Wiadomości z Katowic

Akcja "Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства"

  • Dodano: 2020-08-06 08:45, aktualizacja: 2020-08-06 08:57

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zmieniło bieg historii. W tym ważnym momencie Wojsko Polskie miało wsparcie w swoim sojuszniku, Ukraińskiej Armii Ludowej. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej. 

14 sierpnia o godz. 18:00, w przeddzień stulecia bohaterskiego odparcia ataku bolszewików, Polacy i Ukraińcy spotkają się na kilkudziesięciu cmentarzach w Polsce, aby uczcić pamięć ukraińskich żołnierzy – bohaterów Polski w walce o wolność. Zapalą razem Płomień Braterstwa - w Katowicach ogień zapłonie na Cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, a w Sosnowcu na Cmentarzu Wielowyznaniowym

To już druga edycja akcji, której inicjatorami i organizatorami są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i Płastu – Ukraińskiej Organizacji Skautowej w Polsce. Młodzi ludzie w różnych miastach odnajdują i porządkują mogiły ukraińskich żołnierzy aby potem wspólnie oddać hołd bohaterom. Do udziału w akcji zapraszani są mieszkańcy tych miejscowości, przedstawiciele władz samorządowych, wspólnot religijnych, mediów, szkół.

Celem akcji jest uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów

Wspólne spotkanie Polaków i Ukraińców sto lat po braterskich zmaganiach z wrogiem jest także okazją do dialogu i odkrywania tych kart historii, które mogą być inspiracją i drogowskazem dla relacji dwóch narodów.

W Polsce „Płomień Braterstwa" zapłonie m.in. w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie. Wskutek ubiegłorocznego sukcesu „Płomienia Braterstwa”, w stuletnią rocznicę Bitwy Warszawskiej, akcja odbędzie również w Ukrainie. Tamtejsi harcerze i płastuni w tym samym czasie co w Polsce zapalą znicze na mogiłach polskich żołnierzy.

Ciekawe fakty o akcji „Płomień Braterstwa”:

  • W 2019 roku w „Płomień Braterstwa” zapłonął w 26 miejscowościach.
  • W stulecie Bitwy Warszawskiej akcja zostanie przeprowadzona również w Ukrainie. Tamtejsi płastuni i harcerze od kilku miesięcy odnajdują miejsca pochówku poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy brali udział w Wyprawie Kijowskiej w 1920 r. 
  • W 2019 roku akcję wsparł znany aktor Andrzej Seweryn, który w tym celu nagrał specjalne video dla „Płomienia Braterstwa”
  • W poprzedniej edycji akcji były przypadki, kiedy liderzy lokalnych społeczności nie byli świadomi, że w ich miejscowości są pochówki bohaterów wojny 1920 roku.
  • W odnajdywaniu miejsc pochówku żołnierzy organizatorzy posługiwali się książką A. Kolańczuka „Umarli, żeby zmartwychwstała Ukraina. Miejsca pamięci w Polsce”. Niestety, mimo niedawnej daty ukazania się publikacji, niektóre opisane w niej miejsca pochówku już nie istnieją. Mimo usilnych starań harcerzy i płastunów w kilku miastach nie udało się już znaleźć mogił bohaterów.
  • W niektórych miastach, np. w Warszawie lub w Lublinie, tradycja spotkań Polaków i Ukraińców przy grobach ukraińskich żołnierzy w przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej sięga kilkudziesięciu lat. W tych miastach nawiązała się wyjątkowa współpraca organizatorów „Płomienia Braterstwa” z liderami wieloletnich inicjatyw i obecnie uroczystości są organizowane wspólnie.     
  • W niektórych miejscowościach (Warszawa, „Płomień Braterstwa” był zapalany z udziałem potomków bohaterów.
  • Ambasador Ukrainy w Polsce objął akcję honorowym patronatem

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również