Wiadomości z Katowic

Będzie manifestacja nauczycieli i pracowników oświaty

  • Dodano: 2021-10-06 09:30

„Związek Nauczycielstwa Polskiego decyzją Zarządu Głównego postanowił w najbliższą sobotę zorganizować manifestację, która ma być wyrazem naszej dezaprobaty dla tego, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, a przede wszystkim wyrazem walki o demokratyczną szkołę, o godne płace nauczycieli, o to wszystko, co służy poprawie prestiżu zawodowego nauczyciela” – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie w manifestacji ZNP może wziąć udział maksymalnie 150 osób.

W związku z tym postanowiliśmy, że zorganizujemy kilka zgromadzeń, które mieszczą się w formule dopuszczonej przez stację sanitarno-epidemiologiczną – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podtrzymał stanowisko Prezydium ZG ZNP z dnia 27 września 2021 r. odrzucające zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli zaproponowane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Według ZG ZNP realizacja zamierzeń MEiN prowadzi do:

>> utrzymania uzależnienia wynagrodzenia nauczycieli od woli parlamentarzystów,

>> faktycznego zamrożenia wysokości dodatków na minimalnym poziomie,

>>  braku kontroli osiągania przez nauczycieli średnich wartości wynagrodzenia oraz likwidacji dodatku uzupełniającego,

>>masowych zwolnień nauczycieli i ograniczania wymiaru zatrudnienia nawet do wymiaru poniżej ½ etatu, w związku ze wzrostem pensum o 4 godziny,

>> destabilizacji trwałości stosunku pracy,

> > wprowadzenia nowych „godzin karcianych”,

>> zmniejszenia odpisu na zfśs, co może oznaczać likwidację świadczenia urlopowego,

>·>zmniejszenia środków finansowych na dodatek wiejski,

>> ograniczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Jak podkreślił prezes ZNP proponowane od 1 września 2022 r. zmiany w zasadach wynagradzania nauczycieli powielają obecne rozwiązania, które są oparte o wysokość kwoty bazowej, ustalanej przez parlamentarzystów.

Stąd obywatelska inicjatywa ustawodawcza, której celem jest dokonanie systemowych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, pozwalających w rzeczywisty i znaczący sposób zwiększyć wynagrodzenie nauczycieli i uniezależnić je od arbitralnych decyzji rządzących – tłumaczył.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.