Później niż zwykle, bo wczesną jesienią, a nie jak w poprzednich latach, tuż przed wakacjami, odbędzie wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada.
Impreza zaplanowana jest na 26 września, a po raz pierwszy w jej historii głównym operatorem szlaku poprzemysłowych perełek regionu będzie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Hasłem tegorocznej Industriady jest „Natura w przemyśle”.
Te światy zawsze się przenikały. Są sobie bliższe niż mogłoby nam się to wydawać. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter naszego regionu są nierozłączne: wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. – przekonuje Monika Pojda-Dziekońska, zastępca dyrektora SCK – Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, wchodzącego w skład Szlaku Zabytków Techniki.
Industriada obejmie 36 obiektów w 23 miejscach
W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim. Tradycyjny rozruch maszyn i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa z uwagi na epidemię koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że nie wydarzy się nic specjalnego. Jak zawsze - będzie huk, para iŚ kolorowy dym. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie. Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia. W tym zabytkowym obiekcie zostaną także zaprezentowane zbiory kolekcji „Barwy Śląska”.
Każdy z obiektów, biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki, przygotował dla odwiedzających wyjątkowe atrakcje
W Czerwionce-Leszczynach odbędzie się na przykład spektakl muzyczny, łączący taniec, pantomimę i elementy żywej rzeźby. Jego bohaterkami będą Zorze, które kiedyś nazywano boginiami pomyślności. Inspiracją dla opowieści było średniowieczne dzieło „Summa de cofessionis deiscretiae”, autorstwa brata Rudolfa, mnicha z opactwa cysterskiego, które odwiedzić można w pobliskich Rudach. Spektakl plenerowy odbędzie się o zachodzie słońca. Kolejnym hitem będą demonstracje i eksperymenty fizyczne, m.in. prezentacja zjawisk zachodzących w bardzo niskich temperaturach. Natura oraz przemysł po raz kolejny pokażą, że związek pomiędzy nimi jest nierozłączny! Koncert w Muzeum Śląskim Śląska Orkiestra Kameralna wykona koncert Antonio Vivaldiego – „Cztery pory roku” op. 8 nr 1–4 w otoczeniu Muzeum Śląskiego.
Na miejsce dojedziemy bezpłatnie Kolejami Śląskimi lub komunikacją ZTM
Dla tych, którzy chcieliby jeszcze lepiej poznać historię śląskiego regionu, w Zabytkowej Kopalni Srebra Tarnowskich Górach dostępna będzie niezwykła podróż do wnętrza ziemi. Podczas niej uczestnicy dowiedzą się więcej o kształtowaniu bogactw mineralnych tutejszych ziem, a także zobaczą jak w ciemnościach rozwija się natura. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zapraszają na przejazd trasą Bytom Karb – Tarnowskie Góry Kopalnia – Bytom Karb. To jedyna okazja w roku, aby na tej trasie podziwiać krajobrazy Górnego Śląska z okien zabytkowego taboru. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia przybliży historię górnictwa węgla kamiennego w Czeladzi, byłej kopalni „Saturn” oraz historię byłej elektrowni i jej parku maszynowego. Miłośników przemysłowych historii zachwycą jednak nie tylko industrialne walory, takie jak zachowane w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia, ale również architektura obiektu. Ogromne wrażenie robi także generator „Wanda”, pełniący niegdyś rolę bloku energetycznego z silnikiem parowym dwustopniowym i dwucylindrowym.
Z uwagi na sytuację epidemiczną Industriada potrwa jeden dzień
W częstochowskim Muzeum Historii Kolei uczestnicy będą mieli możliwość przyjrzenia się pracy maszynisty parowozu TKt-48-151, który od około 20 lat jest pomnikiem techniki przy stacji Częstochowa Osobowa. Kopalnia „Ćwiczebna Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej to również ważny punkt na szlakowej mapie dla wszystkich pasjonatów techniki – powstała ona jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica. W tym roku uczestnicy będą także mogli zobaczyć specjalną geologiczną ekspozycję muzealną, która nawiązuje do tegorocznego motywu przewodniego imprezy. Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu, tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r. Szczególną atrakcją kompleksu jest 111-metrowa wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego – obecnie najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW.
W Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach odbędzie się specjalny pokaz „Maszyny w Ruchu”, który podczas tegorocznej edycji zostanie znacznie urozmaicony
W jego trakcie zostaną uruchomione po kolei wszystkie działające urządzenia, wchodzące w skład katowickiego ciągu technologicznego Walcowni. Dodatkowo, tegoroczne oprowadzanie zrealizują osoby niegdyś związane zawodowo z obiektem: pojawią się więc nestorzy hutnictwa, członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum oraz ostatni nadmistrz Walcowni Cynku. W Łaziskach Górnych dowiemy się skąd bierze się prąd i dokąd wędruje. Na terenie Muzeum Energetyki na fanów Industriady czekają odpowiedzi na te pytania. Tamtejsza wystawa przedstawi rozwój urządzeń elektrycznych i energetycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. Dodatkowo, uczestnicy mogą wziąć udział w ciekawych pokazach, m.in. programowalnych klocków LEGO. O górniczej tradycji naszego regionu przypominają między innymi Szyby Kościuszko i Głowacki Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. W tym roku zostanie tam uruchomiona zabytkowa maszyna parowa z 1900 roku.
Industriadę jak co roku wspiera Województwo Śląskie
W Kopalni Guido uczestnicy święta mogą odbyć wędrówkę w głąb zabrzańskich podziemi, poznając historię rozwoju górniczej technologii – od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Podczas podziemnej przygody zobaczą oni działanie dwóch kombajnów: chodnikowego i ścianowego. Na terenie obiektu uczestnicy będą mogli odwiedzić również mobilną ekspozycję wystawy Ex- Silesia Lux, powstałej z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich. XI edycja Industriady potrwa tylko jeden dzień, ale jej uczestnicy spotkają się także 19 września w Parku Śląskim w Chorzowie. Akcja promująca święto i sam Szlak Zabytków Techniki odbędzie na odcinku promenady między wejściem głównym do ZOO a Stadionem Śląskim, w godzinach 12.00–20.00. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w całodniowych warsztatach z recyclingu, zbudować wieżę szybową oraz posłuchać zespołu Recycling Band.
Aby zwiedzić wszystkie atrakcje i dostać się do wszystkich obiektów będzie można dostać się na miejsce m.in. za pośrednictwem Kolei Śląskich lub komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego. Pociągami KŚ dojedziemy bezpłatnie, pobierając wcześniej bezpłatne bilety w kasach lub bezpośrednio u kierownika pociągu. Szczegóły na stronie: http://www.industriada.p/transport
Pełny program tegorocznego święta zabytków techniki znajdziecie na stronie: http://www.industriada.pl/