołpaki do samochodu?

Wybierając kołpaki samochodowe, zwróć przede wszystkim uwagę na średnicę zewnętrzną felg w swoim aucie. Najczęściej wynosi ona od 13 do 17 cali – szybko możesz odczytać ją z oznaczeń na oponie. Przykładowo, zapis 175/65 R15 wskazuje na felgę 15-calową – i o takiej też średnicy kołpak musisz dobrać.

Istotną kwestią jest również sposób montażu kołpaków. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest mocowanie za pomocą metalowego pierścienia. Kołpaki do montażu na wcisk zakłada się szybko i prosto, jednak w przypadku najtańszych modeli mogą one równie szybko odpadać – dlatego też warto dodatkowo zabezpieczyć je trytytką. Na rynku znajdziesz również droższe kołpaki, mocowane na śruby kół. Poza średnicą felgi, należy dopasować je także do ilości śrub i ich rozstawu.
 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.