W ramach rozliczenia rocznego, podatnicy obliczają swoje zobowiązania podatkowe, wobec organów skarbowych. Jednym ze sposobów obniżenia wysokości należnego podatku, jest możliwość skorzystania z tak zwanych ulg i odliczeń. Jakie możliwości mają podatnicy korzystający z PIT-37 w 2018 roku?
Rodzaje ulg i odliczeń - zasady podstawowe i różnice
Ustawodawca przewidział dość duży katalog ulg i zwolnień, z których mogą skorzystać podatnicy. Należy jednak zaznaczyć, że sposób korzystania z nich może być różny. Część kwot odlicza się bowiem bezpośrednio od zobowiązania podatkowego (odliczenia od podatku), część natomiast działa na zasadzie obniżenia sumy dochodów (odliczenia od dochodu). W każdym wypadku należy więc najpierw zweryfikować, w jaki sposób prawidłowo skorzystać z ulgi lub odliczenia.
Co więcej, każda z nich może wskazywać katalog podmiotów uprawnionych, które mogą skorzystać z danej pomocy. Aby wykorzystać daną ulgę, należy więc zakwalifikować się do odpowiedniej grupy podatników oraz posiadać odpowiednie, wymagane dokumenty to potwierdzające jako dowód.
Odliczenia mogą zostać ograniczone, nie tylko podmiotowo (dla osób, które mogą z nich skorzystać), ale również kwotowo, np. poprzez kwotę limitu maksymalnego zwolnienia, ulgi lub odliczenia.
Ulgi i odliczenia katalog dla PIT-37
PIT-37 jest jedną z najczęściej wykorzystywanych deklaracji podatkowych przez podatników. Nic więc dziwnego, że dotyczy oraz odnosi się do niej większość znanych podatnikom ulg i odliczeń. W ramach aktualnych danych,, w roku 2018 w indywidualnym
PIT-37 podatnicy będą mogli skorzystać między innymi z odliczenia z tytułu:
- Darowizny kościelne;
- Darowizny na organizacje społeczne;
- IKZE (kontro emerytalne);
- Internet;
- Krwiodawcy;
- Składki Zdrowotne;
- Składki ZUS;
- Ulga abolicyjna;
- Ulga na leki;
- Ulga na samochód;
- Ulga na sprzęt rehabilitacyjny;
- Ulga prorodzinna;
- Zwrot nienależnych świadczeń.
Warto pamiętać, że do skorzystania z niektórych w powyższych odliczeń, wymagane będzie nie tylko przygotowanie odpowiedniej deklaracji podatkowej, ale również odpowiednich załączników do niej.
Podsumowanie i rekomendacje
W każdym przypadku, osoba której należne jest prawo do ulg lub odliczeń, winna samodzielnie wskazać je, w ramach pracy nad indywidualną deklaracją podatkową PIT-37. Nie działają one „z urzędu” i co za tym idzie, nie będą naliczone automatycznie. To podatnik wskazując ulgę lub odliczenie w swoim PIT, niejako zwraca się z pośrednim wnioskiem do organów podatkowych. W tym miejscu warto również przypomnieć, że przepisy ulegają zmianom i aktualizacjom, a jednym z nadal powielanych błędów, jest nieprawidłowe korzystanie z tego rodzaju pomocy państwa. Wskazanie zbyt niskiej wysokości zobowiązania podatkowego, na przykład - poprzez skorzystanie z nienależnych zwolnień, może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla podatnika. Między innymi z tych powodów, aby móc obniżyć swoje zobowiązania podatkowe wobec skarbówki prawidłowo, warto przeanalizować aktualne przepisy oraz warunki uprawniające do skorzystania z preferencyjnych warunków.