Wiadomości z Katowic

Zlew pod oknem – wady i zalety – Jaka bateria?

  • Dodano: 2022-08-24 06:15, aktualizacja: 2022-08-24 06:33

Przeglądając współczesne aranżacje kuchenne, takie jak na stronie AboutDecor, zauważyłeś z pewnością ciekawy trend, polegający na montowaniu zlewu pod oknem. Jeśli stoisz przed dylematem, czy zlew bezpośrednio przy oknie to dobry pomysł, postaramy się rozjaśnić Ci kilka najważniejszych kwestii związanych z tym tematem.

Zalety

Jak każdy wybór, ten również ma swoje atuty. Zlew pod oknem kuchni to inspirujący i oryginalny pomysł, który pasuje przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych oraz o oryginalnym i zdecydowanym charakterze. Plusem zlewu pod oknem jest nie tylko estetyka, ale również praktyczność. Po pierwsze, piękny widok podczas żmudnego zmywania naczyń może zdecydowanie poprawić humor. Nawet, jeśli nie możesz podziwiać błękitnego jeziora czy gęstego lasu na zewnątrz, za oknem zawsze dzieje się coś ciekawego. Kontemplacja przestrzeni pomoże oderwać się od natłoku myśli, zrelaksować się i zapomnieć o kłopotach.

Umieszczenie strefy zmywania blisko okna daje dostęp do dziennego światła, co jest zdecydowanie zdrowsze dla wzroku i naszego samopoczucia. Za taką lokalizację podziękują nam nie tylko oczy, ale również portfel. Mniej sztucznego oświetlenia oznacza bowiem niższe rachunki. Rozjaśniony blaskiem słońca zlew nie tylko zyska piękny wygląd, ale i przestanie kojarzyć się tylko z przykrym obowiązkiem.

Wady

Po drugiej stronie zestawienia znajdują się minusy kuchennej aranżacji ze zlewem tuż pod oknem. Nadeszła pora, by przyjrzeć się im z bliska.

Kwestie porządkowe

Po pierwsze, podczas zmywania nie sposób uniknąć rozchlapywania wody. Wycieranie zacieków, kropek i plam z szyby wymaga użycia detergentu oraz ręcznika papierowego, by nie pozostały nieestetyczne smugi. Na nieuważnych czeka podwójna praca. Wszystko jest jednak kwestią wprawy oraz wyboru odpowiedniego zlewu. Model z głębokimi komorami pozwoli uniknąć dodatkowego polerowania.

Drobne utrudnienia organizacyjne

W przypadku zlewu przy oknie nie możemy zamontować suszarki na naczynia nad komorami. Jeśli jesteśmy do tego przyzwyczajeni, pozostaje zlew z ociekaczem.

Przeciwnicy zlewu blisko okna podnoszą argument, że taka konfiguracja uniemożliwia mycie okien od wewnątrz. Obecnie na rynku istnieją funkcjonalne baterie podokienne z wyciąganą wylewką, składane oraz chowane w blacie. Każde z powyższych rozwiązań umożliwia swobodne otwieranie okna.

Często pojawiająca się również argumentacja, dotycząca konieczności zrezygnowania z kaloryfera przez zabudowę przyokienną. Jeśli kuchnia jest mała, można obyć się bez kaloryfera albo przenieść go na inną ścianę. W miarę możliwości warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.

Jak widać, opcja zlewu pod oknem posiada więcej plusów niż minusów. O czym należy pamiętać podczas instalacji, aby całkowicie być zadowolonym z podjętej decyzji?

Montaż – ważne wskazówki

Przestrzegaj poniższych porad, a zlew przy oknie będzie praktycznym i wygodnym uzupełnieniem kuchennej aranżacji.

Wysokość ma znaczenie

Ze względu na fakt, że blat powinien być na tej samej wysokości co parapet, zbyt nisko osadzone okna wymagają wymiany. Oblicz, jakiej wysokości potrzebujesz Ty i Twoi najbliżsi do komfortowego zmywania naczyń. Jeśli jesteś posiadaczem wysoko osadzonych okien, nic straconego. Gdy parapet jest usytuowany parę centymetrów ponad blatem, wygląda to efektownie i daje więcej możliwości aranżacji parapetu, w tym jako półka na kwiaty, zioła bądź inne stylowe dekoracje.

Materiał

Parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na wilgoć. Zainwestuj w solidne i eleganckie elementy kamienne lub marmurowe. Nie oszczędzaj na nowoczesnej baterii składanej. Jest ona trwała, łatwo się nią manipuluje i czyści. To niezwykle praktyczne rozwiązanie w kuchni inspiruje nowoczesnym designem oraz zachwyca jakością wykonania. Przyokienne baterie powinny być wykonane z materiału odpornego na działanie promieni UV, np. granit, stal. Różnorodność kształtów i kolorów pozwala dopasować je do stylu wnętrza oraz kolorystyki mebli i dodatków.

Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają zminimalizować wady zlewozmywaka pod oknem, a uwypuklić jego zalety. Polecamy zapoznanie się z profesjonalnymi projektami na stronie AboutDecor, będącej skarbnicą inspiracji. Jeśli więc marzysz o zlewozmywaku przy oknie, warto zrealizować tę wizję i cieszyć się aranżacją kuchni Twoich marzeń.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.