Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

"Bezpieczny Maluch" z wizytą u ratowników wodnych

  • Dodano: 2019-05-24 10:00

Przedszkolaki uczestniczące w programie „Bezpieczny Maluch” tym razem udały się w kolejne ciekawe miejsce by dowiedzieć się czegoś nowego o bezpieczeństwie.

Wraz z policjantką z katowickiej komendy i maskotką Sznupkiem odwiedziły przystań kajakową w katowickiej Dolinie 3 Stawów, aby spotkać się z ratownikami wodnymi i porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą.

Sierż. szt. Agnieszka Kszysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z uczestnikami programu profilaktycznego „Bezpieczny Maluch” odwiedziła ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, spotkanie odbyło się w ich bazie – przystani kajakowej znajdującej się na terenie katowickiej Doliny 3 Stawów. Spotkanie z dziećmi przeprowadził sam prezes WOPR Katowice – Krzysztof Wójcik, który omówił sześciolatkom najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą. Ratownik pokazał dzieciom m.in.: znak zakazujący pływania, znak zakazujący skoków do wody, rodzaje flag wskazujące czy można się kąpać w wodzie czy nie. Ponadto ratownicy zaprezentowali sprzęt jaki używają podczas akcji ratunkowych. Podczas spotkania ratownicy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Najpierw „na sucho” przy użyciu np. bojki na linie, koła ratunkowego oraz noszy zaprezentowali, w jaki sposób przeprowadzają akcje ratownicze. Następnie dzieci przeprowadziły treningową akcję ratunkową swojej nauczycielki. Wszystkie dzieci pomagały ratownikowi wyciągnąć nauczycielkę z „wody” ciągnąc z całych sił za linę. W trakcie spotkania sześciolatki mogły zobaczyć pokaz psów ratowniczych – rasy Nowofundland. Piękne psy o grubym futrze ćwiczyły ratowanie człowieka za pomocą manekinów wrzuconych do wody. Na zakończenie ratownicy zabrali dzieci na przejażdżkę ratowniczą motorówką po stawie Łąka. Na pamiątkę dzieci otrzymały broszury „Bezpieczna woda” z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które zawierają najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Mamy nadzieję, że tak bogate we wrażenia zajęcia oraz przekazane zasady bezpiecznego spędzania nad wodą na długo pozostaną w pamięci, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliżają się wakacje i z pewnością nie jeden maluch czas ten spędzi nad wodą.

Przed nami uroczysty Finał programu „Bezpieczny Maluch”, który odbędzie się 6 czerwca 2019r. O godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.