Wiadomości z Katowic

Akademia Muzyczna wzbogaci się o nową salę wielofunkcyjną!

  • Dodano: 2021-11-26 08:00, aktualizacja: 2021-11-26 08:26

W nowym budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego powstanie nowa sala wielofunkcyjna, która ma pomieścić około 300 osób. Znajdą się tam również nowoczesne sale do ćwiczeń, które będą służyły zarówno studentom, jak i mieszkańcom Katowic.

Nowy budynek Akademii Muzycznej

Zupełnie nowy budynek katowickiej Akademii Muzycznej powstanie na wprost swojej obecnej siedziby, na przestrzeni pomiędzy ul. Wojewódzką, Damrota i torami kolejowymi. Działkę na to przedsięwzięcie uczelni przekazało Miasto Katowice w 2013 roku. Nowa przestrzeń jest naprawdę potrzebna, gdyż akademia stale się rozwija i uruchamia nowe kierunki dla przyszłych studentów.

Budynek akademia

Sala wielofunkcyjna

W nowym gmachu Akademii Muzycznej powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa. Na jej widowni będzie mogło zasiąść ok. 300 widzów. Sala będzie miała świetne warunki akustyczne, co będzie sprzyjało edukacji muzycznej. Znajdzie się tam również orkiestron – wielofunkcyjna sala będzie jedynym miejscem w Katowicach wyposażonym w kanał dla orkiestry.

Nowa sala będzie służyła zarówno uczniom, jak i mieszkańcom miasta – Akademia już teraz oferuje szeroki wachlarz artystycznych wydarzeń, warsztatów i zajęć, a nowa przestrzeń umożliwi organizowanie kolejnych!

– Nowa inwestycja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój naszej Akademii. Zapewni komfort pracy naszym studentom i pedagogom, nie tylko w sali koncertowej, ale też w planowanych, licznych salach warsztatowych. Będzie też miejscem, gdzie twórczość naszych młodych artystów będzie miała znakomite warunki do zaprezentowania się odbiorcom. Nowy budynek Akademii wzbogaci Katowice o nowoczesną salę widowiskową i dopełni rozpoczęty proces przemiany Śródmieścia – mówi prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

sala wielofunkcyjna

Nowoczesna siedziba

Nowy budynek ma cechować się otwartością, dlatego wiele jego części jest przeszklonych. Architektami nowej siedziby Akademii Muzycznej są Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus z katowickiej pracowni SLAS. Nowoczesna bryła będzie jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczą osoby wjeżdżające do Katowic pociągiem – władze uczelni mają nadzieję, że budynek stanie się kolejnym rozpoznawanym obiektem na mapie miasta. 

Akademia ogłosiła przetarg na wykonawcę nowego budynku uczelni. Koszt budowy szacowany jest na 80 milionów złotych. Wstępny termin rozpoczęcia prac to wiosna 2022 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również