Wiadomości z Katowic

Były proboszcz parafii w Nikoszowcu z zakazem posługi kapłańskiej

  • Dodano: 2021-03-15 14:30

Dawny proboszcz parafii w Katowicach-Nikiszowcu, ksiądz Tomasz Seweryn, ma zakaz posługi kapłańskiej.


Ksiądz Tomasz Seweryn sprawował funkcję proboszcza parafii św. Anny w Nikiszowcu w Katowicach od lipca 2020 roku. Szybko popadł w konflikt nie tylko z pracownikami parafii, ale i z mieszkańcami.

- Ostatnie wypowiedzi ks. Tomasza Seweryna, wygłoszone w kościele w Katowicach-Janowie i opublikowane w internecie, zawierają wyłącznie subiektywną ocenę zdarzeń i działań duszpasterskich przez niego podejmowanych, ale także ogólnej sytuacji w parafii i przebiegu kontaktów z Arcybiskupem Katowickim i jego przedstawicielami. Wypowiedzi te są potwierdzeniem opinii wielu, że ks. Seweryn nie zasługiwał na zaufanie wyrażone w powierzeniu mu odpowiedzialności za wspólnotę parafialną, wobec której powinien pokornie sprawować posługę miłości (officium caritatis) - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Ks. Jana Smolca, kanclerza Kurii Metropolitalnej.

 

Kuria od dawna przyglądała się pracy ks. Seweryna

W oświadczeniu tym wskazano także, że "od samego początku posługi niepokój budziły sygnały wiernych wskazujące na działania Księdza Administratora, które burzyły pokój i jedność we wspólnocie parafialnej". Chodziło m.in. negatywną ocenę działań jego poprzednika, wyrażaną w mediach społecznościowych; nieprzemyślane decyzje odnoszące się do najbliższych współpracowników, zarówno duchownych, jak i świeckich czy rozmaite niespójności między działaniami natury ekonomicznej i duszpasterskiej.

Finalnie, na początku tego roku Kuria Metropolitalna w Katowicach podjęła decyzję o odwołaniu go ze stanowiska. Nie na tym jednak koniec. 

Ks. Tomasz Seweryn otrzymał karę suspensy

Po tym wydarzeniu ks. Tomasz Seweryn nie podporządkował się decyzji kurii. Zdecydowano się zatem na wręczenie mu monitu, a gdy i to nie pomogło, arcybiskup Wiktor Skworc nałożył na duchownego karę suspensy. Tym samym ma on zakaz pełnienia aktów władzy święceń.

Z dniem 31 stycznia 2021 roku nowym proboszczem parafii św. Anny w Katowicach-Janowie został mianowany ks. Jacek Staniec, dotychczasowy duszpasterz w domu rekolekcyjnym w Koniakowie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również