Wiadomości z Katowic

Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i leczenie

  • Dodano: 2023-07-13 12:30, aktualizacja: 2023-07-21 10:48

Zapalenie ucha zewnętrznego to jednostka chorobowa o charakterze infekcyjnym. Zwykle schorzenie jest spowodowane zastojem wody w kanale słuchowym - wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii. Jak leczyć stan zapalny, który rozwinął się w rejonie małżowiny usznej i zewnętrznego przewodu słuchowego? Czy można zapobiec ponownemu zachorowaniu na zapalenie ucha zewnętrznego? Sprawdźmy!

Jakie są charakterystyczne objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Wiele osób zastanawia się, jakie są typowe objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Otóż wszystko zależy od podłoża choroby (objawy będą różnić się w zależności od tego, czy do stanu zapalnego doprowadziły bakterie, wirusy czy może grzyby). Uogólniając, w przebiegu tej jednostki chorobowej u pacjenta może wystąpić:

  • pieczenie ucha,
  • uczucie rozpierania w uchu,
  • świąd skóry przewodu słuchowego (przy podłożu egzematycznym),
  • ból w stawie skroniowo-żuchwowym,
  • tkliwość małżowiny usznej,
  • pogorszenie słuchu,
  • wyciek ropny z ucha (charakterystyczny przy zakażeniu bakteryjnym),
  • obrzęk skóry zewnętrznego przewodu słuchowego,
  • gęsty i kleisty wyciek z ucha o przykrym zapachu (przy zakażeniu grzybiczym).

Część chorych skarży się również na gorsze samopoczucie, zawroty głowy i szumy uszne. Jako że stan zapalny stosunkowo szybko obejmuje również tkanki sąsiadujące, tj. ślinianki przyuszne, węzły chłonne i chrząstkę małżowiny usznej, w przypadku wystąpienia przynajmniej dwóch z powyższych objawów nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu oraz wielu innych, przykrych powikłań zdrowotnych.

Diagnostyka zapalenia ucha zewnętrznego

Skuteczne leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy rozpoznamy przyczynę choroby. Pomocnym narzędziem diagnostycznym jest badanie laryngologiczne, które obejmuje m.in. ocenę stanu błony bębenkowej. W razie podejrzenia zakażenia bakteryjnego niezbędne jest też przeprowadzenie badania bakteriologicznego. W przypadku pacjentów z nawracającymi infekcjami grzybiczymi wykonuje się badanie mykologiczne.

Metody leczenia zapalenia ucha zewnętrznego

Leczenie stanu zapalnego może obejmować antybiotykoterapię (podłoże bakteryjne). Jeśli zakażenie ma etiologię wirusową, wdraża się leki przeciwwirusowe. U pacjentów z zapaleniem ucha zewnętrznego wywołanym grzybami stosuje się maści przeciwgrzybicze. Ważnym elementem terapii leczniczej jest również regularne oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego, unikanie moczenia ucha i podawanie leków przeciwbólowych, które przynoszą choremu ulgę w codziennym zmaganiu się z chorobą. 

By złagodzić uciążliwe dolegliwości bólowe i stany zapalne w okolicy zewnętrznego przewodu słuchowego, możesz sięgnąć po krople do uszu z lidokainą i glicerolem w składzie. Więcej informacji na temat stosowania preparatu znajdziesz tutaj: https://lix.com.pl/. Krople mogą być stosowane już od 6. miesiąca życia, tak więc w razie konieczności możesz użyć ich pomocniczo przy zapaleniu ucha zewnętrznego u dziecka (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą).

Czy da się uniknąć zapalenia ucha zewnętrznego? Profilaktyka

Warto mieć świadomość, że zapalenie ucha zewnętrznego ma tendencję do nawracania. Jednak pamiętając o kilku zasadach, możemy zmniejszyć ryzyko nawrotu tego schorzenia. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego przebywania w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, starać się nie doprowadzać do częstego moczenia ucha (np. podczas pobytu na basenie, kąpielisku). Zalecamy, aby nie wprowadzać do kanału słuchowego patyczków higienicznych, które mogą uszkodzić delikatną skórę w tym rejonie i doprowadzić do zakażenia. Powinno się regularnie usuwać zalegającą woskowinę z użyciem specjalnych środków, które ją upłynniają, a nie wspomnianych patyczków.

Lix krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: Adamed Pharma S.A.

LIX/13442/06/23

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.